REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszyscy analitycy przewidują dalszy spadek cen mieszkań

REKLAMA

Od dłuższego czasu spadają ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Część analityków przewiduje dalsze spadki, a niektórzy - utrzymanie ich obecnego poziomu.

Wrześniowa prognoza Home Broker w perspektywie najbliższych 12 miesięcy wskazuje na spadek średnio o 2,2 proc. w największych miastach Polski.

Home Broker, jak co miesiąc, zapytał swoich doradców (w badaniu ankietowym bierze udział ponad 300), o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. Średnia z uzyskanych odpowiedzi dała odpowiedź, że średnio ceny spadną o 2,2 proc. Wynik jest uśredniony dla wszystkich miast, typów budownictwa, rynku wtórnego i pierwotnego, a także wielkości i standardu mieszkań. Daje więc tylko ogólny obraz sytuacji.

"Spadek cen najpierw będzie bardziej widoczny na rynku pierwotnym, ale za nim szybko pójdzie rynek wtórny" - powiedział PAP Bartosz Turek z Home Broker.

REKLAMA

Sytuacja w każdym z miast będzie inna: w Poznaniu prognozowany jest spadek o 3,4 proc., we Wrocławiu 2,7 proc. W Warszawie ma to być 2,6 proc., a w Trójmieście tylko 0,9 proc. Są też miasta, gdzie spodziewany jest wzrost cen - np. w Katowicach o 1,3 proc.

Wśród czynników bezpośrednio związanych z rynkiem nieruchomości badani wskazują bardzo dużą podaż lokali na rynku pierwotnym oraz głęboki spadek dostępności mieszkań na kredyt z rządową dopłatą (wygaszanie programu Rodzina na Swoim stymulowało popyt na mieszkania w ostatnich miesiącach; wielu kupujących przyspieszyło decyzje). Nowym czynnikiem, który oddziałuje na rynek pozytywnie, jest z kolei zwiększony ruch, z jakim mamy co roku do czynienia w okresie jesiennym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS twierdzi, że formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących cen na rynku mieszkaniowym jest dziś obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem - tak duża jest liczba możliwych scenariuszy kształtowania się czynników wpływających na rynek. Jednym z nich jest to, jak na rynek, w tym na ceny, wpłynie ustawa deweloperska, która czeka w tej chwili na podpis prezydenta (zacznie obowiązywać po okresie pół roku od dnia ogłoszenia). "Sądzę, że do końca tego roku na rynku pierwotnym deweloperzy będą się starali utrzymać ceny na obecnym poziomie, zapewne wykorzystując w tym celu promocje lub inne zachęty kierowane do nabywców" - powiedział PAP.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to zdaniem analityków wiele zależy od lokalizacji i segmentu. "W dużych miastach takich jak Warszawa nie obserwujemy spadków cen transakcyjnych i nie należy się ich spodziewać zwłaszcza w segmencie małych mieszkań. Co innego z dużymi lokalami, zwłaszcza jeśli przybędzie ich na rynku - ich ceny na pewno spadną" - powiedział PAP Marcin Jańczyk z agencji Metrohouse i Partnerzy SA.

Jego zdaniem dużo zależy tu od rynku pierwotnego - jeśli oferta deweloperów stanie się konkurencyjna dla rynku wtórnego, wówczas ceny mieszkań na rynku wtórnym będą spadać.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA