REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT w stosunku do rankingu z 2009 r. - poinformowali we wtorek na konferencji przedstawiciele Business Software Alliance (BSA).

We wtorek przedstawiciele BSA zaprezentowali w resorcie gospodarki dane "Indeksu konkurencyjności branży informatycznej", opracowanego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez Economist Intelligence Unit. Wynika z niego, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych. W stosunku do rankingu z 2009 r. Polska z wynikiem 44,6 punktów awansowała o 5 miejsc - na 30 pozycję w światowej klasyfikacji. Na 24 kraje Unii Europejskiej objęte badaniem Polska zajęła 18 lokatę.

Indeks - aktualizowany już po raz czwarty od 2007 r. - prezentuje ranking 66 krajów, przeprowadzony na podstawie szeregu wskaźników dotyczących obszarów o kluczowym znaczeniu dla innowacyjności w branży informatycznej, takich jak: warunki prowadzenia działalności gospodarczej, infrastruktura informatyczna, kapitał ludzki, warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, prawo oraz wsparcie i działania publiczne na rzecz rozwoju branży.

W czołówce rankingu za 2011 r. plasują się Stany Zjednoczone, Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania.

REKLAMA

Obecny na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił ogromne znaczenie sektora IT dla gospodarki. "Polska awansowała o pięć pozycji. (...) To pokazuje, że klimat w sektorze ICT jest lepszy i mamy jako kraj pozycję bardziej znaczącą. W sytuacji naszego kraju, kiedy mamy mniejsze możliwości pozyskania kapitału, kiedy dostęp do twardej produkcyjnej bazy jest trudniejszy, ważne będzie wykorzystania pomysłowości i przebojowości Polaków" - podkreślił wicepremier.

Koordynator BSA w Polsce Bartłomiej Witucki powiedział, że w tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników w kategorii prac badawczo-rozwojowych. "W najbliższych latach politycy i przedsiębiorcy w Polsce powinni podejmować takie decyzje, które pozwolą na wykorzystanie tendencji wzrostu konkurencyjności branży IT do budowania podstaw dalszego rozwoju. Z globalnych doświadczeń wiemy, że warto podjąć wysiłki dla osiągnięcia tego celu" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największy awans w tegorocznym Indeksie - w porównaniu z poprzednią edycją z 2009 r. - zanotowały: Malezja, która awansowała o 11 miejsc w tabeli klasyfikacji generalnej oraz Indie, które awansowały o 10 miejsc. Kilka innych krajów - w tym Singapur, Meksyk, Austria, Niemcy a także Polska - zanotowało w tym roku wysokie wzrosty w rankingu.

BSA to międzynarodowy związek ponad 100 firm sektora IT, do którego należą m.in. Microsoft, Dell, Intel, Siemens i Kaspersky. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest walka z piractwem komputerowym.

Economist Intelligence Unit (EIU) zajmuje się badaniami, prognozami oraz analizami ekonomiczno-biznesowymi.

REKLAMA

Jak podało MG. od 2009 r. krajowy rynek IT odnotowuje wyraźną poprawę wyników. Resort powołuje się też na raport "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowany przez PMR, jego wartość wzrosła w 2010 r. o 5,8 proc., osiągając prawie 26 mld zł.

"W połączeniu ze świetnie wykształconymi, młodymi kadrami oraz szerokim strumieniem funduszy unijnych na innowacje, informatyka może wkrótce stać się dziedziną, w której będziemy jednym z najbardziej cenionych graczy na świecie" - uważa Pawlak.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA