Zamknięcie konta osobistego
REKLAMA
Zgodnie z art. 60 prawa bankowego jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.
By więc uniknąć kłopotów, powinniśmy rozwiązać umowę z bankiem na zasadach regulaminowych. I najlepiej uzyskać potwierdzenie rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na piśmie.
REKLAMA
Ostatnio coraz częściej zmieniamy też ROR na zasadzie przeniesienia konta. W rzeczywistości wiąże się z tym rozwiązanie starej umowy i następnie podpisanie kolejnej, w nowym banku. Najczęściej jednak nowy bank bierze na siebie czynności związane z załatwieniem formalności.
Ten drugi tryb załatwienia sprawy jest wskazany szczególnie w przypadkach, gdy bank chce zmienić osoba, która korzysta z kredytu odnawialnego. W wielu przypadkach zmiana taka byłaby możliwa jedynie po uprzednim spłaceniu wcześniej zaciągniętej pożyczki w koncie.
Przejmując na siebie formalności związane z zamknięciem starego konta, wcześniej otwierają zainteresowanej osobie nowy rachunek i natychmiast udzielają kredytu odnawialnego, który w całości (lub znacznej części, jeśli w nowym banku klient uzyska kredyt odnawialny w większej kwocie) zostaje przelany do starego banku. Dzięki temu można tam bez przeszkód zamknąć rachunek, wcześniej rozliczając się z bankiem z zaciągniętego zobowiązania.
Ale nawet jeśli nie posiadamy kredytu odnawialnego, przeniesienie może mieć tę korzyść, że zmiana konta w takim trybie oznacza zaliczenie stażu posiadacza ROR w poprzednim banku do ogólnego stażu bankowicza. Z tym zaś wiążą się liczne przywileje, np. przy ustalaniu wysokości marży za przyznanie kredytu.
ED
REKLAMA