REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy drugie małżeństwo pozbawia prawa do preferencyjnego rozliczenia PIT

REKLAMA

Podatniczka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Wychowuje 20-letniego syna, który w 2008 roku nie uzyskał żadnych dochodów. W czerwcu 2008 roku podatniczka wyszła po raz drugi za mąż.

O wskazanie warunków, od spełnienia których zależy możliwość skorzystania z tego preferencyjnego rozliczenia, poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie. O wyjaśnienie problemu naszej czytelniczki zapytaliśmy Pawła Nocznickiego z Accreo Taxand.

IZBA SKARBOWA W SZCZECINIE ODPOWIEDZIAŁA GP

Prawo do wspólnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok z dzieckiem przysługuje jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Osobę taką uważa się za samotnie wychowującą dzieci, jeśli choć jeden dzień w roku podatkowym samotnie sprawuje opiekę nad dziećmi:

•  małoletnimi,

•  bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

•  do ukończenia 25 roku życia uczącymi się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 - skala PIT lub art. 30b - m.in. kapitały pieniężne (wykazywane w zeznaniach PIT-36, PIT-37, PIT-38) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3088,68 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Prawa do wspólnego opodatkowania nie utraci więc osoba, która w trakcie tego samego roku podatkowego zawrze związek małżeński, bądź wychowywane przez nią dziecko ukończy naukę czy określony w ustawie wiek.

REKLAMA

Do preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem ma również prawo osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (potwierdzone certyfikatem rezydencji) w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, która osiągnęła podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

Wspólne rozliczenie nie jest możliwe, gdy choć jedna ze stron opodatkowana jest podatkiem liniowym 19- -proc., ryczałtem ewidencjonowanym (z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej), kartą podatkową, zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych, podatkiem tonażowym (nawet gdy nie uzyskano przychodu / dochodu lub zgłoszono zawieszenie działalności).

Wniosek w rocznym zeznaniu podatkowym należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r.

EKSPERT WYJAŚNIA

Paweł Nocznicki, doradca podatkowy, starszy konsultant w Accreo Taxand

PAWEŁ NOCZNICKI

doradca podatkowy, starszy konsultant w Accreo Taxand

Artykuł 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza preferencyjny sposób opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Polega on na ustaleniu podatku dochodowego w podwójnej wysokości od połowy dochodów (co w praktyce pozwala na zastosowanie niższej stawki podatkowej).

Preferencyjny sposób opodatkowania obejmuje osoby wychowujące samotnie dzieci małoletnie (poniżej 18 roku życia), ale również dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na ich wiek) oraz dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach (w tym szkołach wyższych). Przy czym w tym ostatnim przypadku warunkiem jest, aby dzieci nie uzyskiwały własnych dochodów - poza rentą rodzinną lub dochodami wolnymi od podatku albo w wysokości nie powodującej obowiązku jego zapłaty.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o PIT osobą samotnie wychowującą dzieci jest wyłącznie panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik albo osoba, wobec której orzeczono separację. Nie musi to być jednak wyłącznie jeden z rodziców. Z tej metody opodatkowania może korzystać również osoba będąca opiekunem prawnym dziecka.

Osobą samotnie wychowującą dzieci może być osoba pozostająca w związku małżeńskim, o ile małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że ta metoda opodatkowania, zgodnie z treścią przepisów, ma zastosowanie do osób samotnie wychowujących dzieci w roku podatkowym, a nie przez cały rok podatkowy. Dla możliwości skorzystania z tej metody opodatkowania niezbędne jest więc, aby wskazane warunki zostały spełnione w trakcie roku podatkowego. Nie jest jednak koniecznie, żeby trwały one przez cały ten rok. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych.

Odnosząc się więc do przedstawionej sytuacji podatniczki, rozwiedziona podatniczka samodzielnie wychowująca uczącego się 20-letniego syna spełnia wszelkie warunki do skorzystania, w rozliczeniu za 2008 rok, z opodatkowania dochodu, jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Fakt ponownego wstąpienia w połowie 2008 roku w związek małżeński w żaden sposób nie wyklucza skorzystania z tej metody opodatkowania.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że metody tej nie można stosować, jeżeli wychowujący dziecko lub samo dziecko uzyskiwali dochody opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym albo podlegali ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (lub ustawie o podatku tonażowym). Wyjątkiem jest jedynie osiąganie dochodów z umów najmu, podnajmu itp. zawieranych poza działalnością gospodarczą, opodatkowanych ryczałtem - nie narusza to prawa do wyboru tej metody. Jeżeli jednak, tak jak w przedstawionym pytaniu, jedynym źródłem dochodów podatnika są dochody z umowy o pracę, nie ma przeszkód do skorzystania z opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Należy podkreślić, że wyboru tej formy opodatkowania należy dokonać w zeznaniu rocznym złożonym najpóźniej 30 kwietnia 2009 r. Spóźnienie ze złożeniem zeznania wyklucza możliwość skorzystania z tej metody; podatnik nie może również skutecznie zgłosić woli skorzystania z niej przez korektę zeznania złożoną po tym terminie.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA