REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty zbliżeniowe – nowy sposób na codzienne płatności

Anna Paderewska

REKLAMA

Prężnie rozwijający się rynek usług finansowych wprowadza nowe rozwiązania. Karty zbliżeniowe mają na celu uprościć i przyspieszyć płatności za drobne zakupy do 50zł. Czym tak naprawdę są wspomniane karty i jakie możliwości oferują?

Czym jest karta zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa to zwykła karta płatnicza (debetowa lub kredytowa). Wyróżnia ją natomiast wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji bez konieczności użycia czytnika.

Oszczędność czasu

Dzięki karcie zbliżeniowej można dokonywać transakcji o niewielkich kwotach - do 50zł. Wygodniej jest nosić przy sobie taką kartę niż gotówkę. Jest ona niezastąpiona przy drobnych zakupach, kiedy spiesząc się nie trzeba tracić czasu na szukanie gotówki i wydawanie reszty. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności, a my zbliżamy kartę do czytnika. W sytuacji kiedy kwota przewyższa 50zł, rozliczenie następuje w tradycyjny sposób.

Obawy klientów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości jakie nachodzą klientów, dotyczą wbudowanej anteny połączonej z chipem. Obawiają się, że z tego powodu staną się bardziej narażeni na kradzież. Jednak specjaliści rozwiewają te wątpliwości wyjaśniając, iż pieniądze można pobrać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanego terminala. Aby dokonać transakcji należy zbliżyć kartę na odległość nie większą niż 5cm. dodatkowo po zrealizowaniu płatności czytnik przechodzi w stan czuwania, dlatego nie ma możliwości ściągnięcia kwoty z karty dwukrotnie lub przypadkowo. Co więcej, kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50zł więc nie są to wartości kuszące dla świata przestępczego.

Karty zbliżeniowe na polskim rynku

Szukasz karty kredytowej? Sprawdź najnowsze promocje!

Aktualnie w Polsce, kartę zbliżeniową można dostać w czterech bankach : ING Banku Śląskim (karta debetowa), BZ WBK (karta debetowa, kredytowa), mBanku (karta debetowa, kredytowa) oraz w Alior Banku (karta kredytowa oraz debetowa) – warto zwrócić uwagę na tabele znajdujące się pod artykułem. Era proponuje również Minikartę Era PayPass, gdzie karta znajduje się w telefonie komórkowym.
Jedynie posiadacze konta <30 w BZ WBK mogą korzystać z usługi PayWave - Visa, gdyż w tej chwili pozostałe karty zbliżeniowe na rynku obsługuje MasterCard nazywając tę usługę PayPass. Rozwiązania te są w stadium rozwoju, dlatego skorzystać z nich można jedynie w punktach oznaczonych odpowiednim logiem.

Perspektywy rozwoju

Na chwilę obecną w Polsce jest około 3 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących karty zbliżeniowe a liczba ich wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów będzie z pewnością rosła dynamicznie. Pewnym ograniczeniem jest jeszcze brak porozumienia pomiędzy Visą i MasterCard. Mianowicie są punkty gdzie można zapłacić obiema kartami np. McDonald, Mercer’s Coffee, Euroapteka jednak w niektórych punktach takich jak np. Żabka – akceptuje się jedynie karty MasterCard. Jednak wzrost popularności i powszechności kart z pewnością skłoni obie marki do współpracy.

Więcej: Karty zbliżeniowe – nowy sposób na codzienne płatności

REKLAMA

Źródło: TotalMoney.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA