Ubezpieczyciele zebrali 10,9 mld zł

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Najwięksi ubezpieczyciele majątkowi / DGP
O około 5,5 proc. wzrósł rynek ubezpieczeń majątkowych po I półroczu – wynika z szacunków GP. Po raz pierwszy udział PZU w rynku spadł poniżej 40 proc.

O około 5,5 proc. do 10,9 mld zł wzrósł rynek ubezpieczeń majątkowych po I półroczu 2009 r. – wynika z szacunków GP na podstawie wstępnych wyników największych graczy na tym rynku. To wynik lepszy niż w I kwartale, kiedy wzrost wyniósł 4,54 proc., jednak znacznie gorszy od znakomitego I półrocza 2008 r., kiedy to przychody towarzystw ze składek wzrosły o 11,6 proc.

Jak widać z naszego zestawienia, część towarzystw (np. Compensa, Generali czy Hestia i MTU z grupy Ergo) notowało ponadprzeciętny wzrost (ponad 20-proc.).

– W skali całej grupy VIG w Polsce najsilniejszą zwyżkę osiągnęliśmy w ubezpieczeniach komunikacyjnych – mówi Franz Fuchs, prezes Compensy, należącej do grupy VIG.

W przypadku tej firmy znaczenie takich polis wzrosło o 7 pkt proc. do 69 proc. portfela towarzystwa.

– W ubezpieczeniach komunikacyjnych odnotowaliśmy 19-proc. wzrost, mieszkaniowych – 32-proc., a korporacyjnych 27-proc. – mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali.

Zagrożone PZU

Jeśli nie uwzględniać PZU, to wzrost pozostałych graczy na rynku przekroczył 13 proc. Widać więc, że konkurenci w warunkach kryzysu zaczęli ostro rywalizować z PZU, odbierając potentatowi klientów. Walka jest ostra, tym bardziej że na rynek trafia mniej samochodów niż rok temu (o 20 proc. mniej nowych i ponad 42 proc. mniej używanych). Spadła też wartość mieszkań (a im ona większa, tym wyższe składki liczone jako procent ich wartości) i akcji kredytowej na nieruchomości, które również obligatoryjnie są ubezpieczane. Również firmy notują mniejsze obroty i oszczędzają na ubezpieczeniach.

Te warunki nie są jednak na tyle złe, żeby spowodować regres w ubezpieczeniach majątkowych. Utrata udziału w rynku przez niektóre firmy to efekt strategicznych decyzji lub odejścia klientów ubezpieczających samochody.

Na przykład mniejsze przychody Inter Risk to efekt rezygnacji z ubezpieczeń kredytów podjętej w skali grupy.

– Cały czas rośnie nam sprzedaż gwarancji ubezpieczeniowych, komunikacyjnych, osobowych i zdrowotnych – mówi Jan Bogutyn, prezes Inter Risk.

Ostatnio jego firma wygrała np. duży przetarg na polisy zdrowotne organizowany przez Energę, składka wyniosła 7 mln zł.

Konkurencja w kryzysie

Z kolei HDI Asekuracja traci głównie klientów kupujących OC komunikacyjne i stąd spadek składek. Ostra rywalizacja najbardziej uderzyła w PZU, którego udział w rynku spadł do niecałych 39 proc. Jeszcze po I kwartale było to prawie 45 proc. To głównie efekt dwucyfrowego (między 10 a 20 proc.) spadku przypisu z ubezpieczeń komunikacyjnych.

– Wyższe niż rok temu składki zebraliśmy z ubezpieczeń majątkowych, rolnych, pozostałych OC i assistance komunikacyjnych – mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU.

W tej sytuacji jesienią będziemy mieli dobrą sytuację dla klientów. Z jednej strony gigant będzie starał się bronić swojej pozycji. Z drugiej – konkurenci będą starali się wyszarpać mu jak najwięcej klientów. Dla nich pierwszym sygnałem słabości potentata było ruszenie z masową kampanią promującą OC komunikacyjne tuż przed wakacjami, choć zwykle promował się pod koniec i na początku roku.

– Na wszystkich rynkach, jeśli trudno osiągnąć wzrost, ubezpieczyciele obniżają stawki, żeby przyciągnąć klientów. Zawsze kończy się to dużo słabszymi wynikami finansowymi – mówi Franz Fuchs.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...