REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na świecie gaz łupkowy opodatkowany na poziomie 30-52 proc.

REKLAMA

O wysokości opodatkowania wydobycia gazu łupkowgo w różnych krajach na całym świecie mówiono na jednym z paneli składających się na VI Forum Energetyczne odbywające się w Sopocie.

Jak poinformował Marcin Matyka partner kancelarii prawnej DLA Piper Wiater sp.k., która przygotowała analizę systemu opodatkowania gazu niekonwencjonalnego na świecie, wysokość opodatkowania waha się pomiędzy 30 a 52 proc.

Matyka dodał, że duże różnice występują także w samym systemie naliczania zobowiązań za wydobycie węglowodorów. Zaznaczył, że analiza objęła m.in. Izrael, Norwegię, Wielką Brytanię, Grenlandię, Kanadę, Argentynę, Rosję oraz Stany Zjednoczone.

REKLAMA

Według Matyki najczęściej stosownym podatkiem jest podatek naliczany od dochodów. Taki system - ze stawkami wahającymi się między 30 a 52 procent - stosują m.in. Wielka Brytania, Norwegia czy Dania. "Podobny system obowiązuje w Izraelu, choć tam podatek wydobywczy jest progresywny, czyli im większe dochody, tym większa stawka podatkowa, a maksymalnie może ona wynieść ok. 50 procent" - powiedział Matyka.

Ekspert dodał, że inny system opodatkowana stosują Grenlandia, USA czy Kanada, gdzie opodatkowuje się nie dochody, ale przychody. "Jeszcze inny system - zbliżony do ceł, mają z kolei Rosja i Argentyna" - wyjaśnił Matyka.

Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, powiedział, że jest za tym, by wszystkie bogactwa naturalne były źródłem przychodów dla fiskusa. "Na ustalenie konkretów trzeba jednak poczekać do czasu, gdy będziemy znali więcej szczegółów dotyczących naszych złóż, w tym opłacalności i kosztów wydobycia" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska dopiero przygotowuje się do wprowadzenia podatku od wydobycia węglowodorów. Jak poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski, Ministerstwo Finansów zakłada, że w drugim kwartale 2012 roku będą gotowe propozycje legislacyjne w tej sprawie.

"Odróżniłbym opodatkowanie wydobycia węglowodorów (gaz, gaz niekonwencjonalny i ropa) od wydobycia innych kopalin. Tutaj ze względu na długoletnie kontrakty i sytuację rynkową z pewnością nie ma powodu, żeby teraz nakładać dodatkowe obciążenie na tych, którzy wydobywają np. gaz" - powiedział PAP Grabowski, dodając, że termin wprowadzenia nowych przepisów zależy od tego, kiedy w Polsce dojdzie do wydobywania gazu niekonwencjonalnego. "Zakładam, że najwcześniej może to być 2015 rok" - powiedział.

W VI Forum Energetycznym uczestniczy 330 osób, m.in. politycy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz środowisk eksperckich z ponad 20 krajów. Na Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończy w środę, złoży się kilkanaście paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. gazu łupkowego, energetyki odnawialnej czy energii jądrowej.

Organizatorem VI Forum Energetycznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

I i II Forum Energetyczne odbyło się w 2006 r. w Pradze. W latach 2008-09 impreza przeniosła się do Budapesztu, a gospodarzem ostatniej, sprzed roku, był Sopot.

Patronem medialnym VI Forum Energetycznego jest Polska Agencja Prasowa.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA