Bankowcy sceptyczni wobec podatku od transakcji finansowych

Każde dodatkowe obciążenie banków, a więc również wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, zmniejszy tempo rozwoju polskiego sektora bankowego i ograniczy zdolność finansowania rozwoju naszej gospodarki - uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Komisja Europejska 28 października zaproponowała wprowadzenie w UE od 2014 roku podatku od transakcji finansowych (tzw. FTT - z ang. financial transaction tax). Komisja liczy, że jeśli propozycja zostanie wdrożona w całej UE, to może przynieść ok. 55 mld euro rocznie. Część zysków z tego podatku (ok. 15-20 mld euro) miałaby trafiać do budżetu UE jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza, w czasie kryzysu każde dodatkowe obciążenia jest obciążeniem nie tylko banków, ale i klientów.

"Niemalże w tym samym czasie dyskutujemy także o tym, że banki muszą podwyższać swoje fundusze własne, żeby prowadzić działalność na dotychczasowym poziomie. Tych funduszy nie przyniósł św. Mikołaj. (...) Polskie i europejskie banki muszą też budować fundusze ochrony depozytów. Sektor bankowy odprowadza każdego roku kilkaset mln zł na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Koszty nadzoru bankowego głównie ponoszone są przez banki. Oczywiście w dobrej sprawie - nadzór jest nam potrzebny. Ale płacić trzeba" - powiedział Pietraszkiewicz w czwartek na konferencji poświęconej wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych.

Jak podkreślił, część krajów UE jest obecnie "nadmiernie ubankowiona". "Polska jest z kolei krajem +nieubankowionym+. Jeśli porównamy fundusze (polskich banków - PAP) do PKB, to są one znacząco niższe niż w wielu europejskich krajach. Jeśli porównamy depozyty do PKB, są znacząco niższe w Polsce niż w innych krajach. Jeśli porównamy aktywa polskich banków do PKB, są one znacząco niższe niż w innych krajach" - tłumaczył.

Dlatego - jak powiedział - pojawia się wiele wątpliwości wobec wprowadzenia podatku. Jego zdaniem, jeśli taki podatek byłby wprowadzony, to w skali globalnej - po to, by z działalności na europejskim rynku nie zrezygnowały instytucje finansowe, które finansują rozwój europejskiej gospodarki.

Manfred Bergmann z Dyrekcji Generalnej KE ds. Podatków i Unii Celnej powiedział, że zgodnie z propozycją Komisji, będzie to podatek od obrotu produktami finansowymi.

"To nie jest podatek, który dotyczyłby pożyczania pieniędzy czy kapitału. Jest to podatek od transakcji dotyczących handlu, obrotu produktami finansowymi. To może być zakup lub sprzedaż produktu finansowego" - podkreślił.

Dodał, że emisja akcji nie będzie opodatkowana. "Pozyskiwanie kapitału nie jest opodatkowane, tak samo transakcje walutowe spot" - zaznaczył. Wyjaśnił, że jeśli jedna ze stron transakcji będzie podmiotem europejskim, a druga już nie, obie strony zapłacą taki podatek.

Zaznaczył, że zaproponowane zostaną minimalne stawki podatkowe, natomiast państwa członkowskie będą mogły podwyższać je powyżej tego limitu. "Tak samo, jak to było w przypadku VAT, podatku od energii czy podatków pośrednich - proponujemy dość niskie stawki, 0,1 proc. wartości akcji i obligacji, a 0,01 proc. w przypadku derywat" - zaznaczył. Dodał, że KE oczekuje, iż jedna trzecia przychodów z podatku będzie pochodzić z tytułu transakcji akcjami i obligacjami, a dwie trzecie - derywatami.

Podatek FTT miałby być nakładany na wszystkie transakcje, których przedmiotem są instrumenty finansowe przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE.

Minister finansów Jacek Rostowski informował w listopadzie, że podatek od transakcji finansowych dzieli nie tylko kraje w UE, ale też w eurolandzie. Przeciw jest Londyn, za - Berlin i Paryż. Pomysł zdecydowanie odrzuca Wielka Brytania, która boi się, że taki podatek najbardziej dotknie londyńskie City, a także Sztokholm, wskazując na własne złe doświadczenia w wprowadzeniu takiego podatku w latach 90. Polska jako kraj sprawujący prezydencję, który musi szukać kompromisu 27 państw, nie deklaruje się otwarcie po którejś ze stron. We wrześniu Rostowski mówił jednak, że podatek od transakcji finansowych "nie jest kluczowym elementem w ustabilizowaniu sytuacji fiskalnej".

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...