Słaby start leasingu konsumenckiego

ShutterStock
Pierwsze auta sfinansowane dzięki leasingowi konsumenckiemu trafiły już na polskie drogi. Tłumu klientów jednak nie ma, bo ofertę do tej pory przygotowały jedynie pojedyncze firmy. Najwięksi gracze na rynku czekają na nową ustawę o kredycie konsumenckim.

Upowszechnienie leasingu dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej było jednym z celów tzw. pierwszej ustawy deregulacyjnej, która weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy m.in. pozwoliły na zawarcie umów leasingu z zwykłymi obywatelami.

"Nasz produkt ma dopiero niespełna dwa tygodnie, ale mamy zawarte już pierwsze umowy, a kilkadziesiąt kolejnych jest procedowanych" - mówi z-ca dyrektora pojazdów VB Leasing Polska S.A. Stefan Buczek. Jak ocenia, zainteresowanie ofertą leasingu aut dla indywidualnych klientów jest duże, a spółka w ostatnim czasie otrzymała blisko 200 zapytań ofertowych.

Jego zdaniem, doświadczenia ostatniego miesiąca przeczą opiniom, że polski konsument nie będzie zainteresowany leasingiem.

Produkt skierowany do indywidualnych konsumentów ofertuje także firma Masterlease Polska, która na razie nie ujawnia liczby podpisanych umów w lipcu. "Jak ostatecznie zachowa się rynek zarówno firm leasingowych jak i klienta ocenimy zapewne po kilku miesiącach, kiedy będziemy mogli realnie zweryfikować nową sytuację" - mówi dyrektor handlowy spółki Konrad Karpowicz.

Tymczasem, wprowadzenie leasingu konsumenckiego do swojej oferty dopiero zapowiadają największe firmy na rynku. "Start produktu w ograniczonej wersji planujemy na trzeci kwartał bieżącego roku, natomiast produkt w pełnym zakresie uruchomimy na początku 2012 roku" - mówi dyrektor departamentu marketingu w Europejskim Funduszu Leasingowym S.A. Olaf Rurak. Jak wyjaśnia, lepsza oferta pojawi sie w związku ze zmianami w ustawie o kredycie konsumenckim, które wejdą w życie w grudniu.

Zdaniem Ruraka, leasing konsumencki będzie alternatywą dla kredytu samochodowego, m.in. ze względu na szybszą procedurę zawierania umowy i prostsze wymogi formalne. Ponadto, duże firmy ze względu na pozycję na rynku mogą oferować klientom większe rabaty w salonach samochodowych.

Potwierdza to także zastępca dyrektora makroregionu ds. LST w Raiffeisen-Leasing Polska S.A. Dominik Fijałkowski. "Uważam, że dużą przewagą leasingu konsumenckiego jest możliwość korzystania przez klienta indywidualnego z rabatów przysługujących firmom leasingowym - dotyczących cen pojazdów czy stawek ubezpieczenia" - dodaje. Jak przypomina, będzie one kierowany m.in. do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej.

Raiffeisen-Leasing zapowiada wprowadzenie produktu do swojej oferty w grudniu 2011 roku. "Chciałbym, aby leasing konsumencki był produktem typowo komplementarnym w stosunku do kredytu. Wierzę, że w wielu segmentach rynku tak będzie, gdyż będzie on kierowany do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej" - podkreśla Dominik Fijałkowski.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski, obecnie ofertą dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej dysponują firmy, które już wcześniej - mimo różnicy w interpretacjach prawnych - oferowały go klientom. Jego zdaniem, kolejne spółki czekają na wejście w życie ustawy o kredycie konsumenckim, który pozwoli uatrakcyjnić produkt.

Jak przyznaje, z perspektywy potencjalnych klientów za największą wadę leasingu uznawany jest brak własności towaru. Tymczasem - jak podkreśla - większość zalet tego rodzaju umów wynika z faktu braku własności. "Odpada problem negocjacji przy zakupie, sprzedaży, kiedy chcemy wymienić auto na nowe i tańsze mogą być świadczenia serwisowe. To firma leasingowa rejestruje i ubezpiecza auto" - przypomina.

Zdaniem Sugajskiego, leasing konsumencki ma duże szanse na rozwój na polskim rynku. Jak ocenia, w ciągu najbliższych czterech lat umowy leasingu konsumenckiego powinny stanowić co najmniej 10 proc. rynku i osiągną wartość 3-4 mld zł. W jego opinii, głównie leasingowane będą auta, jednak potencjał ma również rynek sprzętu informatycznego i w mniejszym stopniu AGD.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...