Nowy Świat nadal najdroższą ulicą w Polsce

fot. shutterstock / ShutterStock
Najdroższa handlowa ulica w Polsce to Nowy Świat w Warszawie. Z rocznym czynszem w wysokości 1.020 euro za jeden metr kwadratowy sklepu zajęła 41. miejsce w rankingu 63 najdroższych ulic handlowych na świecie - podaje firma doradcza Cushman&Wakefield.

Nowemu Światu, który w ubiegłym roku był na 40 pozycji, daleko do ścisłej światowej czołówki. Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield "Główne ulice handlowe na świecie" najbardziej prestiżową i najdroższą handlową ulicą świata pozostaje Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie rocznie za mkw. sklepu trzeba zapłacić czynsz w wysokości 16 tys.704 euro.

Na drugim miejscu jest Causeway Bay w Hongkongu (14 tys. 426 euro za mkw. rocznie), a na trzecim Ginza w Tokio (7 tys.750 euro za mkw. rocznie). Czwarte miejsce zajmuje Pitt Street Mall w Sydney (7 tys. 384 euro za mkw. rocznie). Dopiero na piątym miejscu znalazło się pierwsze europejskie miasto, za mkw. sklepu na Polach Elizejskich w Paryżu trzeba zapłacić 7 tys. 364 euro rocznie. Trochę taniej jest na New Bond Sreet w Londynie (6 tys. 901 euro za mkw. rocznie, co daje szóste miejsce).

Najdroższą dziesiątkę zamykają: Mediolan (6 tys. 800 euro na Via Montenapoleone), Zurych (6 tys. 553 euro na Bahnhofstrasse), Seul (4 tys. 714 euro na Myeongdong) i Monachium (3 tys. 960 euro na Kaufingerstrasse).

Inne główne ulice handlowe w Polsce, z najwyższymi czynszami to: Floriańska w Krakowie (z rocznym czynszem w wysokości 948 euro za mkw.), Chmielna w Warszawie (876 euro za mkw. rocznie), Marszałkowska w Warszawie (744 euro za mkw. rocznie), Półwiejska w Poznaniu (696 euro za mkw. rocznie), 3 Maja w Katowicach (696 euro za mkw. rocznie), Al. Jerozolimskie w Warszawie (600 euro za mkw. rocznie), Świdnicka we Wrocławiu (564 euro za mkw. rocznie), Świętojańska w Gdyni (420 euro za mkw. rocznie), Al. Niepodległości w Szczecinie (396 euro za mkw. rocznie) i Piotrkowska w Łodzi (348 euro za mkw. rocznie).

"Czynsze i popyt na polskich ulicach handlowych pozostają stabilne. W Polsce zauważalne są nieznaczne wzrosty czynszów w lokalizacjach pierwszorzędnych, takich jak ulica Floriańska w Krakowie, czy najdroższy w kraju Nowy Świat w Warszawie, co wynika ze stałego wysokiego popytu ze strony najemców w tych lokalizacjach. Tempo wzrostu czynszów na Nowym Świecie - o 2,4 proc. i ul. Floriańskiej - o 2,6 proc. było wyższe od średniej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która wyniosła 0,3 proc. - powiedziała PAP Katarzyna Michnikowska, starszy Analityk z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

Dane przedstawione w raporcie są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport co roku porównuje czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach (raport ukazuje się we wrześniu lub październiku, a przedstawia dane zebrane w ciągu roku liczonego od czerwca do czerwca). Obejmuje także ranking sporządzony w oparciu o najdroższą lokalizację w każdym z monitorowanych państw.

"Rynek nieruchomości handlowych odnotowuje znaczny wzrost aktywności pomimo obserwowanego w wielu krajach słabego ożywienia gospodarczego oraz niepewnych nastrojów konsumenckich. W ponad czterech piątych krajów (81 proc.) z 63 objętych badaniem odnotowano wzrost bądź utrzymanie poziomu czynszów za najlepsze powierzchnie w ciągu 12 miesięcy. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (w 2010 r. w 66 proc. krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź pozostały stabilne). Tylko w około jednej piątej krajów (19 proc.) czynsze spadły (w 2010 r. - 34 proc.).

Największy skok w rankingu w pierwszej dziesiątce (z 9 na 4 miejsce) jest udziałem Pitt Street Mall w Sydney w Australii. Czynsze na tej ulicy handlowej skoczyły o 33,3 proc. w ujęciu rocznym. Pomimo wzrostu czynszów na londyńskiej ulicy New Bond Street o 4,3 proc., spadła ona z czwartej na szóstą pozycję. Znajduje się obecnie za Polami Elizejskimi w Paryżu, które uzyskały pozycję najdroższej lokalizacji handlowej w Europie. W porównaniu z zeszłoroczną obniżką czynszów o 9,5 proc., w tym roku czynsze wzrosły tam o 5,3 proc.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 13.000 pracowników w 234 biurach w 61 krajach.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...