Rachunki zbiorcze - nowe ułatwienie dla inwestorów zagranicznych
REKLAMA
"Chodzi o rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe nie należące do osób, dla których rachunki są formalnie prowadzone, ale należące do innej osoby lub osób" - wyjaśniło w czwartkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Zdaniem CIR, brak możliwości otwierania teraz w Polsce rachunków zbiorczych przez uczestników systemów depozytowo-rozliczeniowych stanowi coraz większą barierę w dalszym rozwoju rynku kapitałowego.
Według CIR, wprowadzenie rachunków zbiorczych otwiera rynek na nowych inwestorów. "Obecne rozwiązania, z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, są kosztowne i skomplikowane. Wymagają od nich np. konieczności posiadania odrębnego rachunku utworzonego specjalnie na polski rynek. Wprowadzenie rachunków zbiorczych może również przyczynić się do zwiększenia płynności polskich skarbowych papierów wartościowych (SPW)" - wyjaśniono. Obecnie inwestorzy zagraniczni, którzy chcieliby kupić polskie SPW, muszą zakładać rachunki papierów wartościowych w swoim imieniu, co - zdaniem CIR - jest kosztowne.
Rachunki zbiorcze występują w wielu krajach Unii Europejskiej, a także poza nią. Wśród krajów unijnych, które wprowadziły konta zbiorcze, są Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy i Węgry. Poza UE rachunki zbiorcze mają USA i Szwajcaria. Nowe rozwiązania powinny obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(PAP)
dol/ je/
REKLAMA