REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszystkie firmy skorzystają na jednolitym patencie

REKLAMA

Po wprowadzeniu jednolitego patentu zniknie dotychczasowa ochrona mniej innowacyjnych firm, bo z automatu jego moc będzie się rozciągać na terytorium naszego kraju - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik patentowy Paweł Wrześniewski.

Po 30 latach dyskusji Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie utworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej. "Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze wspólnego dla całej Unii systemu ochrony wynalazków oraz rozstrzygać spory przed Jednolitym Sądem Patentowym" - poinformowało Ministerstwo Gospodarki cytując wicepremiera Waldemara Pawlaka po posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności (COMPET).

REKLAMA

Z pakietu patentowego do uzgodnienia pozostaje jedynie siedziba oddziału centralnego Jednolitego Sądu Patentowego. W opinii wicepremiera, już 22 grudnia 2011 r. w Warszawie możliwe jest przyjęcie "Konwencji Warszawskiej", czyli parafowanie przez przedstawicieli państw UE wynegocjowanego tekstu umowy tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.

Obecnie patent udzielony przez urząd danego kraju obowiązuje tylko na terytorium tego państwa. "To ogromnie podraża koszty innowacyjności, bo chcąc chronić wynalazki w całej Europie, przedsiębiorcy muszą przebrnąć przez kilkadziesiąt krajowych procedur patentowych, oddzielne uiszczając opłaty, wynajmując pełnomocników itd." - wyjaśnił mecenas Paweł Wrześniewski, rzecznik patentowy.

Do tej pory - jak dodał - powiodła się tylko próba usprawnienia procedury. Już teraz za pomocą jednego zgłoszenia można doprowadzić do uzyskania patentu od razu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Odbywa się to przede wszystkim w oparciu o europejską konwencję patentową, która od 2004 r. wiąże również Polskę.

REKLAMA

"Trzeba jednak podkreślić, że patent europejski nie jest instytucją unijną, bo udziela się go na podstawie umowy międzynarodowej, odrębnej od traktatów założycielskich" - podkreślił Wrześniewski. Wyjaśnił, że umowa ta wiąże nie tylko kraje UE, ale i inne np. Norwegię, Serbię czy Turcję. Co więcej, wbrew swojej nazwie, nie jest patentem, lecz wiązką patentów krajowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Innymi słowy, choć do udzielania patentów europejskich upoważniono wyłącznie jedną organizację - działający w Monachium Europejski Urząd Patentowy - to patentów może być tak naprawdę tyle, ile krajów-stron konwencji" - wyjaśnił mec. Wrześniewski. To niewygodne tym bardziej, że wiele państw wymaga składania tłumaczeń patentów na obowiązujący w nich język urzędowy. Europejski Urząd Patentowy proceduje jedynie po angielsku, francusku i niemiecku. Wszystko to kosztuje. W efekcie na ochronę stać przede wszystkim największych przedsiębiorców, ze szkodą dla małych i średnich.

Rozwiązaniem tych problemów ma być patent jednolity. "Jednolity, czyli nie tylko udzielany w ramach jednej procedury, ale i obowiązujący od razu na całym terytorium Unii Europejskiej" - wyjaśnił mec. Wrześniewski.

Dodał, że głównym powodem, dlaczego próby wcielenia tej koncepcji były przez wiele lat bezskuteczne, była kwestia językowa. Pomysłodawcy postulowali bowiem, aby zdecydować się na udzielanie patentów tylko w niektórych językach europejskich, a na to nie wszyscy chcieli się zgodzić.

"Paradoksalnie, przeciwnicy jednolitego patentu wskazują na to, że to, co wymyślili politycy, też promuje gigantów i wcale nie będzie dla małych i średnich przedsiębiorców takie korzystne, zwłaszcza w Polsce" - zauważa mec. Wrześniewski.

Zwraca uwagę, że dotychczas nasze firmy, mniej innowacyjne, chroniło głównie to, że tzw. duzi gracze nieczęsto zatwierdzali w Polsce udzielony im patent europejski (fachowo nazywa się to walidacją). "Po wprowadzeniu jednolitego patentu ta niby ochrona zniknie, bo z automatu jego moc będzie się rozciągać na terytorium naszego kraju" - powiedział mec. Wrześniewski. "Co więcej, patent ten nie będzie udzielany po polsku, co sprawia, że nasi przedsiębiorcy nie będą nawet wiedzieć, że czyjeś patenty naruszają" - dodał.

Jego zdaniem, małym polskim firmom nie sprzyja również scentralizowanie sądownictwa patentowego. Choćby dlatego, że sąd raczej nie zostanie zlokalizowany w Polsce" - powiedział.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 22.12.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Tak, dziś 22 grudnia 2024 roku jest niedziela handlowa. I to chyba najbardziej handlowa ze wszystkich niedziel w roku. Chyba praktycznie każdy Polak ma w planach 22.12.2024 mniejsze lub większe zakupy. To ostatnia wszak niedziela przed Bożym Narodzeniem i ostatnia okazja na kompleksowe zakupy - od produktów na wigilijny i świąteczny stół po przezenty pod choinkę.

Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec z paleniem w takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

REKLAMA