REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski sektor bankowy jest stabilny, nie wymaga dokapitalizowania

REKLAMA

Polski sektor bankowy jest stabilny i nie wymaga dokapitalizowania - powiedział wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Jego zdaniem nie ma zagrożenia, że zagraniczne banki będą transferować pieniądze z polskich spółek-córek.

Szczuka powiedział, że patrząc na polski sektor bankowy jako całość widać, że nie potrzebuje on dokapitalizowania. "Jakość kapitału banków jest dobra, struktura kapitałowa jest też lepsza niż w Europie. Patrząc średnio w skali całego sektora bankowego, nie potrzebuje on dokapitalizowania" - podkreślił.

REKLAMA

Wiceminister wziął udział w seminarium poświęconym m.in. wpływowi sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych na przyszłość polskich klientów banków czy giełd. Zapewnił, że polski system bankowy jest bezpieczny. Powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego powiedział, że nawet gdyby w Polsce była recesja, to potrzeby kapitałowe banków wyniosłyby ok. 2 mld zł, co stanowiłoby niewielki ułamek kapitałów, które banki mają w tej chwili.

"Nie ma zagrożenia dla stabilności sektora bankowego" - powiedział. Jego zdaniem bezpieczeństwo, poza silnym nadzorem bankowym w Polsce, gwarantuje też odpowiedni poziom wymogów kapitałowych wobec banków.

Wiceminister dodał, że nadzór finansowy zadba o to, by bankowe spółki-matki nie wytransferowały aktywów polskich spółek-córek za granicę. "Naszą główną troską jest, aby do tego nie dopuścić (...). Uważam, że nie ma zagrożenia, że to się stanie, natomiast trzeba tworzyć zabezpieczenia, żeby to przekonanie umacniać" - powiedział. Wskazał, że Polska czeka na unijne propozycje przepisów dotyczących rozwiązywania kryzysów dotykających transgraniczne grupy finansowe, w których kluczowe mają być m.in. regulacje dotyczące transferu aktywów.

REKLAMA

Biorący udział w spotkaniu prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że środki zdeponowane w polskich bankach są bezpieczne. Jego zdaniem spodziewać się jednak można większej powściągliwości - zarówno jeśli chodzi o udzielanie kredytów przez banki, jak i zainteresowanie nimi klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiedział, że licząc w sztukach, udziela się teraz ok. 17 mln kredytów rocznie, podczas gdy kilka lat temu ich liczba sięgała 21 mln. "Zwiększy się zaufanie i gotowość klientów, przedsiębiorców (do zaciągania kredytów - PAP), to będzie półtora miliona więcej. To będzie wpływać na poziom konsumpcji i tempo inwestycji" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo niski poziom tzw. ubankowienia, relacja kapitałów polskich banków do PKB jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. Podobnie ma się relacja oszczędności Polaków czy aktywów bankowych do PKB.

Pietraszkiewicz wskazał, że polska społeczna gospodarka rynkowa potrzebuje nie tylko instytucji stabilnych i dobrze zarządzanych, ale - oprócz globalnych graczy - także mocnych, lokalnych instytucji finansowych. "Kryzys światowy pokazał, że Polska m.in. dlatego przeszła przez ten kryzys, że miała mocny komponent krajowego systemu finansowego" - podkreślił. "Ten kryzys powinien być wykorzystany po to, by odbudować jeszcze mocniej krajową część polskiego sektora finansowego" - dodał.

Także zdaniem prof. Jerzego Żyżyńskiego z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, polskie banki są bezpieczne. Ekonomista zastrzegł jednak, że takiej pewności nie można już mieć, jeśli chodzi o pieniądze ulokowane na giełdzie. "Dlatego mnie tak bardzo niepokoi tendencja do namawiania funduszy emerytalnych, aby inwestowały na giełdzie. To jest wielkie ryzyko. Jak wiemy, wskaźniki giełdowe mogą spadać nawet dwu- czy trzykrotnie" - powiedział.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso wezwał w środę do ponownych testów wytrzymałości unijnych banków przy zaostrzonym kryterium płynności oraz skoordynowanej akcji ich rekapitalizacji. Decyzja ma zapaść na najbliższym szczycie UE i eurolandu. Jego zdaniem banki powinny w pierwszej kolejności wykorzystać prywatne źródła kapitału, a rządy krajowe powinny udzielać wsparcia tylko w razie konieczności. W ostateczności pomoc powinna zostać sfinansowana z pożyczki z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Do czasu rekapitalizacji krajowe organy nadzoru miałyby uniemożliwić bankom wypłatę dywidend bądź premii.

Dokapitalizowanie banków znajduje się też w centrum francusko-niemieckich propozycji ratowania strefy euro.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA