REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje na giełdzie są tanie, ale będą jeszcze tańsze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Inwestorzy nie powinni liczyć na szybką poprawę sytuacji na giełdzie. Za rok indeksy na warszawskim parkiecie powinny znaleźć się na poziomach podobnych do aktualnych, ale wcześniej ceny akcji będą jeszcze spadać.

 

Mija rok, od kiedy na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się bessa. Od 6 lipca 2007 r. szeroki indeks parkietu WIG stracił aż 42,5 proc. Gazeta Prawna przygotowała kolejną ankietę wśród znawców rynku z pytaniem, jakiej koniunktury spodziewają się w ciągu najbliższego roku.

Poprzednie badanie wśród ekspertów przeprowadziliśmy w styczniu. Wówczas niektórzy z nich przewidywali, że w ciągu kilku miesięcy WIG20 spadnie do poziomu 2500 pkt. Byli też optymiści, którzy liczyli, że wiosną indeks wróci na poziom 3800 pkt.

Teraz optymistów brakuje. Eksperci co najwyżej spodziewają się, że za rok indeksy będą na podobnym poziomie jak obecnie, ale zgodnie twierdzą, że po drodze rynek czeka jeszcze bardzo silna fala wyprzedaży.

Podstawowe ryzyka, z jakimi muszą liczyć się inwestujący na warszawskiej giełdzie, to wzrost inflacji oraz spowolnienie gospodarcze na świecie i w Polsce, kryzys w instytucjach finansowych, umacniający się złoty oraz wzrost kosztów działalności spółek, który negatywnie wpłynie na ich wyniki.

Według Iana Harnetta z brytyjskiej firmy doradczej Absolute Strategy Research inwestorzy powinni być świadomi, że do tej pory na rynkach akcji nie widać jeszcze wszystkich efektów kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.

- Jego wpływ nie jest jeszcze widoczny w wynikach europejskich spółek niefinansowych, których zyski według naszych szacunków w ciągu najbliższych dwóch latach będą spadać. To zaskoczy wielu inwestorów - mówi GP Ian Harnett.


CZTERY PYTANIA GAZETY PRAWNEJ

ARKADIUSZ CHOJNACKI

szef działu analityków Espirito Santo Investment Poland


Czy akcje są już tanie?

Biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, ceny akcji w przypadku wielu sektorów są już w tym momencie atrakcyjne. W takich na przykład jak budownictwo lub deweloperzy komercyjni. Ciekawych ofert można poszukać wśród banków.

Czy to już dobry moment na zakupy?

To dobry moment, żeby zacząć kupować, ale nie kupować za wszystkie pieniądze, tylko rozłożyć zakupy na okres najbliższego roku. Szukanie dołka notowań jest bardzo trudne.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Wydaje się, że dołek na rynku będzie miał miejsce w drugiej połowie 2008 roku, a akcje za rok powinny być droższe niż są obecnie. Natomiast nie oczekiwałbym takiej hossy, z jaką mieliśmy do czynienia w 2006 roku lub w połowie 2007 roku. Proces odzyskiwania zaufania musi potrwać trochę dłużej.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Problem negatywnych informacji, które mogą przyjść spoza polskiej gospodarki, czyli kolejne złe wieści na temat kryzysu na rynku hipotecznym w USA lub podobne doniesienia. To zachwiałoby zaufaniem inwestorów do giełd na świecie w ogóle i musiałoby przełożyć się na notowania polskich akcji mimo, że są tanie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

SEBASTIAN BUCZEK

prezes Quercus TFI

Czy akcje są już tanie?

Akcje generalnie są tanie. WIG spadł od szczytu o 40 proc., ale jestem sobie w stanie wyobrazić, że w drugiej połowie roku mogą być jeszcze tańsze.

Czy to już dobry moment na zakupy?

Zabrakło jeszcze kropki nad i w postaci paniki i wyprzedaży na kształt wydarzeń w styczniu tego roku. Ta panika może się pojawić każdego dnia.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Za rok indeksy mogą znaleźć się na poziomach podobnych do obecnych, a w międzyczasie znaleźć się niżej. Dopóki nie będzie ostatecznej fali paniki i bardzo nieracjonalnego wycofywania środków, słabiej niż cały rynek cały czas mogą zachowywać się spółki mniejsze i średnie. Później będzie wśród nich bardzo wiele okazji do dużego zarobku.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Dalsze istotne pogorszenie sytuacji na światowych rynkach finansowych w przypadku upadku instytucji finansowych, o których się mówi, na przykład Fannie Mae i Freddie Mac. Drugim czynnikiem ryzyka jest dalsze umocnienie złotego, które w naszej ocenie doprowadzi w Polsce do bardzo silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wojciech Białek, analityk SEB TFI

WOJCIECH BIAŁEK

analityk SEB TFI

Czy akcje są już tanie?

Są tanie, jeśli patrzeć na historyczne zyski. Ale spowolnienie na świecie, wyższe stopy procentowe, a przede wszystkim ultramocny złoty wepchnie polską gospodarkę w silne spowolnienie gospodarcze w drugiej połowie roku, co spowoduje znaczny spadek zysków i wzrost wskaźników wyceny.

Czy to już dobry moment na zakupy?

Końca bessy i początku trwałego odbicia należy spodziewać się zaraz na początku 2009 roku. Bessa z lat 2000-2001 obniżyła wartość WIG-u o połowę. Okazji do zakupów przed silną falą wzrostów szukać można więc, gdy WIG osiągnie poziom 34 000 pkt na przełomie tego i następnego roku.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Zanim bessa zakończy się na początku 2009 roku na poziomie WIG-u o połowę niższym niż ten ze szczytu z lipca 2007 r., czeka nas jeszcze jednak korekta o kilkanaście procent w górę. Powinna rozegrać się pomiędzy lipcem a wrześniem i zacząć się niebawem z poziomów nieco niższych niż obecne.

Największe ryzyka dla rynku akcji

W perspektywie najbliższych dni kluczowa będzie reakcja rynków na przedstawiony przez rząd USA plan ratowania dwóch gigantów amerykańskiego rynku hipotecznego Fannie Mae i Freddie Mac. W perspektywie średnioterminowej największym czynnikiem ryzyka jest możliwość izraelskiego ataku na Iran. Skutkiem byłby krótkoterminowy skok cen ropy powyżej 200 dol. za baryłkę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Nejman, szef działu zarządzania aktywami DM IDMSA

ROBERT NEJMAN

szef działu zarządzania aktywami DM IDMSA

Czy akcje są już tanie?

Umiarkowanie. Akcje są tanie jak na wyniki i dynamikę, którą pokazały spółki, ale nie mają zapasu bezpieczeństwa na wypadek pogorszenia koniunktury. Najbardziej obawiałbym się o banki. Dosyć niskie wyceny mają spółki powiązane z sektorem energetycznym, np. PKN, PGNiG i Lotos

Czy to już dobry moment na zakupy?

Przy inwestycjach krótkoterminowych możliwe są oczywiście większe odbicia, ale na początek dłuższego trendu wzrostowego jest jeszcze za wcześnie. Przy inwestycjach długoterminowych można z zakupami zaczekać i zobaczyć, co jeszcze będzie się działo.

Jaka będzie koniunktura w ciągu 12 miesięcy

Po drodze będziemy niżej niż teraz. Docelowy poziom dla WIG20 wyznaczyłem na około 2100 pkt, które może osiągnąć w okolicy przełomu roku. Za rok powinniśmy znaleźć się blisko obecnych poziomów.

Największe ryzyka dla rynku akcji

Spowolnienie gospodarcze na świecie, które zapewne do nas dotrze. A największym zagrożeniem jest chyba globalna inflacja. Wysoka inflacja uniemożliwia obniżki stóp procentowych. A nawet przy silnym wzroście produktu krajowego brutto na wynikach spółek odbiją się wysokie koszty.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

30 kwietnia 2025 r. termin rozliczenia PIT za 2024 r. KAS przypomina, że niektóre ulgi trzeba wykazać samodzielnie

Do 30 kwietnia podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 rok. Najwygodniejszym sposobem na dopełnienie tego obowiązku pozostaje usługa Twój e-PIT, która od kilku lat zyskuje coraz większą popularność.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA