Kredyt gotówkowy - krok po kroku

Marcin Cieszyński
rozwiń więcej
Kredyt gotówkowy to sposób na szybki zastrzyk gotówki. Co więcej, często udzielany jest bez poręczycieli i bez dodatkowych obwarowań. Zanim jednak udamy się do banku, dowiedzmy się, jak wygląda proces wnioskowania, a następnie przyznania środków.

1.Krok pierwszy – na co mi kredyt gotówkowy?

Choć zabrzmi to dość banalnie, zapytajmy sami siebie – czy potrzebuję kredytu (pożyczki) gotówkowego? Jeśli potrzebna nam jest nieduża ilość gotówki, prawdopodobnie lepszym, a przede wszystkim tańszym rozwiązaniem będzie limit debetowy w koncie. Zwykle jest nieco niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, nawet do 5%, a co istotne – możemy z niego korzystać co miesiąc.

2.Krok drugi – gdzie udać się po kredyt?

Jesteśmy przy praktycznie najistotniejszym kroku, który musimy wykonać decydując się na kredyt gotówkowy. Wybór oferty to nie jest takie „małe piwo”, albowiem wbrew pierwszemu wrażeniu oferty znacznie się między sobą różnią – niekoniecznie konstrukcją samego produktu, co parametrami.

Oczywiście, szukamy najtańszych kredytów gotówkowych. W tym celu możemy skorzystać z porównywarek finansowych, ewentualnie szukamy w sieci comiesięcznych rankingów kredytów/pożyczek konsumpcyjnych, aby sprawdzić najkorzystniejsze oferty.
Porównując poszczególne oferty pamiętajmy, że koszt kredytu to nie tylko odsetki, ale także opłaty dodatkowe związane z ubezpieczeniem, prowizją oraz kosztem produktów dodawanych oferowanych w pakiecie z kredytem gotówkowym (np. konto).
Należy również zapytać w banku, w którym posiadamy główne konto, o preferencyjną ofertę dla klientów banku. Może się zdarzyć, że będzie to dla nas korzystniejsza oferta niż ogólnodostępne na rynku. Banki nobilitują swoich stałych klientów. Ciekawe rozwiązanie proponuje mBank, który regularnie oferuje posiadaczom eKonta preferencyjne rozwiązania kredytowe.

3.Krok trzeci – wniosek przez Internet lub wizyta w oddziale

Kiedy wybraliśmy już najkorzystniejszą ofertę, pora przygotować się do wzięcia kredytu gotówkowego. Nowatorskim rozwiązaniem jest wnioskowanie przez Internet. Pełny wniosek kredytowy możemy wypełnić przez Internet w przypadku kredytu Raz Dwa Banku Pocztowego czy też w przypadku kredytu gotówkowego Alior Bank.

Innym rozwiązaniem jest wypełnienie krótkiego formularza kontaktu banku (np. BNP Paribas, DB Kredyt, PKO BP). Po wypełnieniu formularza w przeciągu kilkudziesięciu minut kontaktuje się z nami telefonicznie doradca bankowy, który przez telefon dokonuje wyliczeń i kalkulacji raty. Wybór produktu przez Internet to oczywiście oszczędność czasu, z drugiej strony wielu z nas ceni bezpośredni kontakt z doradcą.

Osobom preferującym wizytę w oddziale, rekomendujemy zabranie, na spotkanie z doradcą bankowym, dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów. Posiadając te dokumenty, mamy duże szanse na uzyskanie decyzji kredytowej w trakcie jednej wizyty w oddziale. Niektóre banki mogą wymagać dodatkowej dokumentacji, od wyciągów bankowych z ostatnich trzech miesięcy do zeznania podatkowego z zeszłego roku włącznie (np. w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia lub o dzieło).

4.Krok czwarty – Twoja zdolność kredytowa

Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i przedstawi nam dostępne kwoty kredytu. O zdolności kredytowej nieraz już pisaliśmy:

Tutaj przypomnimy tylko, że oprócz kosztów miesięcznego utrzymania, bank zwróci także uwagę na wszystkie nasze zobowiązania kredytowe – bowiem suma naszych kredytowych rat nie może przekroczyć 50% dochodu rozporządzalnego. Jest tak od sierpniowego wejścia w życie rekomendacji T.

5.Krok piąty – decyzja kredytowa

Kredytobiorcy, których ocena zdolności będzie pozytywna, zostaną poinformowani o możliwej kwocie kredytu i okresie kredytowania przez doradcę bankowego. Umowa kredytowa w przypadku kredytu wnioskowanego przez Internet zostanie dostarczona w większości przypadków przez kuriera. Środki pieniężne zostaną „przelane” na nasze konto przelewem lub też odbierzemy je w placówce banku.

Osoby, które ubiegały się o kredyt w sposób tradycyjny podpiszą umowę w obecności doradcy, a środki obiorą w oddziale lub skorzystają z opcji przelewu na konto.

Więcej:  Kredyt gotówkowy - krok po kroku

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...