REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć unijną dotację

REKLAMA

Gwarancją sukcesu każdego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej jest skuteczne i trwałe jego finansowe zabezpieczenie. Przedsiębiorcy powinni zapewnić wystarczające środki tak, aby zagwarantować płynną i terminową realizację planowanej inwestycji.

W okresie programowania 2007-2013 Polska uzyskałanajwyższą alokację środków spośród wszystkich krajów członkowskich UniiEuropejskiej w wysokości 67 mld euro. Nadal jednak podstawowymproblemem pozostaje poziom ich wydatkowania. Składają się na to zawiłeprocedury oraz ograniczona dostępność informacji o możliwych źródłachwspółfinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej izabezpieczenia realizowanych projektów.

REKLAMA

Planującinwestycję nie możemy zapomnieć o jej właściwym zabezpieczeniu zgodnymz wymogami programów operacyjnych. Projekt musi być zabezpieczonyfinansowo w 100%. Zabezpieczamy nie tylko uzyskany poziomdofinansowania, ale także wnoszony wkład własny. Mimo, żeprzedsiębiorcy odzyskują podatek VAT (wówczas refundacja obejmujewyłącznie wartość wydatków netto) zabezpieczają wartość bruttoinwestycji.

Wśród możliwości zabezpieczeniafinansowego inwestycji dopuszczalne są m.in. środki własne, kredytbankowy, leasing, zaliczki, projekcja finansowa, dokapitalizowanie,wypłata etapowa refundacji, środki współinwestora bądź pożyczki odprzedsiębiorców.

W przypadku wszystkich programówoperacyjnych w Polsce wymóg finansowego zabezpieczenia inwestycji jestdeterminującym kryterium formalnym, które ma wyraźne przełożenie nazachowanie płynności realizowanego projektu.

Kredyt tylko z promesą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprzypadku ubiegania się o kredyt bankowy koniecznym jest załączenieformularza promesy kredytowej zgodnego z wymogami obowiązującejdokumentacji konkursowej stanowiącego przyrzeczenie przyznania kredytubankowego z uprzednio przeprowadzoną analizą projektu. Promesakredytowa musi być wystawiona na co najmniej okres trwania ocenyformalnej i merytorycznej projektu, do momentu podpisania umowy odofinansowanie (min. 5-6 miesięcy).       

W ramachRegionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, samoposiadanie promesy kredytowej na poziomie co najmniej kwotydofinansowania bądź promesy leasingowej stanowi o spełnieniu kryteriumstabilności sytuacji finansowej Wnioskodawcy.  

A może leasing?

REKLAMA

Wodniesieniu do leasingu finansowego bądź operacyjnego (z wyłączeniemleasingu zwrotnego) kwalifikowalne są wyłącznie raty kapitałowe. Coważne leasing jest refundowany tylko w okresie realizacji inwestycji(od 2 do 3 lat w zależności od wytycznych danego programu operacyjnego).

Potwierdzeniemnatomiast posiadania środków własnych, pożyczki lub środkówwspółinwestora jest przedstawienie odpowiednio wyciągu z rachunkubankowego, umowy zawartej z pożyczkodawcą lub oświadczeniawspółinwestora.

Pamiętaj o zaliczkach

Obecnieduże ułatwienie dla przedsiębiorców stanowią także wprowadzanestopniowo na terenie niemal całego kraju zaliczki, sięgające poziomu35% dofinansowania (województwo dolnośląskiego) w ramach RegionalnegoProgramu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego czy nawet 95 %dofinansowania (województwo lubuskie) w ramach Lubuskiego RegionalnegoProgramu Operacyjnego. W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarkazaliczki kształtują się na poziomie 30% dofinansowania, czegoprzykładem jest działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej wdziedzinie gospodarki elektronicznej czy działanie 8.2 Wspieraniewdrażania elektronicznego biznesu typu B2B.

Wielkośćdofinansowania projektów w zależności od statusu i rodzaju branżyreprezentowanej przez przedsiębiorcę (mikro, mały, średni, duży)województwa i programu operacyjnego waha się od 40 %  (sektortransportu i duże firmy) do 85 % (np. działanie 8.1 lub 8.2 ProgramuOperacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

Poziomuzyskanej dotacji zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej uzależniony jest odwojewództwa, gdzie lokalizowana jest inwestycja. Przykładowomikroprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą uzyskać 60%dofinansowania, natomiast z województwa lubelskiego już 70%. Małeprzedsiębiorstwa z województwa dolnośląskiego, mogą otrzymać 60%wsparcia, zaś z województwa małopolskiego 40%. Wreszcie średniprzedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą liczyć na 50 %, zkolei w województwie małopolskim 30%.

Bardzoczęsto katalog potencjalnych beneficjentów w ramach danego działaniamoże zostać zawężony, do określonej grupy przedsiębiorców, ze względuna ich status. Przykładem tego jest wspomniane działanie 8.1 (m.in.tworzenie portali społecznościowych, serwisów informacyjnych,e-kawiarenek itp.), gdzie tylko i wyłącznie mikro i małe firmy mogąuzyskać nawet 85% dofinansowania.

Wszystkiewskazane zabezpieczenia w projekcie mają charakter deklaratywny,weryfikowane będą zatem na etapie realizacji projektu. Należy jednakzawsze pamiętać, że refundacja jest wyłącznie zwrotem poniesionychfaktycznie wcześniej wydatków, czego dowodem są faktury bądź innerównoważne dokumenty księgowe. W przypadku niektórych województw iregionalnych programów operacyjnych oraz ogólnokrajowych programówoperacyjnych (m.in. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka), gdziewprowadzono zaliczki, faktury poświadczające poniesienie wydatkówprzedstawiane są dopiero po rozliczeniu wcześniej uzyskanej zaliczki.

Marek Musioł

Menedżer ds. projektów unijnych Grupy Ergo


Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

REKLAMA

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA