REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć unijną dotację

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gwarancją sukcesu każdego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej jest skuteczne i trwałe jego finansowe zabezpieczenie. Przedsiębiorcy powinni zapewnić wystarczające środki tak, aby zagwarantować płynną i terminową realizację planowanej inwestycji.

W okresie programowania 2007-2013 Polska uzyskałanajwyższą alokację środków spośród wszystkich krajów członkowskich UniiEuropejskiej w wysokości 67 mld euro. Nadal jednak podstawowymproblemem pozostaje poziom ich wydatkowania. Składają się na to zawiłeprocedury oraz ograniczona dostępność informacji o możliwych źródłachwspółfinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej izabezpieczenia realizowanych projektów.

REKLAMA

Planującinwestycję nie możemy zapomnieć o jej właściwym zabezpieczeniu zgodnymz wymogami programów operacyjnych. Projekt musi być zabezpieczonyfinansowo w 100%. Zabezpieczamy nie tylko uzyskany poziomdofinansowania, ale także wnoszony wkład własny. Mimo, żeprzedsiębiorcy odzyskują podatek VAT (wówczas refundacja obejmujewyłącznie wartość wydatków netto) zabezpieczają wartość bruttoinwestycji.

Wśród możliwości zabezpieczeniafinansowego inwestycji dopuszczalne są m.in. środki własne, kredytbankowy, leasing, zaliczki, projekcja finansowa, dokapitalizowanie,wypłata etapowa refundacji, środki współinwestora bądź pożyczki odprzedsiębiorców.

W przypadku wszystkich programówoperacyjnych w Polsce wymóg finansowego zabezpieczenia inwestycji jestdeterminującym kryterium formalnym, które ma wyraźne przełożenie nazachowanie płynności realizowanego projektu.

Kredyt tylko z promesą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprzypadku ubiegania się o kredyt bankowy koniecznym jest załączenieformularza promesy kredytowej zgodnego z wymogami obowiązującejdokumentacji konkursowej stanowiącego przyrzeczenie przyznania kredytubankowego z uprzednio przeprowadzoną analizą projektu. Promesakredytowa musi być wystawiona na co najmniej okres trwania ocenyformalnej i merytorycznej projektu, do momentu podpisania umowy odofinansowanie (min. 5-6 miesięcy).       

W ramachRegionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, samoposiadanie promesy kredytowej na poziomie co najmniej kwotydofinansowania bądź promesy leasingowej stanowi o spełnieniu kryteriumstabilności sytuacji finansowej Wnioskodawcy.  

A może leasing?

REKLAMA

Wodniesieniu do leasingu finansowego bądź operacyjnego (z wyłączeniemleasingu zwrotnego) kwalifikowalne są wyłącznie raty kapitałowe. Coważne leasing jest refundowany tylko w okresie realizacji inwestycji(od 2 do 3 lat w zależności od wytycznych danego programu operacyjnego).

Potwierdzeniemnatomiast posiadania środków własnych, pożyczki lub środkówwspółinwestora jest przedstawienie odpowiednio wyciągu z rachunkubankowego, umowy zawartej z pożyczkodawcą lub oświadczeniawspółinwestora.

Pamiętaj o zaliczkach

Obecnieduże ułatwienie dla przedsiębiorców stanowią także wprowadzanestopniowo na terenie niemal całego kraju zaliczki, sięgające poziomu35% dofinansowania (województwo dolnośląskiego) w ramach RegionalnegoProgramu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego czy nawet 95 %dofinansowania (województwo lubuskie) w ramach Lubuskiego RegionalnegoProgramu Operacyjnego. W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarkazaliczki kształtują się na poziomie 30% dofinansowania, czegoprzykładem jest działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej wdziedzinie gospodarki elektronicznej czy działanie 8.2 Wspieraniewdrażania elektronicznego biznesu typu B2B.

Wielkośćdofinansowania projektów w zależności od statusu i rodzaju branżyreprezentowanej przez przedsiębiorcę (mikro, mały, średni, duży)województwa i programu operacyjnego waha się od 40 %  (sektortransportu i duże firmy) do 85 % (np. działanie 8.1 lub 8.2 ProgramuOperacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

Poziomuzyskanej dotacji zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej uzależniony jest odwojewództwa, gdzie lokalizowana jest inwestycja. Przykładowomikroprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą uzyskać 60%dofinansowania, natomiast z województwa lubelskiego już 70%. Małeprzedsiębiorstwa z województwa dolnośląskiego, mogą otrzymać 60%wsparcia, zaś z województwa małopolskiego 40%. Wreszcie średniprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą liczyć na 50 %, zkolei w województwie małopolskim 30%.

Bardzoczęsto katalog potencjalnych beneficjentów w ramach danego działaniamoże zostać zawężony, do określonej grupy przedsiębiorców, ze względuna ich status. Przykładem tego jest wspomniane działanie 8.1 (m.in.tworzenie portali społecznościowych, serwisów informacyjnych,e-kawiarenek itp.), gdzie tylko i wyłącznie mikro i małe firmy mogąuzyskać nawet 85% dofinansowania.

Wszystkiewskazane zabezpieczenia w projekcie mają charakter deklaratywny,weryfikowane będą zatem na etapie realizacji projektu. Należy jednakzawsze pamiętać, że refundacja jest wyłącznie zwrotem poniesionychfaktycznie wcześniej wydatków, czego dowodem są faktury bądź innerównoważne dokumenty księgowe. W przypadku niektórych województw iregionalnych programów operacyjnych oraz ogólnokrajowych programówoperacyjnych (m.in. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka), gdziewprowadzono zaliczki, faktury poświadczające poniesienie wydatkówprzedstawiane są dopiero po rozliczeniu wcześniej uzyskanej zaliczki.

Marek Musioł

Menedżer ds. projektów unijnych Grupy Ergo


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA