REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od odsetek z zagranicy fiskus pobiera PIT

REKLAMA

Polski podatnik, który otrzymuje odsetki z konta bankowego prowadzonego za granicą, musi rozliczyć je w kraju. Krajowy, 19-proc. PIT z odsetek można pomniejszyć, odliczając od niego podatek zapłacony za granicą. Polacy, którzy dotychczas nie rozliczyli podatku z zagranicznych odsetek, nie będą mogli skorzystać z abolicji podatkowej.

Każdy polski podatnik, uzyskujący dochód z odsetek bankowych, powinien rozliczyć go w polskim urzędzie skarbowym. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy inwestujemy pieniądze w zagranicznych bankach w celach zarobkowych, jak i przy otrzymywaniu odsetek od posiadanych na zagranicznym koncie środków, np. wpłacanej przez pracodawcę pensji. Oznacza to, że problemy z krajowym fiskusem mogą mieć wszystkie osoby pracujące legalnie za granicą.

REKLAMA

Praktycznie zawsze jednym z warunków zatrudnienia poza krajem jest założenie konta z siedzibą w kraju, w którym się pracuje. Zagraniczny szef przesyła wypłatę na takie konto. Jest ono oprocentowane, a więc podatnik otrzymuje odsetki od posiadanych na koncie środków. Odsetki to dochód podlegający opodatkowaniu zarówno w kraju wypłaty (zazwyczaj), jak i w Polsce. Co z takim dochodem zrobić?

Podatnik, będący rezydentem podatkowym w Polsce, powinien uzyskany dochód z odsetek wykazać w polskim PIT i opodatkować go 19-proc. stawką podatkową. Od podatku płaconego w Polsce można odliczyć podatek zapłacony od tych odsetek za granicą.

Ci, którzy nie rozliczyli się z odsetek w Polsce, powiedzą: przecież dano nam abolicję podatkową. Rzeczywiście, to prawda. Jest jednak jedno ale... abolicja nie obejmuje dochodów z odsetek. To z kolei oznacza, że polscy emigranci znów mogą mieć dług wobec polskiego fiskusa, który trzeba zapłacić wraz z należnymi odsetkami. Dodatkowo mogą dojść kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Zasady są jednakowe

REKLAMA

W przypadku polskich rezydentów czasowo pracujących za granicą i uzyskujących dochody z tytułu odsetek od lokat bankowych obowiązują takie same zasady opodatkowania jak te, które dotyczą odsetek od zagranicznych lokat bankowych otrzymywanych przez osoby zamieszkałe w Polsce. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, tłumaczy w rozmowie z nami, że dochody te podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, na terytorium którego zostały uzyskane, jak i w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie dochodów z tego tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Dochody te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu - tj. bez uwzględnienia ewentualnych kosztów ich uzyskania - podatkowi w wysokości 19 proc. Przy czym od zryczałtowanego podatku obliczonego od uzyskanych dochodów odlicza się kwotę odpowiadającą podatkowi zapłaconemu (zazwyczaj pobranemu przez zagranicznego płatnika odsetek) już za granicą. Z tym jednak, że z istotnym ograniczeniem - odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych dochodów przy zastosowaniu stawki 19 proc.

- Oznacza to w praktyce, że odliczyć można maksymalnie 19 proc. kwoty dochodu z tytułu odsetek. Jeżeli zagraniczny podatek był niższy - odliczyć można go w całości, lecz jeżeli zagraniczny podatek był wyższy - nadwyżki ponad 19 proc. nie można odliczyć. W przypadku gdy zagraniczny podatek był obliczony i pobrany według stawki niższej niż 19 proc. - będzie trzeba dopłacić polskiemu fiskusowi obliczoną różnicę - podkreśla dr Janusz Fiszer.

Ważna rezydencja

Z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy zapłacić zryczałtowany 19-proc. podatek. Omawiając zasady rozliczenia odsetek, trzeba rozważyć dwa scenariusze. Po pierwsze, odsetki z zagranicznego konta może otrzymywać Polak, który przestał w Polsce podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na skutek zmiany rezydencji podatkowej. Zdaniem Michała Zdyba, eksperta podatkowego, taka osoba, jeżeli w ogóle nie uzyskuje dochodów ze źródeł położonych w Polsce, nie ma żadnych obowiązków wobec polskiego fiskusa.

- Jeżeli dochody z polskich źródeł występują, należy je dla celów podatkowych wykazać oraz opodatkować w Polsce. W żadnym jednak wypadku taka sytuacja nie daje prawa polskiemu fiskusowi do opodatkowania odsetek uzyskanych przez taką osobę z tytułu posiadania środków pieniężnych na zagranicznym koncie. Osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP - tłumaczy Michał Zdyb.

Druga sytuacja będzie mieć miejsce, gdy Polak pomimo wyjazdu za granicę nie wyzbył się polskiej rezydencji podatkowej, co oznacza, że nadal podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (na potrzeby ustawy abolicyjnej resort finansów szacował, że rezydencje zmieniło około 30 proc. emigrantów zarobkowych).

W takiej sytuacji - jak podkreśla Michał Zdyb - odsetki z zagranicznego konta będą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Przy czym, jak wskazuje art. 30a ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujące poza granicami RP przychody (dochody) z tytułu odsetek zgromadzonych na zagranicznym koncie bankowym, odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą.

- Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19-proc. - zaznacza nasz rozmówca.

Możliwa obniżka stawki

Odsetki uzyskiwane poza granicami Polski przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce są zasadniczo tu opodatkowane. Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisane przez Polskę zawierają z reguły postanowienia, na mocy których w państwie, w którym odsetki są uzyskiwane, może zostać pobrany tzw. podatek u źródła. Podatek ten nie może przekroczyć określonej kwoty (zazwyczaj 5 lub 10 proc. kwoty odsetek).

- Polscy rezydenci podatkowi, którzy uzyskali odsetki w innych państwach, są zobowiązani do wykazania tych przychodów w polskim zeznaniu podatkowym i do zapłaty należnego w Polsce podatku. Podatek oblicza się według zryczałtowanej stawki podatkowej w wysokości 19 proc. Od kwoty podatku zapłaconego w Polsce odlicza się przeliczony na złote podatek zapłacony za granicą (do kwoty limitu podatku określonego we właściwej umowie) - mówi Katarzyna Rzeżnicka.

Wskazuje też, że podatek należny od zagranicznych odsetek wykazywany jest w polskiej deklaracji podatkowej (PIT-36, ewentualnie PIT-38), którą składa się w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

- Warto zwrócić uwagę, że abolicja podatkowa, która obowiązuje od 6 sierpnia, nie będzie obejmowała dochodów z odsetek uzyskanych za granicą - ostrzega Katarzyna Rzeżnicka.

Zeznanie roczne

Również Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, tłumaczy, że odsetki i inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku (lub w innych formach oszczędzania) otrzymywane przez polskich podatników nieprowadzących działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym PIT. Jeśli odsetki otrzymywane są z zagranicy, gdzie podlegały również opodatkowaniu w chwili wypłaty (tzw. podatkiem u źródła), od podatku polskiego można odliczyć kwotę podatku zapłaconego od tych odsetek za granicą.

- Te ogólne zasady mogą być odpowiednio modyfikowane przez umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania lub dyrektywę unijną w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności, jaka może mieć zastosowanie w danej sprawie. Odsetki z zagranicy wykazywane są w zeznaniu rocznym i podatek należy wpłacić w terminie złożenia zeznania rocznego - podsumowuje Justyna Bauta-Szostak.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie dochodów z odsetek zagranicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Resort finansów, którym kieruje Jacek Rostowski, zapomniał przy tworzeniu ustawy abolicyjnej uwzględnić w niej dochody z odsetek

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA