Od października rośnie limit zwrotu VAT
REKLAMA
REKLAMA
O d października osoby ubiegające się o zwrot różnicy VAT od zakupionych materiałów budowlanych otrzymają większy zwrot. Zwrot przysługuje osobom fizycznym i dotyczy części wydatków poniesionych przez te osoby na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Wzrost zwracanej kwoty związany jest ze wzrostem limitu tego zwrotu. Podstawę wyliczenia limitu stanowi iloczyn powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu. Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec sierpnia cenę 1 mkw. za II kwartał 2008 r. Wynosi ona 3186 zł. Kwota ta będzie przyjmowana do wyliczenia górnej granicy zwrotu VAT od zakupionych materiałów budowlanych dla wniosków składanych w IV kwartale tego roku, czyli w miesiącach październik-grudzień.
Przypomnijmy, że osoba fizyczna, która złoży wniosek VZM-1 do naczelnika urzędu skarbowego, ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi od 1 maja 2004 r. w związku z:
• budową budynku mieszkalnego,
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
• remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Możliwość taką przewiduje ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).
REKLAMA
Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn: 70 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej wcześniej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (przy inwestycjach wymagających pozwolenia na budowę) lub 30 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (przy inwestycjach niewymagających pozwolenia na budowę).
Górne limity są mniejsze dla osób, które poniesione wydatki mieszkaniowe odliczyły wcześniej w ramach ulg mieszkaniowych (ulgi budowlanej oraz ulgi remontowej). Dla osób takich kwota zwrotu jest równa 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej odpowiednio iloczyn: 70 mkw. lub 30 mkw. powierzchni użytkowej i wspomnianej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczanie zwrotu VAT
BOGDAN ŚWIĄDER
bogdan.swiader@infor.pl
REKLAMA