REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak czytać rachunek za prąd?

Marcin Klukowski

REKLAMA

Oto zadanie na jesienno-zimowe wieczory! Wszyscy doskonale wiemy, jakie trudności może sprawić analiza rachunku za energię elektryczną. Rozbudowane tabelki, mnóstwo cyfr i niezrozumiałych pozycji, które układają się w jedno: Wartość do zapłaty. Ale czy wiesz, za co tak naprawdę płacisz?

Dla większości z nas, najważniejszą częścią rachunku jest oczywiście rozliczenie za okres od dnia / do dnia, w którym korzystaliśmy z prądu, i za który teraz musimy zapłacić. Z odczytaniem tej części faktury zapewne nikt nie ma problemu.
Jeżeli jednak interesuje Cię za co dokładnie masz zapłacić, warto przyjrzeć się tabelce pod tytułem: Szczegółowe rozliczenie zużycia energii za okres od dnia / do dnia. I tu zaczynają się schody. Odkryjesz bowiem, że poza opłatą za faktyczne zużycie prądu, istnieje jeszcze pięć tajemniczych punktów z wyszczególnionymi kwotami do zapłaty! Cóż to takiego?
Żeby zrozumieć trzeba jeszcze raz uważnie przeczytać tytuł naszego „rachunku za prąd”. A ściślej mówiąc: Rachunku za energię elektryczną i usługi dystrybucji. W związku ze zmianami jakie weszły w życie w 2007 roku, płatność za energię elektryczną składa się bowiem z dwóch elementów: Obrotu (koszt za faktycznie zużytą energię elektryczną), oraz Dystrybucji (koszty za dostarczenie tej energii). Opłatami zawartymi w taryfie dystrybutora (zatwierdzonymi przez Prezesa URE dla wszystkich grup taryfowych) jest właśnie pięć wspomnianych, tajemniczych i kosztownych punktów na naszym rachunku:
1. opłata przesyłowa stała,
2. opłata sieciowa,
3. opłata abonamentowa,
4. opłata przejściowa oraz
5. opłata jakościowa (składnik jakościowy).

Jeden rachunek - sześć składników, za które musisz zapłacić!

REKLAMA

Pozycja pierwsza „Energia czynna” (opłata za energię czynną), to cena wyłącznie za prąd, który w danym okresie wykorzystałeś. Obliczona została jako iloczyn zużytej energii oraz ceny 1 kWh energii. (Po prostu, cena jednej kilowatogodziny została pomnożona przez liczbę kilowatogodzin prądu, które zużyłeś).

- Opłata jakościowa (składnik jakościowy)- jest opłatą zmienną, zależną jednak od ilości zużytych przez Ciebie kilowatogodzin. Pokrywasz koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.

REKLAMA

- Opłata sieciowa (opłata przesyłowa zmienna, lub opłata dystrybucyjna zmienna). Także zależy od ilości energii, którą wykorzystałeś. W zależności od liczby kilowatogodzin, które odebrałeś, ponosisz koszta związane z ich przesyłem. Mówiąc wprost, płacisz za korzystanie z rozpiętych na słupach sieci wysokiego, średniego i niskiego napięcia, którymi płynie do twojego domu prąd. Zważywszy, że w naszym kraju są one przestarzałe, nie zdziw się, jeżeli spostrzeżesz, że opłata sieciowa jest drugą pod względem wysokości (po opłacie za energię czynną) pozycją na twoim rachunku. Płacisz bowiem także, za energię, która zamiast trafić do twojego domu, gdzieś po drodze uciekła dystrybutorom w kosmos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Opłata przesyłowa stała (opłata stała za przesył). Nie zależy od ilości zużytej przez Ciebie energii. Obliczana jest w zależności od charakteru poboru energii (od liczby faz), lub od wielkości zapotrzebowania na moc, którą ustalasz przed podpisaniem umowy z ZE. (W przypadku gospodarstw domowych, opłata stała za przesył jest odpowiednio niższa dla układu jednofazowego i wyższa dla układu trójfazowego, tzw. „siłowego”). Pokrywasz więc koszty konserwacji urządzeń energetycznych, oraz koszty eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych. Warto nadmienić jeszcze, że płacisz nie tylko za remonty ale też za utrzymywanie załóg interwencyjnych.

- Opłata przejściowa. Jest to opłata stała, traktowana jako wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla gospodarstw domowych obliczana jest w zależności od rocznego zużycia energii. Na tej podstawie regulator ustalił trzy limity: Dla zużywających poniżej 500 kWh / rok, dla zużywających od 500 kWh do 1200 kWh / rok, oraz dla zużywających rocznie powyżej 1200 kWh. Opłata przejściowa obowiązuje od dnia 1 kwietnia 2008r. (na mocy ustawy z dn. 29.06.2007r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej). Można zatem rozumieć ją, jako swego rodzaju zadośćuczynienie dla producentów energii, którzy niespodziewanie stracili ważnego klienta.

- Opłata abonamentowa. Odpowiada kosztom ponoszonym w związku z obsługą klienta. Płacisz między innymi za to, że pracownicy biura w zakładzie energetycznym przygotowują dla ciebie rachunki. Pokrywasz koszty związane z dostarczeniem tej korespondencji, jak również płacisz za to, że systematycznie gości u Ciebie osoba, która spisuje stan licznika.

Analizując sześć powyższych pozycji, które składają się na nasz rachunek za prąd, należy pamiętać o jeszcze jednej „ukrytej” opłacie, którą są one obciążone. Mowa oczywiście o 22% podatku VAT.

Prognoza sprzedaży – co to takiego?

Drugą najistotniejszą częścią twojego rachunku za prąd, jest prognoza sprzedaży z wyszczególnionymi kwotami do zapłaty w najbliższym czasie. Na podstawie analizy długoterminowej, sprzedawca energii wie już mniej więcej, ile prądu zużywasz. Dlatego możliwe jest określenie przybliżonej wartości twojego zapotrzebowania na energię elektryczną w kolejnym okresie rozliczeniowym. Przy czym, wartość prognoz jest wartością już opłaconą przez klienta, którą oszacowano na podstawie płatności z poprzedniej faktury. Stąd też, w wyniku rozliczenia: należność minus prognoza, na naszym rachunku może wystąpić: Niedopłata (kwota, którą musimy dopłacić jeżeli zużyliśmy więcej energii niż prognozowano), lub Nadpłata (jeśli zużycie było niższe od zakładanego).
Teoretycznie, możemy zażądać wypłacenia nadpłaconej kwoty. Najczęściej jednak, nadpłata automatycznie zaliczana zostaje przez sprzedawcę na poczet twoich przyszłych płatności.

Jak szybko sprawdzić rachunek za prąd?

Niestety, dla wielu z nas już samo rozszyfrowanie rachunku za energię elektryczną i usługi dystrybucji, pozostanie zadaniem wręcz niewykonalnym. Zwłaszcza, że sześć opisanych wcześniej składników cenowych, może kryć się pod zupełnie innymi nazwami, w zależności od sprzedawcy energii. Pomysłowi pracownicy biura obsługi dla uniknięcia problemu zbyt długich tytułów płatności, wpisują na fakturach skróty, albo wymyślają nowe określenia. Na ten przykład, w zależności od sprzedawcy, widniejąca w cenniku: opłata przesyłowa zmienna, na naszym rachunku może wystąpić pod pseudonimem: opł. dystryb. zmienna (opłata dystrybucyjna zmienna), albo pod nazwą opłaty sieciowej.
Trzeba zatem wykazać się nie tylko cierpliwością przy rozkodowywaniu cyfrowo-literowych skrótów zawartych w tabelkach, ale i umiejętnością skojarzeń na zasadzie dystrybucja – linia – system – pajęczyna – sieć, aby móc przystąpić do sprawdzenia wystawionego nam rachunku. Czasochłonne okaże się również przeliczenie poszczególnych kwot, gdyż podane na fakturze stawki jednostkowe sięgają niekiedy czwartego miejsca po przecinku (np. cena jednej kWh netto – może wynosić 0,2363 zł !).
Dlatego też, najrozsądniejszym sposobem na sprawdzenie otrzymanego rachunku, jest jego porównanie ze wcześniejszym. W ten sposób, bardzo szybko będziemy mogli przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Na przykład, czy w podanym okresie rozliczeniowym zachowana została ciągłość (ostatni dzień powinien być pierwszym nowego okresu rozliczeniowego).
Istotne jest również porównanie ze wcześniejszym rachunkiem rubryki „wskazanie poprzednie”. Podane wartości muszą być identyczne. Na wszelki wypadek, warto więc samemu systematycznie spisywać stan licznika. Na tej podstawie będziemy bowiem mogli sami oszacować, ile energii zużywamy.
Jeżeli zaś, widniejąca na fakturze, wytłuszczona suma do zapłaty, wyda Ci się wątpliwa, albo co gorsza, odkryjesz błędne dane na rachunku, niezwłocznie skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Masz prawo oczekiwać pomocy. Pamiętaj, iż płacąc za energię, płacisz także za jego utrzymanie.

Marcin Klukowski, Ekspert TotalMoney.pl 

Więcej:  Jak czytać rachunek za prąd?

REKLAMA

Źródło: TotalMoney.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA