Polsko-szwajcarski projekt gospodarczy
REKLAMA
W środę na konferencji prasowej w Rzeszowie zaprezentowano główne założenia projektu, który finansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (tzw. Fundusz Szwajcarski). Projekt realizować będą dwa podkarpackie stowarzyszenia: Euroregion Karpacki Polski oraz Pro Carpathia.
REKLAMA
Wiceprezes tego pierwszego Dawid Lasek powiedział, że jednym z głównych celów jest stworzenie dla mikro- i małych przedsiębiorstw z regionu warunków "prorozwojowych i proeksportowych". "To jest bardzo ważne dla tych podmiotów, które najczęściej są poukrywanie na obszarach wiejskich, które stanowią większość naszego województwa. One mają potencjał, ale nie mają środków ani możliwości do podjęcia współpracy międzynarodowej" - dodał Lasek.
Zaznaczył, że kolejnym ważnym obszarem projektu będzie study tour. Będzie to fundusz grantowy, w ramach którego np. przedstawiciele instytucji i przedsiębiorcy z Podkarpacia będą mieli szanse wyjechać do innych krajów Europy (nie musi to być Szwajcaria) i zobaczyć, jak wygląda tam interesujący ich sektor gospodarki.
"Nasi beneficjenci będą mogli pojechać np. do agencji rozwoju regionalnego, parku technologicznego czy do grupy producenckiej i tam zobaczyć, nauczyć się, w jaki sposób oni to robią. To jest niezwykle ważne i wiążemy duże nadzieje z tym funduszem, chcemy, żeby te wyjazdy były pasem transmisyjnym wiedzy, która tkwi w zachodniej Europie" - podkreślił.
Trzecim modułem projektu będzie promocja produktu regionalnego i producentów lokalnej żywności. Jak powiedział prezes Stowarzyszenia Pro Carpathia Krzysztof Staszewski, rynek producentów regionalnych jest dosyć wąski. Jak podał, Podkarpacie ma na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 100 pozycji.
"Chcemy sprawić, aby ci producenci mogli produkować na taką skalę, żeby mogli z tego żyć; żeby nie była to działalność hobbystyczna" - dodał.
REKLAMA
Staszewski zaznaczył, że stowarzyszenie będzie wspierać wszelkie działania promocyjne, a także będzie szkolić tych producentów, którzy zdecydują się na handel swoimi produktami na szerszą skalę. Efektem tego wsparcia ma być utworzenie klastra producentów regionalnych. "To będzie pierwsza próba w Polsce, bo nigdzie nie udało się urynkowić takich produktów. Mam nadzieję, że uda się, i tak jak w Szwajcarii, gdzie lokalne produkty można kupić w sklepach, podobnie będzie u nas" - podkreślił.
W ramach projektu powstanie także Karpackie Centrum Współpracy Gospodarczej i Produktu Regionalnego. Będzie to instytucja, której zadaniem będzie m.in. pomoc w znalezieniu partnera biznesowego w Szwajcarii.
Na prezentacji projektu obecny był ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger.
Wartość projektu "Alpejsko-karpacki most współpracy" to ponad 5,5 mln franków szwajcarskich. Pieniądze pochodzą z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Jest to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom, które wstąpiły do UE w 2004 r. Wysokość funduszu to ponad 1 mld franków szwajcarskich; do Polski trafi niemal połowa środków.
REKLAMA