"Trzynastka" w firmach prywatnych?
REKLAMA
REKLAMA
O ile zakłady budżetowe są związane ustawą z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, o tyle pracodawcy prywatni mogą sami ustalić zasady wypłaty takiego wynagrodzenia w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno zostać wypłacone do końca I kwartału przypadającego po roku, w jakim powstało prawo do „trzynastki”. Oznacza to, że świadczenia dodatkowe za dany rok powinny być wypłacone najpóźniej do 31 marca następnego roku. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty tego świadczenia wcześniej, np. w razie likwidacji zakładu pracy – wtedy „trzynastkę” należy wypłacić pracownikom w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>
Prawo do dodatkowego świadczenia rocznego w pełnej wysokości mają tylko ci pracownicy, którzy przepracowali w danym zakładzie pełny rok (od pierwszego do ostatniego dnia roboczego w danym roku). Aby uzyskać prawo do proporcjonalnej części „trzynastki”, trzeba przepracować w danym zakładzie co najmniej pół roku. Od tej ostatniej zasady istnieją jednak wyjątki.
REKLAMA