Czy fiskus sprawdzi zarobki małżonków
REKLAMA
Podatniczka ma męża Francuza. Większość dochodów mąż uzyskuje ze źródeł polskich, mimo że praktycznie cały rok mieszka we Francji.
- Wiem, że małżonkowie, którzy nie są rezydentami Polski, będą mogli od przyszłego roku złożyć małżeński PIT w Polsce. Czy urząd skarbowy będzie mógł żądać od nas informacji o wysokości zarobków francuskich - pyta pani Ula z Gdańska w liście do redakcj.
Tak, fiskus będzie miał takie prawo.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2009 r. małżonkowie, którzy nie są rezydentami podatkowymi w Polsce, będą mogli złożyć wspólny PIT przed krajowym fiskusem, jeśli ich całkowite przychody osiągnięte na terytorium RP wyniosą przynajmniej 75 proc. Za całkowite przychody będą uważane przychody osiągnięte ze źródeł określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, bez względu na miejsce położenia tych źródeł przychodów.
Co ważne, możliwość skorzystania z małżeńskiego rozliczenia będzie mogła być stosowana pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej obcokrajowcy, którzy będą chcieli rozliczyć się wspólnie w Polsce, będą zobowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Trzeba pamiętać, że cudzoziemcy z rozliczenia małżeńskiego w Polsce będą mogli skorzystać po raz pierwszy w rozliczeniu za 2009 rok, czyli w deklaracjach składanych do 30 kwietnia 2010 r.
EWA MATYSZEWSKA
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej 6 listopada 2008 r. po uwzględnieniu przez Sejm stanowiska Senatu.
REKLAMA