REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naukowcy z Gdańska tworzą internetowy serwis do odświeżania nagrań

Ewelina Krajczyńska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Niedługo dźwięki utrwalone np. na starych kasetach magnetofonowych każdy internauta będzie mógł sam poprawić, pozbawiając szumów i trzasków, a potem zapisać na komputerze. Odpowiedni, bezpłatny serwis przygotowują naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

"Usługa internetowa tego typu, to jest coś, czego nie ma nigdzie na świecie" - zapewnił w rozmowie z PAP prof. prof. Andrzej Czyżewski. Serwis opracował kierowany przez niego zespół badaczy z Katedry Systemów Multimedialnych PG. "W Europie jest co najmniej 200 tysięcy godzin nagrań, które ulegają degradacji. Wchodzimy w erę radiofonii i telewizji +na życzenie+, dlatego te ogromne archiwa powoli będą udostępniane. Zamysł jest taki, by społeczeństwo mogło z tych ogromnych zasobów korzystać" - powiedział prof. Czyżewski.

Zaznaczył, że dobrze byłoby, gdyby każdy internauta mógł wyszukać sobie interesujące go nagrania. "Jednak zniszczony dźwięk dobrze byłoby tak poprawić, by odpowiadał wymogom jakości" - dodał uczony.

REKLAMA

Przypomniał, że na świecie działają firmy, które produkują oprogramowanie i sprzęt rekonstruujący nagrania archiwalne, ale są to zazwyczaj urządzenia bardzo drogie. Poza tym mają je archiwa czy rozgłośnie radiowe, natomiast nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Dzięki opracowanemu na PG serwisowi mogą być rekonstruowane nagrania muzyczne, audycje radiowe i wypowiedzi. "Mamy już zrekonstruowane nagrania marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił do patefonu i brzmiało to bardzo niewyraźnie. Od kilkudziesięciu lat cała historia i kultura jest zapisana w tego typu nagraniach" - powiedział kierownik zespołu.

Nowy system będzie usuwał kilka rodzajów zakłóceń. Jak wyjaśnił prof. Czyżewski, podstawowy typ zakłóceń to trzaski, które są charakterystyczne dla starych płyt. Drugi to szumy, które najczęściej zakłócają nagrania z kaset magnetofonowych. Trzeci rodzaj stanowią specyficzne "jęki". "Ten rodzaj zakłóceń jest najtrudniejszy do wyeliminowania, bo komputer na ogół nie wie, czy taka jest melodia, czy to zniekształcenie, które trzeba wyeliminować" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z serwisu będą mogli korzystać nie tylko zwykli internauci, ale także na przykład archiwa szkół muzycznych lub inne instytucje, które posiadają nagrania.

REKLAMA

Co ma zrobić internauta, który chce odświeżyć i zapisać w formie elektronicznej starą kasetę? "Taką starą kasetę trzeba najpierw przegrać do komputera. Trzeba mieć +stary kaseciak+ i kabel, tak by podłączyć go do karty dźwiękowej komputera. Nie trzeba będzie z internetu pobierać żadnego z programów, umożliwiających zgranie nagrania z karty dźwiękowej do pliku" - tłumaczył naukowiec.

Po zapisaniu nagrania w formie elektronicznej, internauta będzie musiał podłączyć się z serwisem opracowanym w Katedrze Systemów Multimedialnych PG. "W czasie, kiedy plik będzie przesyłany do serwera, nasz system sam będzie naprawiał dźwięk. Na serwerze będzie zapisany w dwóch postaciach: pierwszej oryginalnej - takiej, jak przesłaliśmy i w drugiej - poprawionej, pozbawionej szumów czy trzasków" - wyjaśnił naukowiec.

Zgodnie z założeniami twórców, serwis ma być na tyle intuicyjny, by każdy internauta mógł skorzystać z niego bez przeszkolenia. Serwis będzie jednak działał w dwóch trybach: pierwszy to całkowity automat, w którym komputer sam poprawi dźwięk.

"Komputer nie ma jednak ludzkiego słuchu, więc taki tryb działania nie jest optymalny. Dlatego chcemy uruchomić opcję dla użytkowników bardziej zaawansowanych i cierpliwych. Będzie w niej dostępnych trochę różnych suwaków i regulatorów, dzięki temu w trybie ręcznym będzie można samemu pobawić się w rekonstruowanie nagrań" - opisał prof. Czyżewski.

Prace nad serwisem są prowadzone w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczącego rozwoju sieciowych technologii bibliotek cyfrowych o akronimie SYNAT. "Projekt będzie trwał jeszcze prawie dwa lata i w zasadzie powinniśmy udostępnić serwis pod koniec prac, ale planuję, że nastąpi to wcześniej. Myślę, że próbną wersję udostępnimy w przyszłym roku" - zapowiedział naukowiec.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

REKLAMA

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA