REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Malta - realna alternatywa dla Cypru?

Maria Jaskólska
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obok Cypru, Malta jest jednym z najlepszych miejsc do międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

Malta w Unii Europejskiej

Malta jest w Unii Europejskiej od 2004 roku. Oznacza to, że do jej porządku prawnego należy prawo pierwotne Unii Europejskiej (traktaty) oraz prawo wtórne (dyrektywy, rozporządzenia, decyzje, opinie oraz zalecenia).

Przeniesienie rezydencji podatkowej osoby fizycznej na Maltę

REKLAMA

Podatkowa atrakcyjności Malty dla osób fizycznych przejawia się w możliwości uzyskania przez obywatela UE rezydencji podatkowej na Malcie. Prawo maltańskie oferuje w tym zakresie dwa reżimy: Permanent Residence Scheme (PRS) oraz Ordinary Residence Permit (ORP).

Systemy te są jednymi z najatrakcyjniejszych planów dla osób fizycznych, które chcą zmienić rezydencję podatkową na bardziej przyjazną, a tym samym obniżyć osobiste obciążenia podatkowe. Wymagania do skorzystania z PRS oraz ORP nie są trudne do spełnienia, a uzyskanie statusu permanentnego rezydenta w ramach planu PRS, statusu zwykłego rezydenta w ramach planu ORP pozwala m.in. skorzystać z następujących preferencji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- brak wymagań w zakresie minimalnego okresu przebywania na terytorium Malty;

- kwota rocznego podatku do zapłaty wynosi zazwyczaj EUR4,230;

- ograniczenie opodatkowania tylko do dochodów przekazywanych na Maltę bądź przechowywanych na Malcie (dochody z innych źródeł nie podlegają opodatkowaniu);

- brak obowiązku zakupu nieruchomości (wystarczy długoterminowy najem);

- brak minimalnych wymogów inwestycyjnych;

- brak podatku od zgromadzonego majątku.

Preferencyjne zasady opodatkowania spółek - system refundacji

REKLAMA

W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie ma jedna 35% stawka podatkowa. Malta oferuje system tzw. pełnej refundacji (pełnego przypisania) zgodnie, z którym podatek zapłacony przez spółkę zostaje zaliczony na poczet podatku płaconego przez udziałowców w momencie wypłaty dywidendy.

Jeżeli dywidendę wypłaca spółka handlowa, to odbiorcy dywidendy mają prawo do refundacji w wysokości 6/7 kwoty podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę na Malcie. Biorąc pod uwagę powyższe odliczenia efektywna stawka opodatkowania CIT spółek na Malcie wynosi ok. 5%.

W przypadku wypłat dokonywanych przez spółkę maltańską na rzecz udziałowców z zysku pochodzącego z odsetek oraz należności licencyjnych, mogą oni ubiegać się o refundację w wysokość 5/7 kwoty podatku zapłaconego przez spółkę maltańską w momencie dokonania wypłaty.

Refundacja w wysokość 6/7 kwoty zapłaconego podatku oraz w wysokości 5/7 będzie możliwa, jeżeli spółka nie skorzystała z ulgi w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Jeżeli wypłacana dywidenda pochodzi z zysku przypisanego, jako zysk zagraniczny i w związku, z którym spółka skorzystała z ulgi w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, udziałowcy mają prawo do refundacji w wysokości 2/3 podatku zapłaconego przez spółkę maltańską.

Opisane powyżej refundacje są realizowane poprzez dokonywanie wypłat odpowiednich kwot do uprawnionych udziałowców w terminie 14 dni od ostatniego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek w tej sprawie.

Zwolnienie partycypacyjne

Prawo maltańskie przewiduje zwolnienie podatkowe w odniesieniu do dochodów z dywidend oraz zysków kapitałowych wypłacanych przez tzw. participation holding, czyli spółkę której udziały posiada spółka maltańska. Do skorzystania z tego zwolnienia wymagane jest spełnienie szeregu wymogów, które w praktyce bardzo łatwo dopełnić.

Ostatnie zmiany w prawie rozszerzyły powyższe zwolnienie o spółki będące rezydentami na Malcie. Powyższe oznacza, że po spełnieniu odpowiednich wymogów, zyski wypłacane przez participating holding będący rezydentem podatkowym na Malcie na rzecz innej spółki posiadającej status rezydenta są zwolnione z opodatkowania.

Brak opodatkowania wypłat dokonywanych z Malty

O podatkowej atrakcyjności Malty decyduje również system zwolnień w zakresie opodatkowania u źródła. Malta generalnie nie nakłada podatku u źródła z tytułu wypłaty dywidend.

Również wypłata odsetek generalnie nie podlega opodatkowaniu na Malcie. Podatek w wysokości 35% może jednak wystąpić, jeżeli wypłata odsetek nastąpi na rzecz: nierezydenta kontrolowanego pośrednio lub bezpośrednio lub działającego w imieniu osoby bądź osób fizycznych będących maltańskimi rezydentami, które przebywają na Malcie.

Wypłata należności licencyjnych nie podlega, co do zasady, opodatkowaniu u źródła na Malcie. Opodatkowanie u źródła w wysokości 35% wystąpi, jeżeli odbiorcami należności licencyjnych będą takie same podmioty, jak w przypadku opodatkowania odsetek.

Malta alternatywą dla Cypru

Dla polskiego rezydenta podatkowego Malta jest realną alternatywą wobec spółek cypryjskich. Powyższe przejawia się w możliwości opodatkowania dywidendy otrzymanej z Malty na poziomie 4% podczas gdy w przypadku dywidendy wypłacanej przez spółkę cypryjską opodatkowanie w Polsce wynosi 9% . Tak jak na Cyprze brak będzie jednocześnie opodatkowania dywidendy podatkiem u źródła na Malcie. Możliwość zastosowania powyższej preferencji wynika z istnienia instytucji tzw. fikcyjnego zaliczenia (tax sparing) w obowiązującej do końca 2011 r. umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z Maltą. Na koniec warto również wspomnieć, że 29 lipca 2011 r. Sejm przyjął ustawę zmieniającą umowę podatkową z Maltą. Zmiany zakładają likwidację opisanego powyżej mechanizmu tax sparing. Nowe zasady opodatkowania będą miały zastosowanie w odniesieniu do podatków potrącanych u źródła od kwot należnych w dniu lub po 1 stycznia 2012 roku oraz w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu, do podatków należnych za rok podatkowy rozpoczynający się w dniu lub po 1 stycznia 2012 roku.

Z punktu widzenia planowania podatkowego ciekawym rozwiązaniem jest rozszerzenie podmiotów objętych nową umową o trusty. Trusty nie mają osobowości prawnej, nie są również podatnikami podatków dochodowych. Zaliczenie trustów do kategorii osób w rozumieniu umowy może otwierać nowe możliwości inwestycyjne w stosunkach polsko-maltańskich.

www.taxwaysgroup.com

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA