REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

78 proc. właścicieli aptek: coraz trudniej je prowadzić

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

78 proc. właścicieli aptek ocenia, że w porównaniu z rokiem ubiegłym prowadzenie apteki jest trudniejsze - wynika z najnowszych badań TNS OBOP. Właściciele aptek obawiają się też zmian, które przyniesie od 1 stycznia nowa ustawa refundacyjna.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano wyniki najnowszego badania TNS OBOP "Barometr Nastrojów Farmaceutów".

Jak podkreśliła Aneta Tyborowska z TNS OBOP, badanie pokazało umiarkowany pesymizm właścicieli aptek. "Ogólny wskaźnik optymizmu właścicieli aptek wynosi -45 punktów, na skali od -100 do +100, czyli od skrajnego pesymizmu do skrajnego optymizmu. Można więc mówić o umiarkowanym pesymizmie" - wyjaśniła.

Mniejszy pesymizm (-35,7 punktów) przejawiali właściciele aptek należących do małych sieci skupiających do 10 aptek, zaś największy - właściciele aptek niezależnych (-46 punktów).

Najbardziej pesymistycznie myślą aptekarze w dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (-49 punktów), w porównaniu do właścicieli aptek prowadzonych na wsiach (-41 punktów).

Bardziej pesymistyczni są właściciele aptek, którzy mają wykształcenie farmaceutyczne (-46,7 punktów) niż ci z innym wykształceniem (-37,2 punktów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według ostatniego badania 78 proc. właścicieli aptek ocenia prowadzenie apteki jako trudniejsze niż w roku ubiegłym. Połowa właścicieli (49 proc.) nie jest zadowolona z realizowanego przychodu, zaś co czwarty aptekarz (25 proc.) jest przeciwnego zdania. Podobnie oceniany jest zysk: 51 proc. - nie jest z niego zadowolona, zaś 23 proc. - wyraża zadowolenie w tej kwestii.

Trzy czwarte (74 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że prowadzenie apteki w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie mniej opłacalne, a 61 proc. uważa, że spadnie sprzedaż leków na receptę. 70 proc. badanych uznało, że pacjenci w ciągu najbliższego roku częściej będą pytać o zamienniki leków na receptę, a 58 proc. - że klienci będą rezygnować z zakupu potrzebnych leków na receptę z powodów finansowych.

Zdecydowana większość (81 proc.) właścicieli aptek przewiduje, że w przyszłym roku ciężko będzie konkurować aptekom indywidualnym z sieciowymi, a 70 proc. - obawia się wzrostu tej konkurencji, głównie w obszarze cen leków nierefundowanych.

Badani byli też pytani o nową ustawę refundacyjną. Co czwarty właściciel apteki (26 proc.) uważa nową ustawę za bardzo niekorzystną dla swojej apteki, a 21 proc. - za raczej niekorzystną. Co piąty właściciel apteki (22 proc.) uważa, że jest ona raczej korzystna, a 4 proc. ankietowanych - bardzo korzystna. 26 proc. właścicieli aptek nie ma jasnego zdania na ten temat.

Trzy czwarte właścicieli aptek (76 proc.) ocenia, że nowe przepisy będą trudne do wprowadzenia. Aptekarze obawiają się m.in. biurokracji, zmian cen i marż oraz zmian w asortymencie.

Wśród ewentualnych planowanych działań aptekarze wskazywali obniżkę cen leków (29 proc.), wzięcie kredytu na doinwestowanie apteki (17 proc.), a co trzeci (33 proc.) rozważa też zamknięcie apteki.

REKLAMA

Ustawa refundacyjna, której przepisy zaczną obowiązywać w styczniu, zakłada, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych w wyniku negocjacji firm farmaceutycznych z Ministerstwem Zdrowia. Obecnie apteki często stosują promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. Nowe przepisy zakazują także reklamy aptek.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, marża hurtowa w wysokości 5 proc. będzie obowiązywała dopiero od 2014 r. W 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu. W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc. rocznego budżetu. Wprowadzony ma zostać obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Badanie o zasięgu ogólnopolskim, na zlecenie grupy NEUCA zrealizowano w dniach 9-25 listopada 2011 r., metodą wywiadów telefonicznych w grupie 400 właścicieli lub współwłaścicieli aptek niezależnych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobiją miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Ludzie będą w szoku. Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Za dom wart pół miliona złotych trzeba będzie płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Brzmi upiornie. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

REKLAMA

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji. Ale można jeszcze kupić obligacje kwietniowe

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian. Oczywiście do końca kwietnia można jeszcze kupić obligacje z nieco wyższym oprocentowaniem

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

REKLAMA

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA