REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ING TFI najlepsze we wrześniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Najlepsze wyniki inwestycyjne we wrześniu miało ING TFI. Najgorzej radziło sobie BZ WBK AIB TFI, zarządzające funduszami Arka, lider rankingu GP i Expandera w sierpniu.

Właściciele jednostek funduszy inwestycyjnych mają za sobą wyjątkowo słaby miesiąc. Bankructwa banków w USA, walka amerykańskiego rządu o wdrożenie planu ratunkowego dla instytucji finansowych i pomoc rządów europejskich dla banków zagrożonych utratą płynności od połowy miesiąca ściągały w dół notowania na giełdach. Średnia strata funduszy akcji zagranicznych przy inwestycjach w złotych wyniosła we wrześniu 12 proc., a przy inwestycjach w walutach 16 proc.

REKLAMA

Obawy o sektor finansowych odbiły się między innymi na giełdach rosyjskich, gdzie gwałtowne spadki skłoniły urząd nadzorujący rynek do wstrzymania handlu. I właśnie na rynkach rozwijających się, głównie europejskich, uczestnicy funduszy stracili najwięcej. Straty najgorszych przekraczają 20, a nawet 30 proc.

Nieco lepiej wypadły fundusze inwestujące w akcje na warszawskiej giełdzie. Podczas gdy indeks WIG stracił 7,7 proc., tyle samo straciły średnio fundusze akcji polskich. Średnia strata funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 6,6 proc. To wynik nieco gorszy niż notowania indeksu średnich spółek, który spadł we wrześniu o 6 proc., i indeksu małych spółek sWIG80, który spadł o 6,1 proc.

Indeksy blisko wsparć

Według Katarzyny Siwek z Expandera można oczekiwać, że w efekcie silnej przeceny akcji, a także poczucia zagrożenia wynikającego z nasilania kryzysu w sektorze finansowym na świecie, we wrześniu umorzenia ponownie wzrosły po dosyć spokojnym sierpniu. Wrześniowa odsłona kryzysu skutkuje ograniczeniem zaufania do instytucji finansowych, co może spowodować, że powrót do polskich funduszy, gdy trend na rynku się odwróci, może się dodatkowo opóźnić.

REKLAMA

- Nasza giełda jest wciąż zagrożona spadkiem WIG poniżej 36 tysięcy punktów. Biorąc pod uwagę jakość i siłę odbicia od tej bariery z poprzednich dni, pokonanie tego wsparcia jest prawdopodobne. Zwiększałoby to ryzyko scenariusza, który obrazowo można opisać: po największej hossie przychodzi największa bessa. To oznaczałoby, że WIG od rekordu wszech czasów spadnie o więcej niż połowę - mówi Katarzyna Siwek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A przy obecnej zmienności rynku wystarczy kilka sesji, abyśmy musieli znów niepokoić się o losy bariery. Oporem jest 38,5 tys. pkt. Jego przejście znów pozwalałoby na większy optymizm i mogłoby na dłużej oddalić zagrożenie przebiciem 36 tys. pkt.

Wpływ kryzysu

Analityk Expandera przypomina, że kryzys w sektorze finansowym spowodował, że na drugi plan zeszły informacje typowo makroekonomiczne, a te wciąż nie są zadowalające i wskazują na rozprzestrzenianie się spowolnienia gospodarczego.

Wrzesień był kolejnym miesiącem, który przyniósł duże zmiany w rankingu GP i Expandera. Dzięki wynikom m.in. ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektorów Defensywnych Plus oraz ING Parasol SFIO subfundusz Środkowoeuropejski Sektorów Wzrostowych Plus, na pierwszym miejscu znalazło się ING TFI (185 pkt). Najgorzej wypadło BZ WBK AIB TFI (-112 pkt), które straciło w rankingu z powodu wyników m.in. Arka BZ WBK Energii FIO oraz Arka BZ WBK Akcji FIO.

Ranking TFI we wrześniu

ZAŁOŻENIA RANKINGU GP I EXPANDERA

W rankingu oceniamy wyniki wszystkich funduszy zarządzanych przez dane TFI. Fundusze, które uzyskały wyniki powyżej średniej dla danej grupy, uzyskują punkty dodatnie (im lepszy wynik, tym więcej punktów). W przypadku osiągnięcia wyników poniżej średniej przydzielane są punkty ujemne.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA