REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, ustawy ozasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników orazustawy o transporcie drogowym zakłada m.in., że obrótzużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumybędzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handelzłomem. Przewidywane są też ułatwienia w VAT dlazagranicznych przewoźników autokarowych wykonujących przewozyokazjonalne w Polsce, oraz korzystniejsze zasady przeliczania walutw przypadku organizatorów imprez masowych np. związanych z EURO2012.

Krystyna Skowrońska (PO), przedstawiającsprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nadprojektem powiedziała, że do ustawy zostanie wprowadzona definicjaustawowa złomu. Jej brak powoduje wątpliwości interpretacyjne.Zwróciła uwagę, że konieczne jest doprecyzowanie kataloguodpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem tzw.odwróconego obciążenia (jest stosowany w obrocie złomem od 1kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatkuciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy).

- Przyjęcie takiego rozwiązania przyczyni się do() wyeliminowania patologii w obrocie surowcami wtórnymi,skutkujących uszczupleniem dochodów budżetu państwa orazzakłócających konkurencję gospodarczą - mówiła Skowrońska.

Dodała, że projekt dostosowuje polskie regulacjedo regulacji unijnych oraz orzeczeń Europejskiego TrybunałuSprawiedliwości. Umożliwia np. odliczenie podatku z fakturwystawionych przez podmiot, który nie jest zarejestrowany w Polscedo celów VAT. Skowrońska wyraziła wątpliwość, czy nowela wejdzie wżycie 1 lipca 2011 r., co nakazują przepisy wspólnotowe.

Andrzej Orzechowski z PO zaznaczył, że zmianadotycząca definicji odpadów przetwarzalnych eliminujenieprawidłowości w obrocie surowcami wtórnymi i przyczyni się dozwiększenia płynności podmiotów zaangażowanych w ten obrót. "Zmianymają charakter głównie techniczny, są potrzebne, upraszczająrejestrację i obrót" - podsumował i zadeklarował, że PO będziegłosować za ich przyjęciem.

Maria Zuba z PiS powiedziała, że jej klubprzyjmuje propozycje rządu z nadzieją, iż zmiany zlikwidują szarąstrefę i patologie w obrocie odpadami przetwarzalnymi. Zubazaznaczyła, że zmiany dotyczące przewoźników zagranicznych mogązachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski nie tylko wczasie EURO 2012, ale także później. Zdaniem posłanki noweladoprowadzi ponadto do "poprawy przejrzystości przepisów ustawy oVAT z uwzględnieniem orzecznictwa ETS".

Także Sławomir Kopyciński z SLD poinformował, żejego klub będzie głosował za uchwaleniem nowelizacji, ponieważdostrzega konieczność wprowadzenia proponowanych zmian. Takie samostanowisko zaprezentował Andrzej Pałys z PSL.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, zmiany sązwiązane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy oVAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponowałwprowadzenie kilku nowych regulacji. Chodzi np. odoprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które sąobjęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dziękitemu ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VATbędzie nabywca, a nie sprzedawca.

Projekt rozszerza ponadto stosowaniemechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymiakumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymiz tworzyw sztucznych.

W dokumencie wprowadzono uproszczeniezasad dotyczących przeliczania kursów walut przez podatnikówświadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kursdanej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzieńroboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego wVAT.

Po zmianie wartość transakcji będzie można równieżprzeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniuwartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatniąśrodę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane iogłaszane przez NBP.

Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji irozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw.okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi zagranicą. Podmioty takie będą mogły skorzystać z uproszczonejrejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatkuVAT.

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA