REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki ustawie banki konkurują już na spready

REKLAMA

Widoczne są już efekty działania ustawy antyspreadowej, między bankami trwa konkurencja na wysokość spreadów - powiedział PAP wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Ustawa weszła w życie w piątek.

"W wielu bankach spready już spadły. Jeden z banków, który do niedawna miał spread sięgający 14 proc., w tej chwili obniżył go do 7 proc." - powiedział Kasprzak PAP.

Dodał, że przeciętny spread w bankach wynosi obecnie 6 proc. "Ustawa dopiero dziś wchodzi w życie, a między bankami już rozpoczęła się konkurencja. Dzięki ustawie wreszcie zostały wytworzone zdrowe zasady między klientem a bankami" - dodał wiceminister.

Zgodnie z uchwaloną pod koniec lipca ustawą kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - walutą kupioną np. w kantorze lub w innym banku.

REKLAMA

Według nowych przepisów bank nie będzie mógł żądać w takim przypadku dodatkowych opłat czy prowizji ani aneksów do umowy, tak jak to się dzieje obecnie. Zmiany mają objąć nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy.

Kasprzak dodał, że konkurencja między bankami spowoduje, że wysokość spreadów nadal będzie spadać. "Klient będzie mógł sobie porównać, czy bardziej opłaca mu się iść po walutę do kantoru, czy kupić w banku" - stwierdził wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasprzak podkreślił, że ustawa antyspreadowa jest dobrym rozwiązaniem, ale szkoda, że została tak późno wprowadzona. "Jest to dobre rozwiązanie, pożyteczne (...) i myślę, że kredytobiorcy to docenią. Postulowaliśmy to od dawna (wprowadzenie takiej ustawy - PAP), ale (...) wtedy mało kto się jeszcze orientował, co to słowo spread znaczy" - przypomniał Kasprzak.

REKLAMA

Posłanka PO Joanna Mucha na konferencji prasowej Platformy również dotyczącej spreadów powiedziała, że ustawa daje wyraźną ulgę kredytobiorcom, którzy mają kredyty w walutach obcych. "Od dzisiaj taki kredytobiorca może zakupić walutę obcą (na spłatę raty kredytu - PAP) w innym miejscu, tam gdzie po prostu jest taniej. Dzięki temu może zaoszczędzić, unikając wysokich spreadów" - mówiła Mucha.

Mucha przyznała, że drugim bardzo ważnym elementem ustawy antyspreadowej jest obowiązek zapisywania w umowie kredytowej maksymalnego spreadu. "Czyli maksymalnej różnicy między ceną kupna danej waluty a jej sprzedaży. Dzięki temu od dzisiaj każdy nowy kredytobiorca będzie dużo bardziej pewny swojej sytuacji i dużo bardziej bezpieczny" - podkreśliła Mucha.

Według nowych przepisów w umowie kredytowej będzie musiała zostać zapisana wartość spreadu (widełek spreadowych), po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę. Chodzi o to, by klient przed podpisaniem umowy mógł porównać oferty wielu banków. Zamieszczanie informacji o widełkach spreadowych nie dotyczy jednak umów już zawartych.

"Nie słyszałem o sytuacji, żeby banki jakoś radykalnie obniżały spready w związku z wprowadzeniem ustawy. Wysokość spreadu podlega normalnym zmianom podyktowanym sytuacją na rynku walutowym" - skomentował w rozmowie z PAP dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Jego zdaniem spready nie są elementem walki między bankami, a powodem, dla którego niektóre banki miały lub mają wysokie spready jest ich brak dostępu do m.in. franka, bo "np. nie miały zagranicznych spółek matek, od których mogłyby walutę pozyskać".

Przyznał, że mimo bardzo krótkiego vacatio legis dla ustawy antyspreadowej banki starają się robić wszystko, aby być przygotowanymi na przyjęcie klientów, którzy są zainteresowani możliwością spłaty rat kredytu bezpośrednio w walucie obcej.

"Klienci (...) pytają w bankach o szczegóły nowych możliwości. Na razie jednak podchodzą do tego z rezerwą i czekają, jak rozwinie się sytuacja" - powiedział Barbrich.

Rozmówcy PAP w bankach zapowiadają przygotowywanie w przyszłym tygodniu dokładnych informacji dotyczących spreadów.

"W piątek spread na franku szwajcarskim w Pekao SA wynosi 20 groszy, czyli 5,7 proc., a na euro 21 groszy - 5,2 proc." - powiedział Tomasz Bogusławski z Pekao. "Spready w banku Pekao zawsze należały do najniższych na rynku, co potwierdzały publikowane niezależne zestawienia" - dodał.

W Banku Millennium poinformowano w piątek, że spread dla franka wynosił 6,16 proc., a dla euro - 4,80 proc.

W przypadku Getin Noble Bank spread na franka wynosił 6,97 proc., a dla euro ponad 10 proc. W BRE Banku spread dla franka wyniósł 6 proc., a dla euro 5 proc.

Z kolei w PKO BP spread dla euro wyniósł w piątek 5 proc., a dla franka 5,6 proc. Natomiast w BZ WBK spread w przypadku obu walut wyniósł 5,55 proc. W Nordea Banku spread dla euro wyniósł 6,71 proc., a dla franka 7,81 proc.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA