REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2008 roku kupimy ponad 220 tys. jednośladów

Marcin Jaworski

REKLAMA

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku zarejestrowano o 46 proc. więcej motorowerów i o 48 proc. więcej motocykli niż rok wcześniej.

REKLAMA

Nie słabnie nasze zainteresowanie jednośladami. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy zarejestrowaliśmy ponad 159 tys. motocykli i motorowerów - wnika z danych zebranych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. To o 47 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeśli taka dynamika utrzyma się do końca roku, to można zakładać, że w tym roku zarejestrujemy około 220 tys. jednośladów.

Większość z nich, bo około 160 tys., będą to motorowery. Ten segment zdominowali chińscy producenci i importerzy, którzy zdobywają rynek, oferując tanie (przeciętnie 2-3 tys. zł) skutery w supermarketach. Ale mamy też polski akcent, bo Romet Motors, który kosztem 10 mln zł uruchomił w listopadzie 2007 r. produkcję motocykli i motorowerów. Efektem jest ponad 154-proc. wzrost sprzedaży w segmencie motorowerów (do 9,5 tys. na koniec lipca tego roku i 9,4 proc. udziału w rynku), który pozwala na podjęcie walki o prymat w tym segmencie z chińską marką Baotian (9,8 tys. motorowerów i 9,7 proc. udziału w rynku). Łącznie cały segment motorowerów wzrósł po pierwszych siedmiu miesiącach o 46 proc., do 117,3 tys. sztuk.

Co charakterystyczne, w tym segmencie (aż 85 proc.) dominują nowe wyroby.

Odwrotnie (19 proc.) wygląda sytuacja w segmencie motocykli. Dla producentów i importerów pocieszający jest tylko fakt, że w tym segmencie rejestracja nowych i używanych maszyn rośnie w tym samym 48-proc. tempie. Po pierwszych siedmiu miesiącach było to prawie 42 tys. jednośladów.

Wśród motocykli dominują marki japońskie: Yamaha (16,4 proc. udziału w rynku) i Suzuki (13 proc.). Udział tych firm w rynku jednak topnieje, bo rok temu było to odpowiednio 17,3 proc. i 14,3 proc. Trzecią pozycję ma marka Senke (produkty Rometu składane w Chinach) z 12,2- - proc. udziałem w rynku, wobec 9,2 proc. rok wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rejestracje jednośladów (styczeń-lipiec 2008)

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA