REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolimy mężczyznę jako szefa

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Choć większość Polaków deklaruje, że firmy lepiej funkcjonują, jeśli wśród personelu zachowana jest równowaga płci, ponad połowa woli pracować z mężczyznami i wolałaby także mężczyznę jako szefa - wynika z badania "Monitor Rynku Pracy".

Jak pokazało badanie "Monitor Rynku Pracy" przeprowadzane cyklicznie w 29 krajach Europy, ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że firma funkcjonuje lepiej, gdy pracuje w niej tyle samo mężczyzn i kobiet; większość badanych (66 proc.) nie wiąże wydajności przedsiębiorstwa z większą liczbą kobiet w zarządzie.

Grupa respondentów, którzy wolą pracować z mężczyznami, jest zdecydowanie większa niż tych, którym lepiej pracuje się z kobietami (odpowiednio 59 proc. i 39 proc.). Jest to najwyższy odsetek wśród badanych krajów.

REKLAMA

Co ciekawe, jedynie jedna trzecia Polek woli pracować z kobietami niż z mężczyznami, a jedna szósta jest zdecydowanie przeciwna pracy w kobiecym gronie. Większość badanych (59 proc.) wolałaby mieć także szefa mężczyznę, co także stawia nas na pierwszym miejscu wśród badanych państw. Pod kierownictwem mężczyzny woli pracować dwie trzecie kobiet.

41 proc. Polaków uznało, że podczas rekrutacji pracodawcy chętniej wybierają mężczyzn niż kobiety - tu także zajmujemy pierwsze miejsce. Co ważne, twierdzi tak jedna trzecia kobiet i ponad połowa mężczyzn.

"Wydawało się, że na rynku pracy panuje równouprawnienie, a jednak w opinii respondentów dyskryminacja jest wciąż obecna, także w procesie rekrutacji" - podkreśliła Maura Merson z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W badaniu przyglądano się także sytuacji na rynku pracy. Jak się okazało, w ciągu ostatniego półrocza spadł odsetek osób, które zmieniły pracę - w lutym było to 27 proc., w aktualnym badaniu - 17 proc. Najczęstszym powodem zmiany były lepsze warunki pracy (46 proc.), jednak duża grupa respondentów (37 proc.) była zmuszona do znalezienia nowego zajęcia z powodu reorganizacji u dotychczasowego pracodawcy.

"Widać, że wiele osób po prostu musiało zmienić pracę - przyczyna leżała po stronie pracodawcy. Warto pamiętać, że połowa bezrobotnych, to osoby zwolnione" - zaznaczyła Merson.

Mimo wszystko, Polacy czują się dość pewnie na swoich posadach - jedynie 7 proc. ocenia ryzyko utraty pracy jako duże, a 22 proc. jako umiarkowane. Podobne wyniki odnotowano np. w Wielkiej Brytanii i w Czechach. Polacy są największymi optymistami na tle innych badanych krajów, jeśli chodzi o perspektywy na znalezienie nowego zatrudnienia: 80 proc. uważa, że ma szanse na jakąkolwiek pracę, a 72 proc. - na porównywalną z dotychczasową. Podobnym optymizmem wykazują się Czesi.

"To bardzo dobrze, że wierzymy w znalezienie nowej pracy, ponieważ podejście do zmiany ze strony pracownika jest kluczem do sukcesu. To dobrze świadczy o Polakach" - uznała Merson.

REKLAMA

Badani pracownicy są także zadowoleni z wykonywanej pracy. Dwie trzecie wyraża satysfakcję z pracy u aktualnego pracodawcy, najbardziej zadowoleni są najmłodsi, a także pracownicy sektora publicznego. Krajem o najwyższym poziomie zadowolenia jest Norwegia (81 proc.), najgorzej jest na Węgrzech (48 proc.).

Zdaniem Jacka Męciny z Instytutu Polityki Społecznej UW, eksperta PKPP Lewiatan, zadowolenie z pracy jest dość mocno uwarunkowane sektorowo: pracownicy sektora publicznego czują stabilność zatrudnienia, ale są mniej pewni siebie, jeśli chodzi o szukanie nowej pracy; w sektorze prywatnym jest odwrotnie - zatrudnienie jest mniej stabilne, ale pracownicy są bardziej otwarci na zmiany i podejmowanie nowych wyzwań.

Podkreślił, że mobilność na rynku pracy związana jest z sytuacją gospodarczą - im jest ona gorsza, tym mniej chętniej pracownicy skłonni są do zmian. Zwrócił uwagę, że motywy zmiany pracy są inne w różnych grupach wiekowych - młodsze osoby szukają częściej lepszych warunków finansowych, starszym bardziej zależy na komforcie pracy i stabilności zatrudnienia.

W jego opinii na rynku pracy za mało wykorzystywane są elastyczne formy zatrudnienia, które mogą być pomocne, gdy firma znajduje się w kryzysie. Są także dobrą metodą na aktywizowanie kobiet. "Brakuje refleksji nad tymi instrumentami, które już są dostępne. Praca w niepełnym wymiarze czy praca dzielona oczywiście wiąże się z mniejszymi wynagrodzeniami, co może być barierą. Wydaje się także, że pracodawcy muszą nauczyć się zarządzać pracownikami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze" - dodał.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA