Jak zabezpieczyć unijną dotację

Gwarancją sukcesu każdego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej jest skuteczne i trwałe jego finansowe zabezpieczenie. Przedsiębiorcy powinni zapewnić wystarczające środki tak, aby zagwarantować płynną i terminową realizację planowanej inwestycji.

W okresie programowania 2007-2013 Polska uzyskałanajwyższą alokację środków spośród wszystkich krajów członkowskich UniiEuropejskiej w wysokości 67 mld euro. Nadal jednak podstawowymproblemem pozostaje poziom ich wydatkowania. Składają się na to zawiłeprocedury oraz ograniczona dostępność informacji o możliwych źródłachwspółfinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej izabezpieczenia realizowanych projektów.

Planującinwestycję nie możemy zapomnieć o jej właściwym zabezpieczeniu zgodnymz wymogami programów operacyjnych. Projekt musi być zabezpieczonyfinansowo w 100%. Zabezpieczamy nie tylko uzyskany poziomdofinansowania, ale także wnoszony wkład własny. Mimo, żeprzedsiębiorcy odzyskują podatek VAT (wówczas refundacja obejmujewyłącznie wartość wydatków netto) zabezpieczają wartość bruttoinwestycji.

Wśród możliwości zabezpieczeniafinansowego inwestycji dopuszczalne są m.in. środki własne, kredytbankowy, leasing, zaliczki, projekcja finansowa, dokapitalizowanie,wypłata etapowa refundacji, środki współinwestora bądź pożyczki odprzedsiębiorców.

W przypadku wszystkich programówoperacyjnych w Polsce wymóg finansowego zabezpieczenia inwestycji jestdeterminującym kryterium formalnym, które ma wyraźne przełożenie nazachowanie płynności realizowanego projektu.

Kredyt tylko z promesą

Wprzypadku ubiegania się o kredyt bankowy koniecznym jest załączenieformularza promesy kredytowej zgodnego z wymogami obowiązującejdokumentacji konkursowej stanowiącego przyrzeczenie przyznania kredytubankowego z uprzednio przeprowadzoną analizą projektu. Promesakredytowa musi być wystawiona na co najmniej okres trwania ocenyformalnej i merytorycznej projektu, do momentu podpisania umowy odofinansowanie (min. 5-6 miesięcy).       

W ramachRegionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, samoposiadanie promesy kredytowej na poziomie co najmniej kwotydofinansowania bądź promesy leasingowej stanowi o spełnieniu kryteriumstabilności sytuacji finansowej Wnioskodawcy.  

A może leasing?

Wodniesieniu do leasingu finansowego bądź operacyjnego (z wyłączeniemleasingu zwrotnego) kwalifikowalne są wyłącznie raty kapitałowe. Coważne leasing jest refundowany tylko w okresie realizacji inwestycji(od 2 do 3 lat w zależności od wytycznych danego programu operacyjnego).

Potwierdzeniemnatomiast posiadania środków własnych, pożyczki lub środkówwspółinwestora jest przedstawienie odpowiednio wyciągu z rachunkubankowego, umowy zawartej z pożyczkodawcą lub oświadczeniawspółinwestora.

Pamiętaj o zaliczkach

Obecnieduże ułatwienie dla przedsiębiorców stanowią także wprowadzanestopniowo na terenie niemal całego kraju zaliczki, sięgające poziomu35% dofinansowania (województwo dolnośląskiego) w ramach RegionalnegoProgramu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego czy nawet 95 %dofinansowania (województwo lubuskie) w ramach Lubuskiego RegionalnegoProgramu Operacyjnego. W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarkazaliczki kształtują się na poziomie 30% dofinansowania, czegoprzykładem jest działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej wdziedzinie gospodarki elektronicznej czy działanie 8.2 Wspieraniewdrażania elektronicznego biznesu typu B2B.

Wielkośćdofinansowania projektów w zależności od statusu i rodzaju branżyreprezentowanej przez przedsiębiorcę (mikro, mały, średni, duży)województwa i programu operacyjnego waha się od 40 %  (sektortransportu i duże firmy) do 85 % (np. działanie 8.1 lub 8.2 ProgramuOperacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

Poziomuzyskanej dotacji zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej uzależniony jest odwojewództwa, gdzie lokalizowana jest inwestycja. Przykładowomikroprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą uzyskać 60%dofinansowania, natomiast z województwa lubelskiego już 70%. Małeprzedsiębiorstwa z województwa dolnośląskiego, mogą otrzymać 60%wsparcia, zaś z województwa małopolskiego 40%. Wreszcie średniprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą liczyć na 50 %, zkolei w województwie małopolskim 30%.

Bardzoczęsto katalog potencjalnych beneficjentów w ramach danego działaniamoże zostać zawężony, do określonej grupy przedsiębiorców, ze względuna ich status. Przykładem tego jest wspomniane działanie 8.1 (m.in.tworzenie portali społecznościowych, serwisów informacyjnych,e-kawiarenek itp.), gdzie tylko i wyłącznie mikro i małe firmy mogąuzyskać nawet 85% dofinansowania.

Wszystkiewskazane zabezpieczenia w projekcie mają charakter deklaratywny,weryfikowane będą zatem na etapie realizacji projektu. Należy jednakzawsze pamiętać, że refundacja jest wyłącznie zwrotem poniesionychfaktycznie wcześniej wydatków, czego dowodem są faktury bądź innerównoważne dokumenty księgowe. W przypadku niektórych województw iregionalnych programów operacyjnych oraz ogólnokrajowych programówoperacyjnych (m.in. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka), gdziewprowadzono zaliczki, faktury poświadczające poniesienie wydatkówprzedstawiane są dopiero po rozliczeniu wcześniej uzyskanej zaliczki.

Marek Musioł

Menedżer ds. projektów unijnych Grupy Ergo


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...