Czy przy uldze konieczne zameldowanie na stałe
REKLAMA
Od czerwca 2005 roku podatniczka jest właścicielem mieszkania. Mąż podatniczki został zameldowany w mieszkaniu w czerwcu 2008 r.
- Czy jeśli dokonam darowizny mieszkania w roku 2008 na rzecz męża i mąż sprzeda mieszkanie w czerwcu 2009 r. (po 12 miesiącach zameldowania i 6 miesiącach bycia właścicielem), będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej - pyta pani Grażyna z Włocławka w liście do redakcji.
Tak, mąż będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży mieszkania.
REKLAMA
Trzeba pamiętać, że aby z tej ulgi skorzystać w 2009 roku, trzeba do niej nabyć prawo do końca 2008 roku. Co oznacza nabycie prawa? Oznacza to konieczność zameldowania się na pobyt stały w zbywanej nieruchomości do 31 grudnia 2008 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi do nowelizacji ustawy o PIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r., do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.
Przepisy ustawy o PIT - które znajdą zastosowanie w omawianym przypadku - przewidują, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej, musi: zameldować się na co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały w mieszkaniu lub domu przed datą zbycia; być właścicielem mieszkania lub budynku (nie posiadając tytułu własności, podatnik nie mógłby w ogóle dokonać takiej transakcji); w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym, że spełnia warunki do zwolnienia.
W analizowanym przypadku podatnicy muszą również pamiętać o rozliczeniu podatku od spadków i darowizn w związku z darowizną mieszkania. Małżonkowie będą mogli skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizn.
EWA MATYSZEWSKA
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 8 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta).
• Art. 21 ust. 1 pkt 126, art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA