REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

83 proc. Polaków nie boi się brać kredytów i pożyczek

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

83 proc. Polaków nie boi się brać kredytów lub pożyczek, a 17 proc. z zasady z nich nie korzysta. Pożyczać nie boją się najczęściej osoby z wykształceniem zawodowym i właściciele firm - wynika z badania zaprezentowanego w środę przez firmę windykacyjną KRUK.

REKLAMA

Jedynie 3 proc. badanych deklaruje przyjmowanie biernej postawy w sytuacji, gdy brakuje im pieniędzy na spłatę rat kredytu czy pożyczek. Jedna trzecia szuka w takich okolicznościach dodatkowych zajęć, 30 proc. pożycza od rodziny lub znajomych, zaś co czwarty - rezygnuje z innych wydatków. Tylko jedna czwarta respondentów nigdy w życiu nie musiała zmierzyć się z taką sytuacją. Pomocy wśród rodziny i znajomych szczególnie często szukają osoby najmłodsze (18-29 lat), a także pracownicy fizyczni

71 proc. badanych powiedziałoby współmałżonkowi lub partnerowi o swoich kłopotach finansowych. Połowa zwierzyłaby się z tego bliskiej rodzinie, a co czwarty - przyjaciołom. Niechętnie dzielimy się tą informacją z szerszym gronem. Dla starszego pokolenia (50+) kłopoty finansowe są znacznie bardziej wstydliwą kwestią niż dla najmłodszych (tylko 40 proc. starszych powiedziałoby o nich bliskiej rodzinie, w porównaniu do 64 proc. osób w wieku 18-29 lat). Informację o własnych kłopotach finansowych zataiłoby przed swoim partnerem niemal 40 proc. osób w grupach tych, którzy najczęściej dokonują nieplanowanych zakupów oraz samodzielnie decydują o wydatkach.

REKLAMA

Tylko jeden na stu ankietowanych uważa, że osoba niespłacająca długów nie poniesie żadnych konsekwencji. Najpoważniejszych konsekwencji (straty domu lub samochodu, pójścia do więzienia) częściej niż pozostali spodziewają się najmłodsi badani. Prawie jedna czwarta badanych twierdzi, że konsekwencją nieregulowania zobowiązań może być kara więzienia. 4 proc. jest zdania, że reperkusji można uniknąć nie odpowiadając na pisma i telefony. Jedna trzecia badanych sądzi, że choć konsekwencji da się unikać, to tylko przez pewien czas. Większość respondentów widzi liczne możliwe przykre skutki nieregulowania zobowiązań finansowych i uważa, że nie da się ich uniknąć.

Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków (86 proc.) planuje swoje dochody i wydatki. Pomimo tego zaledwie 6 proc. osób nigdy nie robi nieplanowanych zakupów. Połowa respondentów kupuje spontanicznie przynajmniej raz w miesiącu, jedna trzecia - rzadziej. Planów budżetowych częściej trzymają się osoby starsze (powyżej 50. roku życia), emeryci i renciści - rzadziej zdarza się im kupować pod wpływem impulsu.

W gospodarstwach domowych połowy badanych wydatki przekraczają dochody co najmniej kilka razy w roku. Tylko co czwarty respondent może powiedzieć, że budżet jego gospodarstwa domowego nigdy nie bywa "na minusie".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad połowa badanych deklaruje dokonywanie comiesięcznych spłat kredytów i pożyczek w wysokości do 1 tys. zł. Jedna trzecia badanych przeznacza co miesiąc na spłatę rat kredytów i pożyczek kwotę porównywalną do maksymalnej, na jaką mogliby sobie pozwolić. Niemal co dziesiąty respondent spłaca obecnie raty kredytów i pożyczek przekraczające możliwości jego gospodarstwa domowego.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 519 dorosłych Polaków, za pomocą wywiadów internetowych.

W czwartek 17 listopada po raz trzeci obchodzony będzie w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów. Jest on częścią kampanii edukacyjnej "Nasze Długi", zainicjowanej przez Grupę KRUK. Jej celem jest edukacja społeczna w zakresie zarządzania domowymi finansami oraz wskazanie możliwych wyjść z długów.

Zdaniem organizatorów akcji, Ogólnopolski Dzień bez Długów to okazja do refleksji nad stanem osobistych finansów i poszukania odpowiedzi na pytania, czy zawsze rozsądnie gospodarujemy domowym budżetem. "Wiemy, że ludzie nie płacą zwykle swoich długów dlatego, że nie mają pieniędzy. W kłopoty finansowe wpadamy na skutek życiowych, zwykle nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego właśnie od kilku lat staramy się edukować Polaków. (...) Powtarzamy, że zaciąganie zobowiązań to normalna rzecz w gospodarce. Najważniejsze to zapożyczać się w sposób przemyślany i wiedzieć, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy zadłużenie przekracza nasze dochody" - powiedział na konferencji w środę prezes KRUK Piotr Krupa.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA