REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem lokalu z kasą fiskalną

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Zgodnie z projektem rozporządzenia kolejni podatnicy mieliby obowiązek instalowania kas. Wynajmujący mieszkania musieliby stosować kasę fiskalną lub zarejestrować się jako podatnicy VAT. Instalowania kasy można by jednak uniknąć w przypadku przekazywania zapłaty pocztą lub na rachunek bankowy.

 

Jak już informowaliśmy, opublikowany został projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Przypomnijmy, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 30 czerwca 2008 r. (warto jednak pamiętać, że część zwolnień ma wygasnąć od września 2008 r.). Jeśli minister finansów nie wydałby nowego rozporządzenia, to wszyscy musieliby stosować kasy rejestrujące.

- Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas co do zasady przedłuża zwolnienia obowiązku ich stosowania do 31 grudnia 2008 r., ale część czynności i podatników nie będzie już objęta zwolnieniami - wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak podkreśla, ze zwolnienia nie będą już korzystali wszyscy podatnicy zajmujący się dostawą wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na symbol PKWiU) dokonujących sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Dla tych podatników przewidziano obowiązek rejestracji obrotów za pomocą kas fiskalnych od 1 listopada 2008 r.

- Przewiduje się wprowadzenie nowej zasady dla niektórych zwolnień - mówi Tomasz Siennicki, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jak wyjaśnia, nowa zasada polega na tym, że po 31 października 2008 r. niektórzy podatnicy będą zwolnieni ze stosowania kasy, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur zawierających dane identyfikujące nabywców. Dotyczy to następujących usług: krótkotrwałego zakwaterowania; przechowywania i dozoru mienia; w zakresie wynajmowania nieruchomości; obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości); rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich; rekrutacji i pozyskiwania personelu; detektywistycznych i ochroniarskich; a także usług komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy jednak targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

- Aby zrozumieć, na czym polega zmiana, należy zauważyć, że obecnie podatnicy wykonujący wspomniane usługi nie muszą stosować kas bez względu na wielkość obrotów - wyjaśnia Rafał Kłagisz, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy. Jednak, jak podkreśla ekspert, wielkość obrotów może skutkować u niektórych podatników możliwością korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT przewidzianego w art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W takim bowiem przypadku podmioty są podatnikami VAT zwolnionymi i mają wyłącznie obowiązek prowadzenia ewidencji dziennej sprzedaży.

Dla kogo zwolnienie

Jak wyjaśnia Andrzej Nikończyk, odliczenie od kas przysługuje zarówno podatnikom zwolnionym (w postaci zwrotu wydatków na kasę), jak i podatnikom VAT czynnym (poprzez odliczenie od podatku należnego). Zgodnie z proponowaną regulacją podatnicy będą mogli po 31 października 2008 r. nie stosować kas, jeśli świadczenie wszelkich usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymienionych w tej pozycji jest dokumentowane przez podatnika fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę. I tu się zaczyna problem.

- Dotychczas zwolnienie to obejmowało podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Od 1 listopada 2008 r. będą mogli z niego korzystać tylko podatnicy VAT czynni (tylko oni są bowiem uprawnieni do wystawiania faktur, a więc mogą spełnić warunki do zwolnienia) - mówi Tomasz Siennicki. Zatem podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo (którzy dziś tylko prowadzą ewidencję dzienną) będą musieli zainstalować kasy, ponosić koszt ich eksploatacji i serwisu (obowiązkowo co roku) i utrzymać działalność co najmniej trzy lata, żeby nie musieć oddawać zwróconych przez fiskusa wydatków na zakup kasy (co podroży koszty tej działalności i będzie wpływać na zysk). Jeżeli będą chcieli skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej, to będą musieli zarejestrować się na VAT albo przyjmować zapłatę wyłącznie przelewem lub za pośrednictwem poczty.

Jakie obowiązki przy najmie

Kasy okazują się dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu zasadności prowadzenia danej działalności jako zwolnionej od podatku od towarów i usług lub jako opodatkowanej VAT.

- Wbrew pozorom problem jest dość powszechny, gdyż obejmie przykładowo wszystkich wynajmujących mieszkania. Zazwyczaj osoby te nawet nie wiedzą, że są podatnikami zwolnionymi z VAT, a podatek dochodowy często rozliczają na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Rafał Kłagisz. Jak podkreśla, w przypadku wejścia w życie proponowanych w projekcie rozporządzenia zmian osoby wynajmujące mieszkania będą musiały zakupić kasę i stosować ją do wystawienia np. jednego paragonu w miesiącu lub zarejestrować się jako podatnicy VAT i wystawiać faktury, prowadzić rejestry i składać deklarację. Sama rejestracja na VAT może nie być sprawą łatwą, gdyż podatnik powinien wykonywać jakiekolwiek czynności opodatkowane, a nie tylko zwolnione. Większość wynajmujących będzie więc musiała zaopatrzyć się w kasy i ponosić koszty z tym związane. Można spodziewać się, że będą przerzucać ten koszt na najemców lub przechodzić do szarej strefy. Pamiętać należy, że niedopełnienie obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej jest penalizowane według przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Jak uniknąć kasy

Są też szczególne przypadki, gdy będzie można uniknąć zainstalowania kasy. Będzie tak wtedy, gdy np. zapłata za usługi nastąpi za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, o ile z ewidencji i dowodów wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Okazuje się, że przedsiębiorca, który jest już zarejestrowanym podatnikiem i dla którego nie będzie problemem wystawianie faktur, nie będzie instalował kas, natomiast np. emerytka, która wynajmuje pokoje studentom i osiąga z tego tytułu obroty przekraczające odpowiednie limity, będzie musiała zakupić kasę, fiskalizować ją, zgłaszać, serwisować itp. W zamian będzie mogła otrzymać zwrot części wydatków poniesionych na nabycie tego urządzenia.

- Nie wiadomo, czy taki był cel Ministerstwa Finansów. W każdym razie jest jeszcze czas na zmianę regulacji zawartych w projekcie rozporządzenia. Wejście w życie przepisów w zaproponowanym obecnie kształcie mogłoby być bardzo niekorzystne dla wielu osób - ocenia Andrzej Nikończyk.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Nowe rozporządzenie o kasach fiskalnych


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA