Opłaty targowej nie zapłaci tylko handlujący w budynku
REKLAMA
REKLAMA
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z doprecyzowanymi regulacjami dotyczącymi targowisk i opłaty targowej. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 102; Poz. 584). Przepisy tej ustawy wchodzą w życie 19 czerwca 2011 r.
REKLAMA
Targowiskami - w świetle zmienionych przepisów - są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Opłatę targową uiszczają podmioty dokonujące sprzedaży na terenie targowisk, jednakże zwolniona z opłaty jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach. Oczywiście zobowiązane do uiszczenia opłaty mogą być nie tylko osoby fizyczne ale także osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej.
Podmioty te nie muszą więc uiszczać opłaty targowej, jeśli dokonują sprzedaży w budynkach lub ich częściach. Po definicję budynku trzeba jednak sięgnąć do przepisów prawa budowlanego. Określają one tym mianem obiekt, który łącznie spełnia następujące warunki:
- jest trwale związany z gruntem
- jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
- posiada fundamenty i dach.
Modyfikacja ustawy konieczna była w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r. (sygn. akt K/08). TK uznał regulacje za wadliwie skonstruowane - na tyle niejasne i zawiłe, że naruszające konstytucję.
REKLAMA