Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji ustawy o VAT, ustawy ozasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników orazustawy o transporcie drogowym zakłada m.in., że obrótzużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumybędzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handelzłomem. Przewidywane są też ułatwienia w VAT dlazagranicznych przewoźników autokarowych wykonujących przewozyokazjonalne w Polsce, oraz korzystniejsze zasady przeliczania walutw przypadku organizatorów imprez masowych np. związanych z EURO2012.
Krystyna Skowrońska (PO), przedstawiającsprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nadprojektem powiedziała, że do ustawy zostanie wprowadzona definicjaustawowa złomu. Jej brak powoduje wątpliwości interpretacyjne.Zwróciła uwagę, że konieczne jest doprecyzowanie kataloguodpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem tzw.odwróconego obciążenia (jest stosowany w obrocie złomem od 1kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatkuciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy).
- Przyjęcie takiego rozwiązania przyczyni się do() wyeliminowania patologii w obrocie surowcami wtórnymi,skutkujących uszczupleniem dochodów budżetu państwa orazzakłócających konkurencję gospodarczą - mówiła Skowrońska.
Dodała, że projekt dostosowuje polskie regulacjedo regulacji unijnych oraz orzeczeń Europejskiego TrybunałuSprawiedliwości. Umożliwia np. odliczenie podatku z fakturwystawionych przez podmiot, który nie jest zarejestrowany w Polscedo celów VAT. Skowrońska wyraziła wątpliwość, czy nowela wejdzie wżycie 1 lipca 2011 r., co nakazują przepisy wspólnotowe.
Andrzej Orzechowski z PO zaznaczył, że zmianadotycząca definicji odpadów przetwarzalnych eliminujenieprawidłowości w obrocie surowcami wtórnymi i przyczyni się dozwiększenia płynności podmiotów zaangażowanych w ten obrót. "Zmianymają charakter głównie techniczny, są potrzebne, upraszczająrejestrację i obrót" - podsumował i zadeklarował, że PO będziegłosować za ich przyjęciem.
Maria Zuba z PiS powiedziała, że jej klubprzyjmuje propozycje rządu z nadzieją, iż zmiany zlikwidują szarąstrefę i patologie w obrocie odpadami przetwarzalnymi. Zubazaznaczyła, że zmiany dotyczące przewoźników zagranicznych mogązachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski nie tylko wczasie EURO 2012, ale także później. Zdaniem posłanki noweladoprowadzi ponadto do "poprawy przejrzystości przepisów ustawy oVAT z uwzględnieniem orzecznictwa ETS".
Także Sławomir Kopyciński z SLD poinformował, żejego klub będzie głosował za uchwaleniem nowelizacji, ponieważdostrzega konieczność wprowadzenia proponowanych zmian. Takie samostanowisko zaprezentował Andrzej Pałys z PSL.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, zmiany sązwiązane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy oVAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponowałwprowadzenie kilku nowych regulacji. Chodzi np. odoprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które sąobjęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dziękitemu ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VATbędzie nabywca, a nie sprzedawca.
Projekt rozszerza ponadto stosowaniemechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymiakumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymiz tworzyw sztucznych.
W dokumencie wprowadzono uproszczeniezasad dotyczących przeliczania kursów walut przez podatnikówświadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kursdanej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzieńroboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego wVAT.
Po zmianie wartość transakcji będzie można równieżprzeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniuwartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatniąśrodę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane iogłaszane przez NBP.
Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji irozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw.okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi zagranicą. Podmioty takie będą mogły skorzystać z uproszczonejrejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatkuVAT.
REKLAMA