Odliczenie może pozbawić zasiłku rodzinnego
REKLAMA
INTERPELACJE
REKLAMA
Resort pracy i polityki społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 3549) poinformował, że nie planuje podjęcia kroków, które miałyby doprowadzić do wyłączenia ulgi prorodzinnej z dochodu rodzin ubiegających się o świadczenia rodzinne. W niezamożnych rodzinach odliczenie od podatku tzw. ulgi na dzieci, z reguły częściowe, może powodować utratę prawa do świadczeń rodzinnych, o czym pisała GP.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), podstawą do ustalenia prawa do świadczeń, uzależnionych od kryterium dochodowego, jest tzw. dochód netto, czyli dochód pomniejszony m.in. o należny podatek dochodowy. Zmniejszenie wartości należnego podatku o kwotę ulgi prorodzinnej, a zatem zmniejszenie faktycznego obciążenia podatkowego, powoduje wzrost dochodu netto, od którego zależy uprawnienie do świadczeń rodzinnych. Jeśli dochód netto w przeliczeniu na osobę przekroczy określone ustawowo kryterium dochodowe (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł na osobę w rodzinie, jeśli jej członkiem jest niepełnosprawne dziecko), wnioskodawca nie nabędzie prawa do świadczeń rodzinnych.
Ministerstwo wyjaśniło, że po raz pierwszy sytuacja braku prawa do świadczeń rodzinnych z powodu skorzystania z ulgi prorodzinnej będzie mogła wystąpić w przypadku osób ubiegających się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy, rozpoczynający się 1 września 2008 r. Resort zaznaczył, że im dochód na osobę w rodzinie jest niższy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo nieuzyskania prawa do świadczeń rodzinnych, także po wykorzystaniu ulgi podatkowej. Z danych gromadzonych przez MPiPS wynika, że prawie połowa (43 proc.) rodzin korzystających ze świadczeń rodzinnych uzyskuje dochody nieprzekraczające połowy kwoty ustawowego kryterium dochodowego. W przypadku tych rodzin skorzystanie z ulgi prorodzinnej nie stworzy zagrożenia utraty prawa do świadczeń rodzinnych. Utrata prawa do tych świadczeń może dotyczyć rodzin, które w 2007 roku osiągnęły wyższe dochody.
Ważne!
Kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co trzy lata. Datą najbliższej weryfikacji jest 1 września 2009 r.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA