REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

78 proc. właścicieli aptek: coraz trudniej je prowadzić

REKLAMA

78 proc. właścicieli aptek ocenia, że w porównaniu z rokiem ubiegłym prowadzenie apteki jest trudniejsze - wynika z najnowszych badań TNS OBOP. Właściciele aptek obawiają się też zmian, które przyniesie od 1 stycznia nowa ustawa refundacyjna.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano wyniki najnowszego badania TNS OBOP "Barometr Nastrojów Farmaceutów".

Jak podkreśliła Aneta Tyborowska z TNS OBOP, badanie pokazało umiarkowany pesymizm właścicieli aptek. "Ogólny wskaźnik optymizmu właścicieli aptek wynosi -45 punktów, na skali od -100 do +100, czyli od skrajnego pesymizmu do skrajnego optymizmu. Można więc mówić o umiarkowanym pesymizmie" - wyjaśniła.

Mniejszy pesymizm (-35,7 punktów) przejawiali właściciele aptek należących do małych sieci skupiających do 10 aptek, zaś największy - właściciele aptek niezależnych (-46 punktów).

Najbardziej pesymistycznie myślą aptekarze w dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (-49 punktów), w porównaniu do właścicieli aptek prowadzonych na wsiach (-41 punktów).

Bardziej pesymistyczni są właściciele aptek, którzy mają wykształcenie farmaceutyczne (-46,7 punktów) niż ci z innym wykształceniem (-37,2 punktów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według ostatniego badania 78 proc. właścicieli aptek ocenia prowadzenie apteki jako trudniejsze niż w roku ubiegłym. Połowa właścicieli (49 proc.) nie jest zadowolona z realizowanego przychodu, zaś co czwarty aptekarz (25 proc.) jest przeciwnego zdania. Podobnie oceniany jest zysk: 51 proc. - nie jest z niego zadowolona, zaś 23 proc. - wyraża zadowolenie w tej kwestii.

Trzy czwarte (74 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że prowadzenie apteki w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie mniej opłacalne, a 61 proc. uważa, że spadnie sprzedaż leków na receptę. 70 proc. badanych uznało, że pacjenci w ciągu najbliższego roku częściej będą pytać o zamienniki leków na receptę, a 58 proc. - że klienci będą rezygnować z zakupu potrzebnych leków na receptę z powodów finansowych.

Zdecydowana większość (81 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że w przyszłym roku ciężko będzie konkurować aptekom indywidualnym z sieciowymi, a 70 proc. - obawia się wzrostu tej konkurencji, głównie w obszarze cen leków nierefundowanych.

Badani byli też pytani o nową ustawę refundacyjną. Co czwarty właściciel apteki (26 proc.) uważa nową ustawę za bardzo niekorzystną dla swojej apteki, a 21 proc. - za raczej niekorzystną. Co piąty właściciel apteki (22 proc.) uważa, że jest ona raczej korzystna, a 4 proc. ankietowanych - bardzo korzystna. 26 proc. właścicieli aptek nie ma jasnego zdania na ten temat.

Trzy czwarte właścicieli aptek (76 proc.) ocenia, że nowe przepisy będą trudne do wprowadzenia. Aptekarze obawiają się m.in. biurokracji, zmian cen i marż oraz zmian w asortymencie.

Wśród ewentualnych planowanych działań aptekarze wskazywali obniżkę cen leków (29 proc.), wzięcie kredytu na doinwestowanie apteki (17 proc.), a co trzeci (33 proc.) rozważa też zamknięcie apteki.

REKLAMA

Ustawa refundacyjna, której przepisy zaczną obowiązywać w styczniu, zakłada, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych w wyniku negocjacji firm farmaceutycznych z Ministerstwem Zdrowia. Obecnie apteki często stosują promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. Nowe przepisy zakazują także reklamy aptek.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, marża hurtowa w wysokości 5 proc. będzie obowiązywała dopiero od 2014 r. W 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu. W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc. rocznego budżetu. Wprowadzony ma zostać obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Badanie o zasięgu ogólnopolskim, na zlecenie grupy NEUCA zrealizowano w dniach 9-25 listopada 2011 r., metodą wywiadów telefonicznych w grupie 400 właścicieli lub współwłaścicieli aptek niezależnych.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA