REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaby start leasingu konsumenckiego

Subskrybuj nas na Youtube
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze auta sfinansowane dzięki leasingowi konsumenckiemu trafiły już na polskie drogi. Tłumu klientów jednak nie ma, bo ofertę do tej pory przygotowały jedynie pojedyncze firmy. Najwięksi gracze na rynku czekają na nową ustawę o kredycie konsumenckim.

Upowszechnienie leasingu dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej było jednym z celów tzw. pierwszej ustawy deregulacyjnej, która weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy m.in. pozwoliły na zawarcie umów leasingu z zwykłymi obywatelami.

"Nasz produkt ma dopiero niespełna dwa tygodnie, ale mamy zawarte już pierwsze umowy, a kilkadziesiąt kolejnych jest procedowanych" - mówi z-ca dyrektora pojazdów VB Leasing Polska S.A. Stefan Buczek. Jak ocenia, zainteresowanie ofertą leasingu aut dla indywidualnych klientów jest duże, a spółka w ostatnim czasie otrzymała blisko 200 zapytań ofertowych.

Jego zdaniem, doświadczenia ostatniego miesiąca przeczą opiniom, że polski konsument nie będzie zainteresowany leasingiem.

REKLAMA

Produkt skierowany do indywidualnych konsumentów ofertuje także firma Masterlease Polska, która na razie nie ujawnia liczby podpisanych umów w lipcu. "Jak ostatecznie zachowa się rynek zarówno firm leasingowych jak i klienta ocenimy zapewne po kilku miesiącach, kiedy będziemy mogli realnie zweryfikować nową sytuację" - mówi dyrektor handlowy spółki Konrad Karpowicz.

Tymczasem, wprowadzenie leasingu konsumenckiego do swojej oferty dopiero zapowiadają największe firmy na rynku. "Start produktu w ograniczonej wersji planujemy na trzeci kwartał bieżącego roku, natomiast produkt w pełnym zakresie uruchomimy na początku 2012 roku" - mówi dyrektor departamentu marketingu w Europejskim Funduszu Leasingowym S.A. Olaf Rurak. Jak wyjaśnia, lepsza oferta pojawi sie w związku ze zmianami w ustawie o kredycie konsumenckim, które wejdą w życie w grudniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ruraka, leasing konsumencki będzie alternatywą dla kredytu samochodowego, m.in. ze względu na szybszą procedurę zawierania umowy i prostsze wymogi formalne. Ponadto, duże firmy ze względu na pozycję na rynku mogą oferować klientom większe rabaty w salonach samochodowych.

REKLAMA

Potwierdza to także zastępca dyrektora makroregionu ds. LST w Raiffeisen-Leasing Polska S.A. Dominik Fijałkowski. "Uważam, że dużą przewagą leasingu konsumenckiego jest możliwość korzystania przez klienta indywidualnego z rabatów przysługujących firmom leasingowym - dotyczących cen pojazdów czy stawek ubezpieczenia" - dodaje. Jak przypomina, będzie one kierowany m.in. do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej.

Raiffeisen-Leasing zapowiada wprowadzenie produktu do swojej oferty w grudniu 2011 roku. "Chciałbym, aby leasing konsumencki był produktem typowo komplementarnym w stosunku do kredytu. Wierzę, że w wielu segmentach rynku tak będzie, gdyż będzie on kierowany do osób, które nie kwalifikują się do oferty kredytowej" - podkreśla Dominik Fijałkowski.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski, obecnie ofertą dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej dysponują firmy, które już wcześniej - mimo różnicy w interpretacjach prawnych - oferowały go klientom. Jego zdaniem, kolejne spółki czekają na wejście w życie ustawy o kredycie konsumenckim, który pozwoli uatrakcyjnić produkt.

Jak przyznaje, z perspektywy potencjalnych klientów za największą wadę leasingu uznawany jest brak własności towaru. Tymczasem - jak podkreśla - większość zalet tego rodzaju umów wynika z faktu braku własności. "Odpada problem negocjacji przy zakupie, sprzedaży, kiedy chcemy wymienić auto na nowe i tańsze mogą być świadczenia serwisowe. To firma leasingowa rejestruje i ubezpiecza auto" - przypomina.

Zdaniem Sugajskiego, leasing konsumencki ma duże szanse na rozwój na polskim rynku. Jak ocenia, w ciągu najbliższych czterech lat umowy leasingu konsumenckiego powinny stanowić co najmniej 10 proc. rynku i osiągną wartość 3-4 mld zł. W jego opinii, głównie leasingowane będą auta, jednak potencjał ma również rynek sprzętu informatycznego i w mniejszym stopniu AGD.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA