Kiedy fiskus zainteresuje się rozliczeniami podatnika
REKLAMA
Czy urząd może stosować dane GUS
Zostałem wezwany do urzędu skarbowego, żeby wytłumaczyć, skąd miałem pieniądze na zakup domu. Poza wydatkami na dom urzędnicy zaczęli liczyć także wydatki mojej trzyosobowej rodziny. Nie potrafiłem sam określić, ile moja rodzina wydała w danym roku. Czy organ podatkowy, który badał moje dochody, może posłużyć się w takim przypadku danymi statystycznymi dotyczącymi średnich wydatków rodziny?
TAK
Takie postępowanie – co podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych – nie narusza zasady prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Ustalenie wydatków podatnika, istotnych przy badaniu wysokości przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, na podstawie danych statystycznych o średnich wydatkach trzyosobowej rodziny, gdy podatnik nie potrafił określić faktycznie poniesionych wydatków w danym roku, jest dopuszczalne. Urząd prowadzący postępowanie w sprawie tzw. nieujawnionych źródeł przychodu musi zbadać dokładnie zarówno poziom naszych dochodów (zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych z podatku), jak i wszystkich ponoszonych wydatków, m.in. wydatków na utrzymanie rodziny, taki jak np. czynsz, opłaty za media, wydatki na żywność i odzież oraz ewentualne inne zakupy (zakup nowego telewizora).
Podstawa prawna
Art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Art. 121 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Czy zakup domu może skończyć się kontrolą
Zamierzam kupić dom. Nie będę korzystał z kredytu, ale z oszczędności, których nie trzymałem na koncie. Znajomy ostrzega mnie, że taki zakup skończy się kontrolą skarbówki i że będę musiał udowodnić, że miałem na niego pieniądze. Czy rzeczywiście zakup domu skończy się kontrolą?
Więcej: Kiedy fiskus zainteresuje się rozliczeniami podatnika >>
REKLAMA