Krótkoterminowe inwestycje w złoto są na razie zbyt ryzykowne

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Kryzys w sektorze finansowym sprawia, że inwestycje w złoto na krótki okres stały się tak samo ryzykowne jak w inne instrumenty notowane na giełdach.

Kurs złota po ponaddwumiesięcznej korekcie wrócił ma ścieżkę wzrostów. Od 15 września uncja metalu zdrożała na świecie o niemal 15 proc. Inwestujący w złoto muszą jednak zmierzyć się z wysoką zmiennością, która sięga kilku procent dziennie.

Choć wzrost cen złota po odrzuceniu przez Izbę Reprezentantów planu ratunkowego dla amerykańskich instytucji finansowych nie był tak spektakularny jak spadki na giełdach, według Michała Poły, analityka New World Alternative Investments (NWAI), ścieżka do przebicia 1 tys. dol. jest otwarta. Kluczowa dla notowań metalu będzie kondycja dolara.

- Inwestorzy oczekują planów ratunkowych, które przyniosą konkretne korzyści. Niewielkie są w związku z tym szanse na spadki cen złota w najbliższym czasie, gdyż wdrażanie jakiegokolwiek planu zajmie sporo czasu. Według scenariusza, który uwzględnia utrzymywanie się niepewności na rynkach jeszcze przez wiele tygodni, ceny złota będą się wahały pomiędzy 850 a 920 dolarów za uncję - mówi analityk NWAI.

Choć metal drożeje od kilku lat, do jednego z największych skoków cenowych doszło w II połowie 2007 r., kiedy zyskał 28,4 proc., podczas gdy w całym roku około 31 proc. Inwestorzy przypomnieli sobie o złocie, kiedy na giełdach załamały się notowania i szukali bezpiecznego schronienia dla pieniędzy. Od początku ubiegłego roku uncja zdrożała w sumie o 38,1 proc. Po przebiciu w marcu 2008 r. bariery 1 tys. dol., w tym roku wzrost ograniczył się do 5,4 proc.

Z coraz większą ostrożnością do prognoz w krótkim okresie podchodzi Michał Słysz, dyrektor rynków towarowych i walut w Investors TFI. Wahania cen złota sprawiają, że obecnie krótkoterminowe inwestowanie w złoto jest tak samo ryzykowne jak w inne notowane na giełdzie instrumenty.

- Przyspieszenia może nabrać rosnący dług USA, co sprzyjać będzie dalszej dewaluacji dolara. Słabszy dolar powoduje ucieczkę inwestorów w stronę złota jako zabezpieczenia aktywów. Złoto powinno też wyprzedzić wzrost inflacji, która będzie następstwem obecnego ogromnego wzrostu zadłużenia USA - mówi Michał Słysz.

I mimo że rynkiem złota rządzą ostatnio wydarzenia na rynkach finansowych, producenci nie nadążają z wykonywaniem zamówień bogatych inwestorów, którzy kupują je z obawy przed pogłębieniem się kryzysu w sektorze finansowym.

- Złoto jest miernikiem aktualnego stanu rzeczy. Banki centralne starają się schłodzić trochę temperaturę na rynku, co utrzymuje złoto w ryzach. Jego cena w końcu poszybuje i dotrze stosunkowo łatwo do 1 tys. dol. za uncję - mówi agencji Bloomberg Mario Innecco, makler kontraktów terminowych w londyńskim MF Global.

O CZYM PAMIĘTAĆ, INWESTUJĄC W ZŁOTO

• Złotej biżuterii nie należy traktować jak inwestycji. W czasach kryzysowych jest wyceniana jak kruszec - bez kosztów robocizny, za którą zapłaciliśmy.

• Inwestować należy tylko w sposób, który odzwierciedla zmianę ceny złota na świecie; przy bezpośrednich inwestycjach dzielić środki między sztabki i monety lokacyjne o najwyższej próbie 999,9, których cena jest uzależniona od cen złota na londyńskiej giełdzie i notowań dolara, oraz monety lub sztabki kolekcjonerskie.

• Poprzez krajowych brokerów można handlować kontraktami terminowymi na złoto na giełdach. Na depozyt wstępny i utrzymania potrzeba kilku tysięcy dolarów.

• Ceny złota są mocno powiązane z kursem dolara. Złoto uznawane jest za rynek chroniący inwestorów przed utratą wartości amerykańskiej waluty i inflacją.

• W złocie powinno być przechowywane do 20 proc. portfela.

Notowania złota

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...