Małżeństwa mieszkające za granicą będą mogły złożyć wspólny PIT w Polsce
REKLAMA
Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w Polsce, jeśli pracowali oni za granicą, przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą została już uchwalona przez Sejm i którą w tym tygodniu zajmuje się Senat. Podobne zmiany będą przez nowelizację wprowadzone dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.
75-proc. polskich przychodów
Małżonkowie, którzy pracowali za granicą i będą chcieli złożyć wspólny PIT w polskim urzędzie skarbowym, będą musieli osiągnąć na terytorium RP 75 proc. wszystkich przychodów.
Zgodnie bowiem z planowanymi zmianami ze wspólnego rozliczenia PIT w Polsce będą mogli już w PIT za 2008 rok skorzystać również:
• małżonkowie, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
REKLAMA
• małżonkowie, z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi dla celów podatkowych ma miejsce zamieszkania w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Jednak, aby wskazane małżeństwa z preferencji wspólnego PIT mogły w Polsce skorzystać, będą musiały osiągnąć podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym. Co więcej małżonkowie będą musieli udokumentować certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Preferencje dla samotnych
Zmienią się też zasady rozliczeń dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT od osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:
• małoletnie,
• bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
REKLAMA
• do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach skali PIT lub z kapitałów pieniężnych w łącznej wysokości przekraczającej kwoty wolnej od podatku, z wyjątkiem renty rodzinnej,
• podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT.
Zasady i sposób opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci będą miały zastosowanie również do osób o ograniczonym obowiązku podatkowym, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:
• mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
• osiągnęły podlegające opodatkowaniu na terytorium RP przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym,
• udokumentowały certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Kontrola fiskusa
Opisane zasady preferencyjnych rozliczeń dotyczące zarówno małżonków, jak i rodziców samotnie wychowujących dzieci będą miały zastosowanie pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
To nie koniec. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnicy, którzy będą korzystać z wymienionych preferencji, a nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, będą zobowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub innego państwa należącego do EOG albo Szwajcarii, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.
Opisane zmiany w zakresie preferencyjnych rozliczeń będą miały zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r.
Preferencyjne rozliczenia PIT
SŁOWNIK
CAŁKOWITE PRZYCHODY - przychody osiągnięte ze źródeł określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT bez względu na miejsce położenia tych źródeł przychodów.
NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium RP.
EWA MATYSZEWSKA
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 1 pkt 1-3 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm 23 października 2008 r. (czeka na rozpatrzenie przez Senat).
REKLAMA