REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak budować portfel inwestycyjny, żeby osiągnąć oczekiwany zysk

Grzegorz Świetlik

REKLAMA

Najważniejszy dla klienta TFI wcale nie jest dobór zarządzającego jego pieniędzmi, ale odpowiednie zbudowanie portfela inwestycyjnego.


Jako inwestorzy często przyglądamy się wynikom poszczególnych funduszy, w których mamy zainwestowane środki i narzekamy lub chwalimy poszczególnych zarządzających, ale jedna z najważniejszych decyzji, przed którymi stoimy, budując nasz portfel inwestycyjny, to właściwe dobranie do niego różnych klas aktywów (dobór zarządzających będzie miał znaczenie drugorzędne). Alokacja aktywów będzie zależała od dostępności instrumentów na rynku, ale dostępne będą przynajmniej trzy - akcje, obligacje i gotówka. Wraz z rozwojem rynku i dostępności produktów pole wyboru się poszerza - dochodzą obligacje korporacyjne, waluty, zagraniczne akcje, nieruchomości itd.

Budując portfel, podejmujemy wiele decyzji, natomiast musimy zwrócić uwagę, że często różne decyzje mogą być ze sobą powiązane i tak naprawdę jedna kluczowa decyzja może wpłynąć na to, jak zachowuje się nasz portfel. Jedna - może szczęśliwa lub nieudana - decyzja może zadecydować, czy będziemy liczyć zyski czy straty na koniec roku.

Posługując się analogią z pogodą, jeżeli wychodzimy z domu, możemy zostawić płaszcz i parasol i pojechać do pracy rowerem zamiast samochodem. Nasz poziom zadowolenia będzie zależał od tego, czy prognoza pogody się spełniła i nie padało. Wydaje się, że podejmowaliśmy wiele decyzji - jak się ubrać, jak się dostać do pracy, czy zabrać parasol - ale tak naprawdę wszystkie decyzje były zdeterminowane jednym czynnikiem, a mianowicie naszym optymistycznym podejściem do prognozy pogody.

Inwestorzy często stają przed podobnym wyzwaniem. Decyzje są podejmowane tak, aby osiągnąć atrakcyjną stopę zwrotu, biorąc pod uwagę akceptowalny poziom ryzyka i nasze oczekiwania co do przyszłości. Te z kolei są kształtowane przez naszą analizę kluczowych czynników wpływających na zysk i ryzyko.

Część decyzji inwestycyjnych ma binarny charakter - chcę siedzieć na gotówce, czy zainwestować w akcje? Właściwa decyzja ma dalekosiężne konsekwencje. Ponieważ wszyscy (raczej wszyscy) jesteśmy omylni, lepiej chronić się przed konsekwencjami błędu, dywersyfikując nasz portfel, wybierając instrumenty, które mogą przynieść zyski nawet wtedy, gdy inne będą traciły na wartości. Oczywiście jeżeli jesteśmy nieomylni, dywersyfikacja nie jest nam potrzebna, gdyż środki zainwestowane w mniej atrakcyjne instrumenty obniżą naszą łączną stopę zwrotu.

Wybór dobrego zarządzającego dla danej klasy aktywów jest już drugorzędny. Badania empiryczne wskazały, że do 90 proc. wyników portfela może zostać przypisanych do decyzji o alokacji aktywów. Pokazuje to, jak ważna, a jednocześnie, jak trudna jest ta decyzja.

Grzegorz Świetlik

 Fortis Investments

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA