Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwróciła się do trzech posłanek spółka Komandor Wielkopolska SA, narzekając na brak jasnych reguł naliczania VAT od zabudowy wnęk.

Sprawa stała się kontrowersyjna, gdy okazało się, że część organów podatkowych każe w 2011 r. stosować dla takich usług stawkę 23 proc. VAT, a część twierdzi, że nadal są one objęte stawką preferencyjną, wynoszącą w tym roku 8 proc. Wielu wykonawców tego typu usług nadal wystawia faktury ze stawką 8 proc.

Na początku września do ministra finansów wpłynęła kolejna już interpelacja w tej sprawie. W odpowiedzi z 29 września br. Grabowski nie odniósł się jednoznacznie do kwestii stawki VAT; zapewnił jednak: "sprawę zgłoszoną przez panie posłanki traktuję jako pilną i niezwłocznie po podjęciu ostatecznej decyzji co do prawidłowej interpretacji przepisów w tym zakresie zostaną ujednolicone interpretacje w przedmiotowej sprawie".

"W kwestii, o której mowa w interpelacji pań posłanek, otrzymałem obszerny materiał ekspercki, który obecnie jest przedmiotem wnikliwej analizy podległych mi służb. Po jego wszechstronnej analizie podejmę ostateczną decyzję co do prawidłowości dokonanego rozstrzygnięcia interpretacyjnego w tej i podobnych sprawach" - dodał wiceminister.

We wcześniejszej odpowiedzi z 12 sierpnia br. na inną interpelację w tej sprawie wiceminister finansów nie miał wątpliwości, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką 8 proc. VAT, nawet jeżeli usługi te są wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi tu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m kw. i mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m kw.).

Montaż szaf mógłby być objęty niższym VAT-em, gdyby uznać, że jest to modernizacja. Ale to - jak tłumaczył w sierpniu br. wiceminister - jest niemożliwe, bo nie ma do tego podstawy prawnej.

Już wtedy Grabowski zapewnił, że jeżeli organy podatkowe różnią się w stanowiskach na ten temat, to minister finansów podejmie działania, żeby je usunąć.

Z najnowszych odpowiedzi izb skarbowych na pytania podatników wynika, że izby interpretują tę kwestię identycznie jak wiceminister w sierpniowej odpowiedzi. W interpretacji z 16 września 2011 r. (sygn. ILPP1/443-865/11-4/MK) Izba Skarbowa w Poznaniu poinformowała podatnika, że od 1 stycznia 2011 r. stawką 23 proc. VAT jest opodatkowany montaż: szaf na prowadnicach z drzwiami przesuwnymi, zabudowy wnęk z drzwiami przesuwnymi, mebli kuchennych, mebli łazienkowych, mebli biurowych. I nie ma znaczenia, czy są one montowane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy w biurach, budynkach handlowo-usługowych albo budynkach przemysłowych.

Wcześniej w sprawie VAT na montaż szaf wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-218/11-2/JS). Ona również wyjaśniła, że VAT na usługi polegające na montażu szaf wnękowych na stałe, bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce, wynosi 23 proc. VAT.

Ze wspomnianej odpowiedzi poznańskiej IS wynika, że niższą stawką 8 proc. VAT jest objęty montaż drzwi przejściowych przesuwnych na prowadnicach między pomieszczeniami, a i to pod warunkiem, że są one zakładane w obiektach budownictwa społecznego (w innych VAT wynosi 23 proc.)

8-proc. stawka VAT dotyczy też - jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 maja 2011 r. (sygn. IPPP1-443-328/11-2/EK) - usług układania podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych. Tu również jednak obowiązuje zasada, że prace te muszą być wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...