REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska to jeden z najatrakcyjniejszych krajów dla inwestorów

Media

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestorów - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Odniósł się do wyników raportu ONZ - World Investment Report 2011 - w którym Polska zajęła szóstą pozycję.

"Tak dobra pozycja Polski wynika z tego, że jesteśmy postrzegani jako kraj stabilny politycznie i gospodarczo. Jest to także efekt podejmowanych przez nas działań, ułatwiających prowadzenie biznesu" - ocenił Pawlak, cytowany w komunikacie ministerstwa gospodarki.

W najnowszym raporcie World Investment Report 2011, przygotowanym przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju - UNCTAD, Polska znalazła się na szóstym miejscu listy najbardziej atrakcyjnych do inwestowania krajów na świecie. Przed rokiem byliśmy na dwunastej pozycji.

"Wyprzedzają nas tylko Chiny, USA, Indie, Brazylia i Rosja. To duży awans naszego kraju. Dla porównania, Niemcy zajęły 9. miejsce, a uważany za bardzo przyjazny przedsiębiorcom Singapur 14." - stwierdził Pawlak.

REKLAMA

Wicepremier przypomniał, że 5 lipca br. rząd przyjął nowe zasady udzielania wsparcia finansowego z budżetu państwa dla projektów inwestycyjnych o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. "Będziemy wspierać przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne technologie. Na ten cel przeznaczymy 727 mln zł" - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie.

Dodał, że w konsultacjach międzyresortowych udało się utrzymać wsparcie także dla dużych miast. "We wspomnianym raporcie ONZ Kraków zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej perspektywicznych miast dla działalności innowacyjnej. Wyprzedził m.in. Pekin, Kair czy Buenos Aires. Chcemy, aby inne polskie metropolie poszły w jego ślady" - podkreślił wicepremier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska Marcin Mróz stwierdził w rozmowie z PAP, że dobry wynik Polski to efekt m.in. tego, że nasz kraj +suchą stopą+, bez mocnego spowolnienia gospodarki, przeszedł przez ostatni kryzys. "Ponadto od czasu załamania, które przeżyła cała światowa gospodarka, Polska notuje solidne, trwałe wyniki. To dla inwestorów całkiem duża zachęta" - powiedział Mróz.

"W Polsce mamy też duży rynek krajowy, jest to o tyle istotne, że w obecnej sytuacji globalnej, kiedy zwykle zagrożenie przychodzi z zewnątrz, możemy polegać na w miarę stabilnym i przewidywalnym rynku wewnętrznym - to też jest dużym plusem" - podkreślił ekonomista.

Dodał, że dodatkowym atutem Polski jest to, że znajduje się ona z dala od centrum kryzysu fiskalnego (Grecji, Portugalii).

REKLAMA

Mróz stwierdził jednak, że jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, nasza pozycja może z czasem spaść. Jego zdaniem, aby w dłuższej perspektywie utrzymać wiodącą pozycję kraju, który będzie przyciągał inwestycje, należałoby zwiększyć nakłady m.in. na badania i rozwój oraz zwiększać innowacyjność gospodarki. "Należałby stworzyć odpowiednie warunki, np. poprzez zachęty fiskalne, aby położyć większy nacisk na zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki" - stwierdził.

Jak podkreślił, jeśli tego nie zrobimy, inne kraje będą nas mogły łatwo wyprzedzić pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. "M.in. wszystkie kraje azjatyckie, które są w stanie produkować bardzo zaawansowane technologie i firmy z krajów rozwiniętych właśnie tam przenoszą swoją bazę produkcyjną" - powiedział.

Ranking atrakcyjności inwestycyjnej UNCTAD jest opracowywany na podstawie wskazań trzech grup respondentów: szefów transnarodowych korporacji, narodowych agencji zajmujących się promocją inwestycji oraz ekspertów. Publikacja najnowszej edycji nastąpi we najbliższy wtorek.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA