Czy umorzony podatek podlega PIT
REKLAMA
Podatniczce umorzono zaległość w podatku od nieruchomości wraz z odsetkami.
- Czy od tego, co zostało mi umorzone, muszę zapłacić podatek dochodowy - pyta pani Kalina z Poznania.
Rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest oczywiste, co potwierdza ostatnia interpretacja ministra finansów z 28 stycznia (DD3/033/42/KDJ/08/PK-549), zmieniająca interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Dyrektor katowickiej izby uznał, że w takim przypadku, jak opisuje nasza czytelniczka, podatnicy osiągają korzyść majątkową i uzyskują w ten sposób przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować.
Minister finansów zmienił to stanowisko, podkreślając, że podatek ze swej istoty, w odróżnieniu od zobowiązań wynikających z zobowiązań cywilnoprawnych, jest świadczeniem nieekwiwalentnym. Nie sposób rozpatrywać umorzenia zaległości podatkowej w kategoriach przysporzenia majątkowego. Umorzenie zaległości podatkowej przez wierzyciela podatkowego jest konsekwencją jednostronnego władczego rozstrzygnięcia organu podatkowego w formie aktu administracyjnego (decyzji). Jest to sytuacja odmienna od cywilnoprawnego zwolnienia z długu, które następuje na podstawie oświadczenia woli (umowy) wierzyciela o zwolnieniu i dłużnika o przyjęciu tego zwolnienia. Nieracjonalne byłoby postępowanie ustawodawcy, który z jednej strony przyznał organowi podatkowemu prawo do zastosowania ulgi w zapłacie podatku w stosunku do podatnika, który według tego organu spełnia przesłanki do jej zastosowania, z drugiej kreowałby u podatnika obowiązek podatkowy z tego tytułu.
EWA MATYSZEWSKA
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Rozdział 7a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
REKLAMA