Przed 10 stycznia rozliczający się przez płatnika powinni złożyć PIT-12
REKLAMA
REKLAMA
W PIT-12 podatnik, który chce skorzystać z ulgi prorodzinnej, stwierdza, że spełnia warunki określone w art. 27f ustawy o PIT, wskazuje liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, oraz kwotę odliczenia. Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W 2008 roku wysokość ulgi prorodzinnej to 1173,7 zł.
Podatnicy odliczą ulgę prorodzinną na własne lub przysposobione dzieci małoletnie; bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub ze zbycia papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczających kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej. W 2008 roku kwota ta wynosi 3091 zł.
Odliczenie powyższej kwoty dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga. W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują.
W rozliczeniu za 2008 rok płatnicy po raz ostatni będą rozliczać dochody podatników korzystających z ulgi prorodzinnej. W kolejnych latach osoby korzystające z tej preferencji będą musiały same obliczyć wysokość ulgi i rozliczyć się bez pośrednictwa płatnika.
(EC)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 37 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA