REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze znów polecają Nową Europę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

AIG TFI oczekuje, że w II kwartale 2009 r. na GPW rozpocznie się trwały trend wzrostowy. Nie ma jednak pewności, że w przyszłym roku hossa wróci.

Trwająca od ponad roku bessa zahamowała rozwój oferty Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) o nowe, agresywne otwarte fundusze. Z tego trendu wyłamuje się AIG TFI, które przekształciło subfundusz AIG Zrównoważony Nowa Europa w akcyjny AIG Subfundusz Akcji Nowa Europa.

- Zmiana polityki inwestycyjnej subfunduszu na bardziej agresywną to m.in. sposób na odrobienie tegorocznych strat. W przyszłym roku spodziewamy się poprawy sytuacji na giełdzie - mówi Krzysztof Stupnicki, prezes AIG TFI.

AIG TFI opiera się na prognozach, które wskazują, że w II połowie 2009 r. sytuacja gospodarki USA zacznie się poprawiać, co wcześniej powinno znaleźć odbicie w notowaniach.

REKLAMA

- Uwzględniając przesunięcie czasowe wobec wydarzeń na rynkach amerykańskich, na GPW w I kwartale 2009 roku spodziewamy się stabilizacji, a w II kwartale będziemy mieli do czynienia z końcem bessy i rozpoczęciem wyraźnego, trwałego trendu wzrostowego. Cały rok indeksy w Warszawie powinny zakończyć dodatnią stopą zwrotu - dodaje Krzysztof Stupnicki.

Większe zakupy na rynkach wschodzących Europy rozpoczną inwestorzy zagraniczni, a ich pieniądze trafią w pierwszej kolejności do Polski i Turcji, gdzie gospodarka opiera się w dużej części na popycie wewnętrznym. Dopiero później do Czech i Węgier, które są silnie uzależnione od eksportu do Europy Zachodniej. Subfundusz nie będzie inwestował na Litwie, Łotwie i Estonii, gdzie AIG TFI oczekuje w 2009 roku głębokiej recesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniej optymistycznie przyszłoroczne notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) widzi Wojciech Białek z SEB TFI.

- Jestem optymistą na krótką i średnią metę, czyli do wiosny. Nie byłbym takim entuzjastą, jeżeli chodzi o drugie półrocze 2009 roku i początek roku 2010. To nie musi oznaczać dużych spadków, ale brak wzrostu - mówi.

Na niekorzyść giełd w Europie będzie działać m.in. polityka banków centralnych, które za późno zdecydowały się na poluzowanie polityki pieniężnej.

REKLAMA

- Do trwałej hossy potrzebne jest ożywienie gospodarcze, któremu sprzyjają obniżki stóp i większe niż do tej pory osłabienie złotego. Amerykanie zaczęli obniżać stopy we wrześniu 2007 r., a Europejski Bank Centralny i Rada Polityki Pieniężnej są w stosunku do Fed opóźnione. Jeszcze w czerwcu podnosiły stopy - wymienia Wojciech Białek.

Dlatego wejście USA w fazę ożywienia w II półroczu 2009 roku nie oznacza tego samego dla Europy. Również historyczne zachowania indeksów po zakończeniu bessy wskazują, że opóźnienie w poprawie koniunktury na giełdach kontynentu, w stosunku do rynków w USA, wynosi do pół roku.

Za to wiele wskazuje, że całkiem niezłe będą dla GPW najbliższe miesiące. Analityk SEB TFI szacuje, że po ostatniej fali spadkowej i skrajnym wyprzedaniu rynek czeka odbicie, które może przeciągnąć się do wiosny i wynieść WIG20 do poziomu 2000, maksymalnie 2400 pkt. Podobnego zdania jest Marek Mikuć z Allianz TFI.

- Patrząc na analizę techniczną, wydaje się, że w USA i na naszym rynku rozpoczęliśmy dużą korektę wzrostową, która może potrwać miesiąc lub dwa i wynieść WIG20 nawet o 40 proc. od dołków z października w okolicy 1500 punktów - mówi wiceprezes Allianz TFI.

Nie podaje jednak żadnych szacunków na przyszły rok, dodając, że analiza techniczna jest obecnie jedyną skuteczną metodą inwestowania w akcje (tak jak w zeszłym roku, kiedy rynek dawał bezsprzeczne sygnały sprzedaży, choć dane makro i wyniki spółek były bardzo dobre).

- Możemy patrzeć na wyniki spółek, sytuację makro, ale mają niewielkie znaczenie. Podstawa to sytuacja w USA, która przez wiele miesięcy będzie wyznaczać giełdom kierunek - dodaje wiceprezes Marek Mikuć.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WIG20

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA