Polsko-szwajcarski projekt gospodarczy

Utworzenie klastra skupiającego m.in. wytwórców produktów regionalnych oraz ułatwienie międzynarodowej współpracy przedsiębiorstwom z Podkarpacia - to główne cele projektu "Alpejsko-karpacki most współpracy".

W środę na konferencji prasowej w Rzeszowie zaprezentowano główne założenia projektu, który finansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (tzw. Fundusz Szwajcarski). Projekt realizować będą dwa podkarpackie stowarzyszenia: Euroregion Karpacki Polski oraz Pro Carpathia.

Wiceprezes tego pierwszego Dawid Lasek powiedział, że jednym z głównych celów jest stworzenie dla mikro- i małych przedsiębiorstw z regionu warunków "prorozwojowych i proeksportowych". "To jest bardzo ważne dla tych podmiotów, które najczęściej są poukrywanie na obszarach wiejskich, które stanowią większość naszego województwa. One mają potencjał, ale nie mają środków ani możliwości do podjęcia współpracy międzynarodowej" - dodał Lasek.

Zaznaczył, że kolejnym ważnym obszarem projektu będzie study tour. Będzie to fundusz grantowy, w ramach którego np. przedstawiciele instytucji i przedsiębiorcy z Podkarpacia będą mieli szanse wyjechać do innych krajów Europy (nie musi to być Szwajcaria) i zobaczyć, jak wygląda tam interesujący ich sektor gospodarki.

"Nasi beneficjenci będą mogli pojechać np. do agencji rozwoju regionalnego, parku technologicznego czy do grupy producenckiej i tam zobaczyć, nauczyć się, w jaki sposób oni to robią. To jest niezwykle ważne i wiążemy duże nadzieje z tym funduszem, chcemy, żeby te wyjazdy były pasem transmisyjnym wiedzy, która tkwi w zachodniej Europie" - podkreślił.

Trzecim modułem projektu będzie promocja produktu regionalnego i producentów lokalnej żywności. Jak powiedział prezes Stowarzyszenia Pro Carpathia Krzysztof Staszewski, rynek producentów regionalnych jest dosyć wąski. Jak podał, Podkarpacie ma na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 100 pozycji.

"Chcemy sprawić, aby ci producenci mogli produkować na taką skalę, żeby mogli z tego żyć; żeby nie była to działalność hobbystyczna" - dodał.

Staszewski zaznaczył, że stowarzyszenie będzie wspierać wszelkie działania promocyjne, a także będzie szkolić tych producentów, którzy zdecydują się na handel swoimi produktami na szerszą skalę. Efektem tego wsparcia ma być utworzenie klastra producentów regionalnych. "To będzie pierwsza próba w Polsce, bo nigdzie nie udało się urynkowić takich produktów. Mam nadzieję, że uda się, i tak jak w Szwajcarii, gdzie lokalne produkty można kupić w sklepach, podobnie będzie u nas" - podkreślił.

W ramach projektu powstanie także Karpackie Centrum Współpracy Gospodarczej i Produktu Regionalnego. Będzie to instytucja, której zadaniem będzie m.in. pomoc w znalezieniu partnera biznesowego w Szwajcarii.

Na prezentacji projektu obecny był ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger.

Wartość projektu "Alpejsko-karpacki most współpracy" to ponad 5,5 mln franków szwajcarskich. Pieniądze pochodzą z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Jest to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom, które wstąpiły do UE w 2004 r. Wysokość funduszu to ponad 1 mld franków szwajcarskich; do Polski trafi niemal połowa środków.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...