REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za kredyt można zapłacić nawet 30 procent

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło oprocentowanie ponad połowy dostępnych na rynku kart. Najwyższe na rynku oprocentowanie osiągnęło już 30 proc. Dlatego szczególnie ważne stało się rozsądne korzystanie z kart kredytowych.

Expander i Gazeta Prawna sprawdziły, jak w okresie ostatnich dwóch lat zmieniło się oprocentowanie kart kredytowych. Okazuje się, że w przypadku ponad połowy kart na rynku oprocentowanie wzrosło. Było to spowodowane całą serią podwyżek stóp procentowych. Od września 2006 r. do dziś stopy były podnoszone przez RPP aż osiem razy, rosnąc o 2 punkty procentowe.

W bankach szybciej

W bankach oprocentowanie kart wzrastało jednak szybciej niż oficjalne stopy procentowe. Na przykład w banku Pekao, który jako jedyny podnosi oprocentowanie kart automatycznie wraz ze wzrostem stóp, oprocentowanie wzrosło z 18 proc. do 30 proc. O 3 pkt proc. wzrosło także oprocentowanie w Getin Banku, Citibanku i Eurobanku. W pozostałych bankach były to wzrosty o 2 pkt proc. i mniejsze.

Wzrosty oprocentowania powodują, że znacznie mniej opłaca się obecnie zadłużanie na kartach kredytowych. Dlatego tak ważne stało się obecnie rozsądne korzystanie z plastikowego pieniądza.

Dla zdyscyplinowanych

Bezdyskusyjny jest fakt, że karta kredytowa jest produktem przeznaczonym dla osób zdyscyplinowanych finansowo i w przypadku dokonywania co miesiąc całkowitej spłaty zadłużenia niesie klientowi same korzyści. Jednocześnie daje możliwość skorzystania z kredytu w sytuacji awaryjnej. Z drugiej strony, korzystanie z kredytu na karcie kredytowej jest bardzo drogie, oprocentowanie takiego kredytu najczęściej jest wyższe od średniego poziomu oprocentowania kredytu konsumpcyjnego na rynku. A ponieważ klient musi spłacać co miesiąc jedynie niewielką część długu, powoduje to, że może pozostawać zadłużony w nieskończoność, ciągle opłacając wysokie odsetki. W takiej sytuacji bardzo łatwo popaść w kredytową pułapkę.

Lepszy dług bez karty

Jeśli planujemy się zadłużyć, to zdecydowanie korzystniejszy będzie inny typ kredytu, np. linia kredytowa w rachunku ROR lub zwykły kredyt konsumpcyjny. Procedura przyznawania takich kredytów, wbrew powszechnym opiniom, nie jest ani pracochłonna, ani skomplikowana. Skorzystanie z takiego kredytu pozwala na uzyskanie niższego oprocentowania, co odczujemy już przy spłacie pierwszej jego raty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin rzecz ważna

REKLAMA

Oczywiście najkorzystniejsze dla posiadacza karty jest pełne wykorzystywanie okresu bezodsetkowego kredytowania. Najdłuższy okres bezodsetkowy, jaki oferują polskie banki, to obecnie 61 dni. Oznacza to, że spłata zadłużenia musi nastąpić najpóźniej 31 dnia po zakończeniu okresu rozliczeniowego (30+31=61 dni).

Jeśli karta kredytowa posiada okres rozliczeniowy rozpoczynający się drugiego dnia miesiąca, to za zakup dokonany np. 2 czerwca posiadacz kary będzie musiał zapłacić dopiero 2 sierpnia. Oczywiście z kredytu bez odsetek można skorzystać, tylko jeśli bezwzględnie dokonamy spłaty całego zadłużenia w wyznaczonym terminie. Trzeba także pamiętać, że banki biorą pod uwagę rzeczywisty moment wpłynięcia pieniędzy na rachunek karty, dlatego najlepiej pieniądze wpłacać w kasie banku, który kartę nam wydał. Jeśli wpłacamy pieniądze gdzie indziej lub robimy przelew na rachunek karty kredytowej, powinniśmy to zrobić z jedno- dwudniowym wyprzedzeniem, by mieć pewność, że do banku dotrą na czas.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak zmienia się oprocentowanie kart kredytowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Paweł Majtkowski, analityk z firmy doradczej Expander Advisors

PAWEŁ MAJTKOWSKI

analityk z firmy doradczej Expander Advisors

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

REKLAMA