Analitycy prognozują spadek inflacji w czerwcu

Stopa inflacji w Polsce nieznacznie zmniejszyła się w czerwcu do 4,8-4,9 proc. liczona rok do roku (rdr) w porównaniu z 5,0 proc. rdr w maju - przewidują analitycy banków zachodnich. GUS ogłosi dane w środę.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) przewiduje 4,9 proc. rdr. Inne: JP Morgan, BNP Paribas, Credit Suisse oraz Barclays Capital oczekują 4,8 proc. rdr.

"Stopa inflacji powinna się umiarkowanie zmniejszyć w czerwcu w porównaniu z majem, ale utrzyma się na poziomie zbliżonym do 5,0 proc. rdr do września" - napisał w komentarzu (EEMEA Macro Weekly) BofA ML.

JP Morgan wśród powodów prawdopodobnej obniżki inflacji wskazuje na statystyczny efekt bazy porównawczej cen żywności i niższe ceny paliw. Zakłada zarazem dalszy wzrost inflacji bazowej do 2,5 proc. rdr z 2,4 proc. rdr. Przewiduje też kolejny szczyt inflacji latem. "Nie przewidujemy większej obniżki stopy inflacji w porównaniu z poziomem 4,8 proc. rdr. W sierpniu oczekujemy, że stopa inflacji znów sięgnie 5,0 proc. rdr, a na koniec 2011 r. wyniesie 4,6 proc. rdr" - sądzi JP Morgan.

BNP Paribas zastrzega, że nowa metodologia kalkulowania inflacji wprowadzona w czerwcu utrudnia prognozy, ale przewiduje, iż w najbliższych miesiącach nastąpi wyraźnie widoczny spadek inflacji w reakcji na tańszą żywność, paliwo oraz niższą presję popytową.

Credit Suisse sądzi, że stopa inflacji nie będzie już tak wysoka jak w maju, a jej spadek oznacza, że stopy procentowe do końca 2012 r. już nie wzrosną. "Stopa inflacji sięgnęła szczytu na poziomie 5,0 proc. rdr w maju. W miarę jak duże ubiegłoroczne zwyżki żywności wypadają ze statystycznej bazy porównawczej, stopa inflacji będzie się zmniejszać przez resztę roku, zmierzając w stronę celu. Umożliwi to RPP utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, o ile nie nastąpią żadne nowe szoki cenowe wywołane podwyżką cen żywności i energii" - napisali z kolei analitycy Credit Suisse.

Barclays Capital sądzi, że na obniżkę stopy inflacji w stronę celu 2,5 proc. +/- 1,0 proc. nie zanosi się, ale mimo to NBP będzie skłonny tolerować to, ponieważ będzie się bardziej niepokoił perspektywą wzrostu.

NBP: inflacja w maju najwyższa w tym roku

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek przez NBP ścieżką inflacji, zawartą w "Raporcie o inflacji lipiec 2011 r.", w 2011 r. ceny wzrosną 4 proc. (rdr), w 2012 r. o 2,7 proc., w 2013 r. o 2,4 proc.
NPB przewiduje, że w tym samym czasie PKB będzie rosnąć w tempie odpowiednio: 4 proc., 3,2 proc., 2,9 proc.

Zastępca dyrektora instytutu ekonomicznego NBP Marcin Kolasa powiedział podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej raportowi, że publikacja nie uwzględnia najnowszych danych makroekonomicznych. "Takimi ważnymi danymi, które przekładają się zwłaszcza na inflację jest to, co można zaobserwować obecnie odnośnie kształtowania się cen surowców rolnych i energetycznych w najbliższych kwartałach" - powiedział. Zwrócił uwagę na wysoki majowy odczyt inflacji, która ukształtowała się na poziomie 5 proc. (rdr), wyżej niż oceniał NBP i rynek. "W najbliższych kwartałach - dwóch, trzech - można się spodziewać ukształtowania się inflacji powyżej ścieżki centralnej" - powiedział.

Kolasa, pytany czy inflacja majowa była najwyższym odczytem w tym roku powiedział, że "wiele szacunków na to wskazuje". Przypomniał, że takie stanowisko wyraziło już Ministerstwo Finansów. "My generalnie nie widzimy powodu do wyrażenia innego zdania na ten temat" - dodał. Zwrócił uwagę, że inflacja, która zwłaszcza w tym roku jest bardzo wysoka, przy umiarkowanej dynamice wynagrodzeń sprawia, że siła nabywcza wynagrodzeń z tytułu pracy najemnej nie rośnie w szczególnie wysokim tempie. "To prędzej czy później musi się odbić na tempie spożycia indywidualnego" - powiedział.

Do głównych źródeł niepewności dotyczących projekcji inflacji i PKB zaliczył przede wszystkim procesy zachodzące za granicą (zwłaszcza w strefie euro), ceny surowców, popyt wewnętrzny, tempo konsolidacji fiskalnej. "Jak się wszystkie czynniki niepewności podsumuje, to wychodzi na to, że dla inflacji one oddziałują w kierunku dodatnim, a w przypadku PKB mniej więcej równoważą się" - powiedział.

Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej powiedziała w poniedziałek w TVN CNBC, że odnotowany w maju poziom inflacji to szczyt. "Wierzę, że inflacja już nie wzrośnie i szczyt mamy za sobą (...), jednak w drugiej części roku należy liczyć się z wzmożona presją inflacyjną" - powiedziała.

Z kolei członek RPP Andrzej Kaźmierczak uważa, że inflacja do końca roku będzie się utrzymywać na poziomie przekraczającym 4 proc., co jest zjawiskiem niekorzystnym i trudnym do zaakceptowania. Kazimierczak powiedział w wywiadzie dla PAP, że proces zacieśniania polityki pieniężnej powinien być kontynuowany. "W miesiącach jesiennych kolejna podwyżka stóp procentowych nie jest wykluczona, ale też nie jest przesądzona. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP jest we wrześniu. Decydujące znaczenie będzie miał wskaźnik inflacji w lipcu i ocena, czy zmierza on w kierunku wyraźnego spadku, czy też utrzymania się na podwyższonym poziomie" - uważa.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek, że w czerwcu wzrost płac był niższy niż wskaźnik inflacji. "Wzrost płac w czerwcu był niższy niż wskaźnik inflacji. Nie ma ryzyka wzrostu płac, który byłby niekorzystny dla perspektyw inflacji" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Z danych GUS wynika, że wynagrodzenie w maju wzrosło rdr o 4,1 proc. zaś mdm spadło o 3,2 proc.

(PAP)

Infor.pl
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

pokaż więcej
Proszę czekać...