Kredyty dla przedsiębiorstw

Oprac. Lila
rozwiń więcej
DGP
Sytuacja na rynku kredytowym w kraju nadal nie jest dobra, mimo pozytywnych sygnałów dotyczących stanu gospodarki. Większość banków stale zaostrza kryteria. Oczekiwania bankowców dotyczące III kwartału wiążą się z dalszym, spodziewanym zaostrzaniem polityki kredytowej względem przedsiębiorstw.

Wyniki najnowszej ankiety skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych banków, przeprowadzonej w czerwcu/lipcu przez Departament Systemu Finansowego NBP*, wskazują, że w II kwartale roku silniej zaostrzono kryteria udzielania finansowania małym i średnim przedsiębiorstwom (procent netto 65-70%), niż dużym firmom (procent netto 31-48%). Jedna trzecia banków podniosła marże kredytowe.

Zaobserwowano wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe. W przypadku kredytów długoterminowych zwiększył się popyt ze strony dużych przedsiębiorstw, bez zmian pozostał ze strony firm małych i średnich. Bankowcy spodziewają się dalszego wzrostu tej tendencji.

Ostrzejsze kryteria

Jedna trzecia banków zaostrzyła w ostatnim czasie kryteria udzielania kredytów krótkoterminowych dla dużych firm, a połowa podjęła taką decyzję w odniesieniu do kredytów długoterminowych dla tego odbiorcy.

Decyzje o zaostrzeniu kryteriów udzielania kredytów były w większości przypadków zgodne z zapowiedziami przedstawianymi na koniec I kwartału 2009 r.

Udział banków zaostrzających kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw w rynku obniża się od IV kwartału 2008 r., co może wskazywać na stopniowe hamowanie cyklu zaostrzania polityki kredytowej w tym segmencie.

Podobnie jak w minionych dwóch kwartałach, wszystkie uwzględnione w ankiecie warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw zostały zaostrzone. Największa grupa banków – ponad 80% – zdecydowała się zwiększyć zakres wymaganych zabezpieczeń kredytu.

Banki podniosły także marże kredytowe – głównie dla kredytów o podwyższonym ryzyku. Oceny skali i kierunku zmiany marż kredytowych były zróżnicowane. Blisko jedna czwarta określiła wzrost marż na takich kredytach jako znaczny. Z drugiej strony, 16% banków postanowiło obniżyć marże. Około połowa podniosła pozaodsetkowe koszty kredytu, zaś ponad jedna trzecia banków skróciła maksymalny okres kredytowania.

Przyczyny zmian

Najważniejszą przyczyną zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są – w ocenie banków – negatywne perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej. Czynnik ten wymieniło ponad dwie trzecie banków, które w II kwartale 2009 r. właśnie zaostrzyły kryteria lub warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Ryzyko związane z sytuacją największych kredytobiorców było przyczyną zaostrzenia polityki kredytowej 60% banków. Około 40% zrobiło to w związku ze wzrostem ryzyka pojedynczych branż. Wśród sektorów uznawanych za szczególnie ryzykowne najczęściej wymieniano branżę motoryzacyjną i transportową oraz działy gospodarki powiązane z rynkiem nieruchomości (branżę budowlaną i meblarską). Inne to przemysł spożywczy, włókienniczy, metalowy i chemiczny, a także handel detaliczny oraz górnictwo.

Perspektywy

Banki zakładają dalsze zaostrzenie polityki kredytowej względem przedsiębiorstw w III kwartale 2009 r. Ma to dotyczyć wszystkich rodzajów kredytów dla firm, szczególnie z sektora MSP. W mniejszym stopniu taka polityka powinna dotknąć duże firmy.

Zmiany polityki kredytowej mają być bardziej powszechne w segmencie kredytów długoterminowych niż w segmencie kredytów krótkoterminowych.

Oczekiwania bankowców co do przyszłego kursu polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są najbardziej optymistyczne od czterech kwartałów.

Oferta

Mimo nie najlepszej sytuacji na rynku kredytowym, zaostrzonej polityki, oferta dla MSP jest zdecydowanie bogatsza niż kilka lat temu. Banki zaczęły nareszcie dostrzegać, że taka strategia po prostu się opłaca, bo sektor mniejszych firm stanowi ogromny potencjał choćby poprzez ilość. Możliwość zarabiania na dużych korporacjach stopniowo się bowiem zmniejsza. Ponadto dużą przeszkodę stanowi ryzyko, które w dobie kryzysu finansowego odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu oraz obsłudze klienta. Dlatego sektor MSP może dziś liczyć na kredytowanie, leasing, pomoc w zdobyciu funduszy unijnych, usługę dyskonta wierzytelności, zarządzanie płynnością finansową, o doradztwie nie wspominając.

Przykładem nowego trendu może być BOŚ, który ostatnio przedstawił nową ofertę dla segmentu mniejszych firm. Jest nią pakiet BOŚ Plus. Przedsiębiorstwa, które się na niego zdecydują, mogą liczyć na linię odnawialną w wysokości 200 000 zł, przy czym warto podkreślić, że decyzja ma być podejmowana w ciągu 4 dni. Jest to oferta przeznaczona dla firm, które prowadzą pełną księgowość. Zabezpieczeniem ma być weksel in blanco. Pieniędzy nie otrzymają firmy, które funkcjonują na rynku krócej niż jeden rok. Dla nich rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny.

źródło: www.nbp.pl

*Ankieta została przeprowadzona wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,9%.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...