REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT

Subskrybuj nas na Youtube
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, ustawy ozasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników orazustawy o transporcie drogowym zakłada m.in., że obrótzużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumybędzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handelzłomem. Przewidywane są też ułatwienia w VAT dlazagranicznych przewoźników autokarowych wykonujących przewozyokazjonalne w Polsce, oraz korzystniejsze zasady przeliczania walutw przypadku organizatorów imprez masowych np. związanych z EURO2012.

Krystyna Skowrońska (PO), przedstawiającsprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nadprojektem powiedziała, że do ustawy zostanie wprowadzona definicjaustawowa złomu. Jej brak powoduje wątpliwości interpretacyjne.Zwróciła uwagę, że konieczne jest doprecyzowanie kataloguodpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem tzw.odwróconego obciążenia (jest stosowany w obrocie złomem od 1kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatkuciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy).

- Przyjęcie takiego rozwiązania przyczyni się do() wyeliminowania patologii w obrocie surowcami wtórnymi,skutkujących uszczupleniem dochodów budżetu państwa orazzakłócających konkurencję gospodarczą - mówiła Skowrońska.

Dodała, że projekt dostosowuje polskie regulacjedo regulacji unijnych oraz orzeczeń Europejskiego TrybunałuSprawiedliwości. Umożliwia np. odliczenie podatku z fakturwystawionych przez podmiot, który nie jest zarejestrowany w Polscedo celów VAT. Skowrońska wyraziła wątpliwość, czy nowela wejdzie wżycie 1 lipca 2011 r., co nakazują przepisy wspólnotowe.

Andrzej Orzechowski z PO zaznaczył, że zmianadotycząca definicji odpadów przetwarzalnych eliminujenieprawidłowości w obrocie surowcami wtórnymi i przyczyni się dozwiększenia płynności podmiotów zaangażowanych w ten obrót. "Zmianymają charakter głównie techniczny, są potrzebne, upraszczająrejestrację i obrót" - podsumował i zadeklarował, że PO będziegłosować za ich przyjęciem.

Maria Zuba z PiS powiedziała, że jej klubprzyjmuje propozycje rządu z nadzieją, iż zmiany zlikwidują szarąstrefę i patologie w obrocie odpadami przetwarzalnymi. Zubazaznaczyła, że zmiany dotyczące przewoźników zagranicznych mogązachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski nie tylko wczasie EURO 2012, ale także później. Zdaniem posłanki noweladoprowadzi ponadto do "poprawy przejrzystości przepisów ustawy oVAT z uwzględnieniem orzecznictwa ETS".

Także Sławomir Kopyciński z SLD poinformował, żejego klub będzie głosował za uchwaleniem nowelizacji, ponieważdostrzega konieczność wprowadzenia proponowanych zmian. Takie samostanowisko zaprezentował Andrzej Pałys z PSL.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, zmiany sązwiązane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy oVAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponowałwprowadzenie kilku nowych regulacji. Chodzi np. odoprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które sąobjęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dziękitemu ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VATbędzie nabywca, a nie sprzedawca.

Projekt rozszerza ponadto stosowaniemechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymiakumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymiz tworzyw sztucznych.

W dokumencie wprowadzono uproszczeniezasad dotyczących przeliczania kursów walut przez podatnikówświadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kursdanej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzieńroboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego wVAT.

Po zmianie wartość transakcji będzie można równieżprzeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniuwartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatniąśrodę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane iogłaszane przez NBP.

Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji irozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw.okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi zagranicą. Podmioty takie będą mogły skorzystać z uproszczonejrejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatkuVAT.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA